Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Димитров: "Във Вас виждам една армия, с която ще спечелим битката за българщината"

Усещане за заедност и българска красота

Антон Дончев: "Жеравна е събуждане и надежда, че ни чака добро бъдеще"


В навечерието на един от най-българските празници - Съединението, правим един своеобразен скок във времето - тогава, когато хората са били други, и желанията им са били други, но са били обединени от любовта си към България и всичко българско. 
Сега времената са различни, но и днес ги има онези хора, обединени от любовта си към българския фолклор, които всяка година за три дни в края на август се събират в местността Добромерица край Жеравна - там, където отсъства цивилизацията. 

С официална церемония започна 12-тото издание на Фестивала на фолклорната носия "Жеравна-2019", по време на който за три дни човек се връща десетилетия назад. Организатор на фестивала е Фондация "БЪЛГАРЕ", с председател Христо Димитров - създател, хореограф и продуцент на Национален фолклорен ансамбъл "БЪЛГАРЕ". Братя и сестри българи, обичам ви - така той се обърна към всички при откриването на фестивала: 

Снимка"Вие сте мои братя и сестри по дух, по вяра, по идеи и по национална кауза. На 7 октомври ставам на 50 години и знам едно нещо със сигурност, че оттук нататък всяко едно нещо в моя живот ще бъде за каузата България. Когато се обърна назад и погледна това, което съм направил, искам да се гордея... Гордея се с Национален фолклорен ансамбъл "БЪЛГАРЕ", със Сдружението "Пазители на българщината" и с Телевизия "БЪЛГАРЕ". Всичко това изпълва живота ми със съдържание и ме прави щастлив... Скъпи братя и сестри, ние обърнахме битката за българската фолклорна музика, защото когато създавахме Ансамбъла, само една телевизия- националната, имаше предаване за фолклорна музика, сега има пет телевизии, които 24 часа излъчват българска народна музика... Като ви гледам всички тук, истински българи, които цените традициите и най-богатия фолклор на планетата, виждам една армия, с която можем да спечелим битката за българщината. Днес ще нанесем пореден удар на безвкусицата и омразата, за да пребъде нашата България!"

По традиция на официалната церемония се връчва отличието "Апостол на българщината", което се присъжда на най-достойния пазител на българския дух, традиции и ценности. Към момента в Сдружението "Пазители на българщината" членуват 84-ма войводи, има 18 действащи чети от 21 области на страната. Всички присъстващи войводи положиха тържествена клетва. 

Отличието "Апостол на българщината" е с морална стойност. На първия събор "Войводска среща" през 2014 година престижното отличие по изключение е присъдено на двама от номинираните- на мецената на Ансамбъл "БЪЛГАРЕ" Ян Чарлз Андерсон и на известния историк проф.Божидар Димитров. С приза през 2015 година е удостоен писателят Антон Дончев, през 2016 година отличието е връчено на филантропа д-р Милен Врабевски, през 2017- на Христо Димитров, а през 2018 година- на бизнесмена Симеон Пешов. 

За първи път тази година Христо Димитров връчи отличието на жена- войводата Екатерина Йорданова- председател на Съюза на транспортните синдикати. 

"Таза награда е една нова отговорност за мен. Благодаря на Христо Димитров, който застана до мен и моите приятели през 2014 година и заедно успяхме да влюбим транспортния свят в България, в българския народ и в българския фолклор. Благодаря и на Бог, че имаме тази България и този прекрасен народ- нека да се обичаме и да единим България!" 

След церемонията хората запалиха свещица, за да почетат героите на България. А народното веселие продължи до късно през нощта... И на следващия ден, и на по-следващия.... И навсякъде се виждаха усмивки, пъстрота и красота. И всички усещаха, че в Жеравна е събрано всичко, което ни прави истински българи:

"Виждаме красота, и българския дух, и традицията, пренесена сега... В душите ни всичко е България.. като чуем гайда или кавал, сме на хорото...Има много млади хора, което значи, че традициите са живи... Три дни забравяме за всичко, много е красиво, като че ли сме в друг свят... Фолклорът ще спаси света... Неописуемо е, всеки трябва да се докосне до тази магия... Виждаме освен красотата на българската носия, Възраждането на този дух. Колко много хора има- всички са обединени от идеята да се потопим в магията на Жеравна...Ще я бъде България, щом сме тук, ще я бъде!"

