Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Нарцис Торбов - 30-годишно проучване на културно-историческото наследство

Снимка: Община Враца

Почетна грамота за принос в проучването и съхраняването на културно-историческото наследство в област Враца и страната получи доц. д-р Нарцис Торбов от кмета на местната община Калин Каменов. Археологът  и завеждащ  отдел "Археология" в Регионален исторически музей град Враца е автор на 35 научни публикации на български, английски и немски езици. Участвал е в научни конгреси в САЩ, Германия и Италия. Доц. д-р Торбов е известен като ръководител на археологически разкопки на тракийски надгробни могили за периода 1991 - 1998 година. Прави археологически проучвания на античната крепост "Вариана" при Оряхово, антична пътна станция при град Белоградчик, антично селище при село Паволче, антична и средновековна крепост край Враца. Работи на терен на няколко места - на Вратцата, в местността "Градище", и в Мездра. 

"30 години са доста дълъг период от време. Честно да си кажа, дори не съм подозирал, че ще изкарам толкова време в нашия музей. Ако не ме лъже паметта, постъпих на 17 юли. Първоначално бях екскурзовод. По този начин имах възможност се запознах с историческото минало на нашия край и на цялата археология. След пенсионирането на колегата Богдан Николов, аз фактически бях назначен на неговото място. Още докато беше на работа, той беше определил накъде да вървя. Започнах да се занимавам с историята на траките. Проучвах тракийски надгробни могили. Впоследствие започнах да се занимавам с Рим. Моите професионални интереси са новата желязна епоха от V до I век пр. Хр. и Античността от I до IV век. Човек, който се занимава с тази наука, трябва да специализира в по-тесни граници. А те за мен са II век пр. Хр. до I век след".


Археологът и това лято продължава редовните теренни проучвания в местността "Градище", прохода Вратцата, очертаваща дълъг период на развитие на няколко култури. Най-ранните находки са от времето на траките - периода ІV-І век пр. Хр. Може да се смята, че съвременният град Враца е възникнал точно в местността "Градище" като средновековен град, който по-късно съответно се е развил. Горд съм с времето, което съм посветил в проучване на миналото на моя роден град, каза още Торбов.


"Не, откровено ви казвам, че не съм си представял, че 30 години от живота ми ще посветя на археологията. Не съжалявам за нито един ден, който съм изкарал в музея. Удовлетворен съм. Не говорим тук за епохални открития, а просто за ежедневие, което е свързано с проучвания. Г-н Каменов посети нашия обект, аз дори не знаех, че ще получа грамота. Работим по Градището. Разкриваме една сграда, едно подово ниво от времето на ранна Византия. Обектите, които проучваме, са пряко свързани с историята на Враца. По единия, както казах, работим в момента. Той е многопластов обект. Най-ранните данни са от времето на траките. Имаме и античност тук, а след това изразен период на ранна Византия (V-VI век). И накрая имаме Българско средновековие от XII-XIV век. Окончателно тогава крепостта е застроена, а от нея тръгва днешна Враца. Вторият обект е "Манастирски дол". Там е съществувал средновековен манастир. Под църквата, която проучваме, се оказа че има друга, която е от по-ранен период. Материалът и камъните, които са ползвани при строежа, са същите като тези на по-късната църква. Аз мога с гордост да кажа, че за 30 години съм работил най-вече над миналото на родния ми град, както и по обекти от целия Северозапад".


Културният туризъм трябва да бележи просперитет, ръка за ръка с развитието на науката археология. На региона му липсва рекламна кампания, на мнение е археологът от Враца, който сподели какво ще се направи в насока популяризирането богатствата на Северозапада.

Вратцата"Изграден е стереотип - Северозападът наистина е беден, но не е скучен. Хората тук не бездействат. Затова се нуждаем от рекламна кампания, нуждаем се от популяризиране. Нито сме толкова бедни, камо ли пък да сме толкова ограничени. Слабият пункт е, че години наред не рекламиране това, над което работим. В Европа не е така обаче, там се дава гласност. Тук просто тлее една невъзможност, ние не се организираме дружно. Рекламна кампания трябва да представя постоянно нашето минало. В такава насока беше моят разговор с Калин Каменов: да търсим възможности за рекламиране на прохода Вратцата, една голяма природна забележителност, а същото да сторим и с Манастирски дол. Модернизация общо взето. Стигнахме до заключение за направата на клип, който да отразява миналото на нашия град и миналото на целия богат регион. Моето желание е да виждам все повечко млади хора. Това трябва да се провежда като целенасочена политика. Нуждаем се от младите хора, трябва да ги пазим в Северозападна България, защото днес те просто напускат в посока чужбина. Ако това не го направим, след 20 години ще се окаже, че млади хора няма в Северозапада. Най-важното богатство е не толкова културно-историческото наследство, колкото младите хората, живеещи тук".

Ръководителят на проучването в местността "Градище" сподели, че Каменов е първият кмет на града от 2001 г., който е дошъл на място да се запознае с работата на археологическия екип.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00