Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На международен форум в "Баба Вида" дискутираха опазването на архитектурното наследство

Снимка: Радио Видин

Форумът "Многообразие, пристан, градска, среда" събра в средновековната крепост "Баба Вида" архитекти, урбанисти, археолози. Избран е естественият декор на крепостта, уникален културно-исторически белег на Видин, обясниха организаторите от Софийски дискусионен форум и фондация „Интерактивна България“.  Предложиха дискусия за опазване на старинното, новаторските идеи и съдбата на сградите емблеми. Според организаторите отношението към материалното и духовното имат нужда от промяна, за да бъде овладяна заразяващата разруха. Събитието откри председателят на Софийски дискусионен форум Петър Стойнов и отбеляза:

"Щастлив съм  да видя толкова изявени имена в тази автентична зала, в единствената крепост у нас запазена изцяло."

Необходима е приемственост в архитектурата, коментира професор Тодор Кръстев, който на форума представи темата "Дилемата:  опазване- развитие на историческия град". Като добър пример посочи предстоящата реставрация на синагогата във Видин. Той отбеляза това и от позицията си на почетен член на Международния съвет за паметници на културата и забележителни места. Професор Кръстев е експерт на организацията, както и на ЮНЕСКО. Председател е на Асоциация за културен туризъм:

"Видин, който е изключително богат на културни ценности и пластове от различни епохи, в рамките на дълъг период от време, започващ от 50-те, 60-те години (на миналия век), систематически е унищожавал някои от своите ценности. Както се казва, режел е клона, на който стои. Крепостта "Бонония", която е единственият автентичен римски пласт, е била ликвидирана 60-те години, за да се строят жилища за градски първенци. Къщата на Жул Паскин, която е част от европейското наследство и приноса на Видин в европейската култура е била горе-долу по това време разрушена. След това тези обекти от европейския сецесион, за строителството на партийния дом е бил разрушен търговският дом и цялата улица. След това синагогата, един от бисерите на наследството на Видин е бил за съжаление оставен в плачевно състояние да рухне напълно.

Това са все белези на една липса на оценка, на една недооценка на това, което е било преди, т.е всеки мисли, че онова, което прави сега е най-важното. Това е точно липса на приемственост… Всеки път като, че ли започва отново. Ако не се разбере, че трябва да се уважава цялата история и всичко онова, което са създали предхождащите поколения, тази системна грешка няма да се ликвидира. Сега, в момента се възстановява синагогата. Ето това е един начин да се поправи тази грешка. Това е добър пример, защото показва как трябва да функционира една система за опазване. Тя включва централните органи, в случая е включено Министерството на културата, включва местните органи- помогнала е общината, включва еврейската общност, една религиозна общност, която е заинтересована от всичко това и включва този фод за градско развитие с участието на г-н Заимов. Виждате като се комбинират всички усилия, нещата се получават."

Институциите трябва да обединят усилията си, за да се популяризира културното наследство, коментира главният архитект на Видин Ангел Недялков. Отбеляза, че  на форума се дискутират теми, които решават проблемите на паметниците на културата, а Видин е от градовете с богато историческо наследство:

"Основната тема е културното наследство на град Видин. Както знаем, то е доста богато, но всъщност основната насока, в която се развива разговорът е населението на град Видин да разбере с какво богатство разполага, да го оцени. Общинското ръковдстово, всички институции, включително и държавните трябва да работят в насока да се популяризира културното наследство, за да може то да се оценява от гражданите на Видин и да не се унищожава."

Подготовката е за форума е повече от месец, а Видин е домакин именно заради историята си, отбеляза археологът Оля Миланова, която участва в дискусията.

"Всичко тръгна от посещението на един от основателите на Софийски дискусионен форум Петър Стойнов, който дойде да разгледа замъка "Баба Вида". От силното му впечатление, че замъкът е реставриран добре през 60-те години (на миналия век) и той реши, че при тази богата история, наслояване на епохи, тук е мястото да се проведе дискусия за архитектурните паметници."

Сред участниците във форума във Видин беше френският архитект-урбанист Даниел Дюше, главен архитект на историческия квартал "Льо Маре" в Париж. Автор е на десетки планове за опазване на исторически градове  и международен експерт за културно наследство:


"В България има едно наистина много богато културно наследство от различни епохи, както и архитектура от модерни времена. Има квартали и градове, които успяват да представят в нормалната им светлина."

"Явно в България законите са по-скоро да се предпазват самите исторически паметници, но по-малко заобикалящата ги среда"- е мнението на професор Елизабет Дюше, която също участва във форума. 

Препоръката на Даниел Дюше е във Видин да се работи цялостно,  а не само за опазването на отделни паметници:


"Това, което намирам за интересно е тази смесица на стиловете, примерно като портата Стамбол и кметството. Това са различни стилове, които се намират общо взето на едно и също място. Виждаме как се наслагват от различни епохи различни културни пластове… Това, което е интересно е, че са спазени всички тези пространствени планове, разрешенията на пространството, разстоянието между историческия паметник и новите сгради. Намирам, че това е доста добре."

Чуйте звуковия файл!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30

Тереза Найденова- за пътя от любовта към природата до учителската професия

Тереза Найденова е млад учител - преподава специални предмети в Лесотехническата професионална гимназия в Берковица. И макар и да изглежда като осмокласничка, тя се справя блестящо като преподавател.  Как любовта към гората и природата може да накара един млад човек да остане в България и да се обърне към учителската професия?  За възпитанието и..

обновено на 05.07.24 в 09:09