Две групи от Видинско- "Фиданките" и "Жарава",  участваха в програмата и представиха автентични  хора от нашия край. Изручанка, Сталинско и Гъмзовяна бяха избрали да покажа танцьорките от "Фиданките", с ръководител  Диана Димитрова:

"Всичко тук е магично- само като видиш поток от хора, облечени в национални носии...не може да се види често, пренасяме се във времената на бабите и дядовците ни, като облечем автентичната носия, се чувстваме по съвсем различен начин... Предаваме тази любов на поколенията, няма да се изгубим като народ..."

СнимкаТук е духът на България, това ми каза и писателят Антон Дончев, който бе специален гост на Фестивала.

"Празник като този показва, че можем да направим нещо голямо...Това е някакво събуждане, това е най-добрата част на душата на България и когато човек види тук събрани няколко хиляди души, като види лицата им, като чуе песните им, той се въодушевява и разбира, че колкото и да не сме добре, остава си нещо здраво, силно, красиво, българско, което ни дава надежда, че ни чака добро бъдеще... Да видиш как хиляди хора играят хоро в полунощ- отгоре да вали дъжд, горят огньове, а хората играят. Осъзнаваш, че българите са включени в тази красота на вечното хоро, което се стреми към небето... Това е усещане, това е отваряне на всички сетива към красотата, смисъла и дълбочината на живота. Това е невероятно..." 

Невероятни бяха и всички майстори- занаятчии, които показаха уменията си, изработваха аксесоари от кожа, дърво, глина и ковано желязо, тъкаха черги и платнища, везаха престилки, изработваха накити и цървули. На конкурс бяха оценени най-красивите носии, имаше и надиграване- почти като в Елин-Пелиновата Ветрена мелница. Всички имаха възможността да опитат боб, приготвен на огън по стара българска рецепта, хляб на подница- такъв, какъвто го помнят нашите баби, както и прословутите Жеравненски чевермета. 

И тази година "Сто каба гайди" бяха част от програмата на фестивала. Зрителите се насладиха на концертите на "Ева квартет", Стоян Янкулов - Стунджи и Професионален фолклорен ансамбъл "Добруджа". В народното веселие се включиха и зурните от Петрич, Тракийски оркестър "Гергьовден", Етрополската духова музика и солистката на НФА "Българе" Албена Вескова. И за младите бе помислено- за тях бе организирано Етно фолк джамбуре с групите "Булгара" и "Оратница". Отново атракция на фестивала бяха пехливанските борби и кукерските игри. 

Ако това не е България, здраве му кажи! И аз бях там, и пак ще ида- на мястото, на което изкусно се преплитат звуците на родопска гайда, македонска зурна, тъпан и кавал... Бях на място, на което се усеща безвремието... Бях на място, на което всеки променя разбирането си за смисъла и хода на живота... Бях на място, на което цари хармония и красота...Българската красота!


Тази българска красота ще бъде показана и на бенефисния спектакъл на Христо Димитров. "Тайната "БЪЛГАРЕ"- седем неразказани истории"- така именития хореограф е нарекъл разказа за делото на живота си. Сам той е автор на сценария, режисурата и хореографията. Спектакълът ще е своеобразен подарък за ценителите на българското фолклорно наследство и почитателите на изкуството на Национален фолклорен ансамбъл "БЪЛГАРЕ". Авторският спектакъл ще бъде представен в деня, когато Христо Димитров навършва 50 години- 7 октомври в  Зала 1 на НДК от 19 часа.


Снимки: Радослав Първанов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..

публикувано на 22.11.24 в 13:00

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05