Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заснеха видеоклип, който показва природните богатства на Враца

Снимка: Радио ВИДИН


Видеоклип, популяризиращ прохода Вратцата и местността "Градище" край града под Околчица, може да бъде видян на сайта на местната община. Краткият филм е финансиран от план-сметката на археологическите проучвания на историческото място за сезон 2019 година. Идеята за заснемането на красивия скален масив и древния град Вратцата е на археолога и ръководител на проучванията - д-р Нарцис Торбов. В средата на месец август, на среща между Калин Каменов, кмет на Община Враца, и археологът Нарцис Торбов, беше обсъден вариант за популяризиране на местните забележителности.

"До този момент клипът е гледан от 29 хиляди души. Голяма част от тях са млади, стигнали сме до младата аудитория, което е основната ни цел. Отзивите могат да бъдат видяни от всеки. На базата на тях, ако нататък правим друг клип, ще поправим и коригираме грешки, ако сме допуснали такива в клипа. Освен мен, инициатор за създаването на този труд е и общественикът Христо Илиев, който е на разкопки заедно с нашия екип. В този клип се включи целия археологически екип, бяха извършени няколкократни заснемания. Цената е 460 лева. Оказа се, че парите не могат да бъдат предоставени на Ивайло Нелов, човекът заснел клипа. Аз го заплатих в крайна сметка. От години проучвам Вратцата, затова се чувствам задължен да участвам активно. В последните дни хора ми се обаждат с похвали за клипа. Ние успяхме да съчетаем, от една страна, Вратцата като природна забележителност, а от друга страна, тук е разположен и археологическият обект, и селището, и крепостта. Изобщо нашите корени са тук - това е средновековна Враца, от тук произхожда съвременния ни град. Клипът показва цялото величие на прохода и на археологическия обект, който е многослоев. Най-ранните данни при Градище са от времето на траките. Имаме и античност тук, а след това изразен период на ранна Византия (V-VI век). И накрая имаме Българско средновековие от XII-XIV век", разказва археологът Нарцис Торбов.

Нарцис ТорбовСоциалицията на даден археологически обект създава възможност за посещение от туристи. "От тук започва всичко" е озаглавено видеото, показващо величествената порта към древна Враца, наричана в средновековието Вратица.

"Възможността да създадем клип, който да пуснем в голямото пространство на комуникацията, е задължителна. Така този труд стига до хора, които в момента дори не живеят тук. Аз съм минал 50 години, но се радвам, че младите се ангажират с определена цел. Радвам се, защото Христо и Ивайло са млади, нашият екип от музея е от млади хора. Ние имаме послание. Елате във Враца, вижте прохода, минете през обекта, срещнете се с хората, които го проучват, за да разберете миналото, да се запознаете с бъдещето. Обектите ги има, за да бъдат посещавани от туристи".

Проходът Вратцата, обявен за природна забележителност през 1964 година, е разположен на два километра югозападно от сърцето на града. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но миналата..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Земеделската общност с все повече предизвикателства

Кои бяха най-големите предизвикателства пред земеделската общност през изминалата година? На кои сектори повлияха последиците от климатичните промени? Наблюдава ли се промяна в структурата на земеделските стопанства и отглежданите култури? Младите фермери имат ли новаторски дух и как изглежда земеделието на бъдещето? В "Земята, която ни храни"..

публикувано на 08.01.25 в 18:40