"През последните години селото наистина промени своя облик. Станах кмет не защото съм искал толкова много да кметувам, а защото няколко от предишните мандати преминаха в летаргия, а исках да променя живота на хората от Василовци, като започне съзидателен период. Кметът обаче не прави нищо сам. Всичко се постига с общи усилия и помощ от общинската администрация и съветниците. Ако отгоре надолу нещата не вървят, ние по места, които сме на бойната линия, няма да можем да направим нищо...
По цял ден обикалям из селото, в кабинета си се задържам много малко и нямам време да студувам"- така кметът Огнян Йорданов коментира случая, при който местен бизнесмен му подарил климатик, а той го дал в чакалнята на здравната служба в селото.
Във Василовци през годините назад е имало 3 театрални трупи, музикални школи по цигулка, пиано и акордеон, селски хор и духов оркестър.
"Василовци е село с традиции и с дълголетна история. Още през далечната 1899 година във Василовци е създадено читалище "Събуждане". Веднага след това са се сформирали и първите театрални трупи. През 60-те и 70-те години на миналия век, трупите са стигали и до три- за възрастни, за младежи и за деца. Нашето читалище и днес продължава да е едно от най-действащите в региона...
На всички съселяни пожелавам здраве, което е най-важното в живота, а а всички, които са свързани професионално с Деня на народните будители- интелектуалци, учители, общественици, пожелавам да са все така упорити, за да можем да съхраним българския дух и традиции"- каза кметът.
"В годините назад имахме много повече състави от днес. Може би миграционните процеси влияят и на нас и все по-трудно се работи, но ние не преставаме да се стараем. В момента най-дейна е работата на вокална група "Колорит", която ни представя на фестивали в цялата страна, както и на наши местни празници. Тази година ни предстои да сформираме и нов танцов състав. Имаме и много добри рецитатори. Аз ръководя състава за художествено слово и смея да кажа, че са добри. Библиотеката ни като създаване предхожда читалището. Днес имаме над 15 000 тома литература. Имаме и художествена галерия с постоянна етнографска сбирка...", обясни секретарят на НЧ "Събуждане 1899", Евдокия Димитрова.
През май тази година читалището навърши 120 години от създаването си, а в края на септември като част от програмата бе играна и пиесата "Лудории в съботната вечер“ на театър "Искри и сезони“, допълни Димитрова.
Освен че е секретар на читалището от 20 години, тя е и от самодейците, играли на сцената на любителския театър "Кръстю Пишурка“ в Лом, била е художествен ръководител на театъра, а днес ръководи групи за художествено слово и пише стихове:
"Днес сме първи ноември- Ден на народните будители, в който сме свикнали да говорим винаги в минало време, сещайки се за онези хора, които са тръгнали през Възраждането. Аз бих казала, че трябва да аплодираме и всички онези, които днес водят българина да не забрави, че е такъв, да знае корените си и историята, за да можем да осъществим едно хубаво днес и още по-хубаво утре."
Нов параклис, наречен на "Свети Дух" бе открит в края на септември в село Василовци. Той е изграден изцяло с личната инициатива и собствени средства на жителите на селото и се реализира с доброволен труд и дарения от фирми и хора, свързани с него. Голяма част от средствата е дарил и онкохирургът проф. Иван Гаврилов, който е родом от Василовци. Интересното е, че във Василовци има вече 2 църкви, които са действащи.
"Нашето село е известно в района с почитта си към традициите и християнската вяра", коментира Цветанка Трайкова, която е един от инициаторите за изграждането на новия параклис.
Има ли ги днешните будители? По темата говорим още с Йорданка Велева- дългогодишен директор на училището в селото, пенсионер, ръководител на вокалната група и гобленарка; с 86-годишната Цветана Николова- пенсионирана учителка и част от театралната трупа и Милка Момчева, която знае повече от 100 песни и заслужено наричана в селото "ангелския глас".
Целите интервюта можете да чуете в звуковия файл.
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..
Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците. Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС. Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..