Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Василовци ревностно пазят духа на селото, традициите и дълголетната си история

14
Кметът на с.Василовци Огнян Йорданов
Снимка: Радио ВИДИН

В Деня на народните будители, отдавайки почит към паметта на онези българи, които ни водеха към просвета и свобода, търсим новите будители в село Василовци, община Брусарци. Кои са хората, които чрез примера си, вдъхновяват младите да търсят духовни стимули в наследството и живота на своите предци, да намират смисъл за съществуването си в тези трудни времена и интерес към миналото? Отговор дават кметът на селото Огнян Йорданов, Евдокия Димитрова-секретар на НЧ "Събуждане 1899 "; Йорданка Велева, бивш дългогодишен директор на училището в селото; Милка Момчева и Цветана Николова.


Кметът Огнян Йорданов е бивш военен, вече четвърти мандат кмет на Василовци, издигнат от Инициативен комитет. На последните избори бе и единствен кандидат, което само по себе си говори за работата му. Подпомага финансово всякакви родолюбиви инициативи. По негова идея преди 12 години започва да се провежда и фолклорният фестивал "Багачина пее и танцува“:




"През последните години селото наистина промени своя облик. Станах кмет не защото съм искал толкова много да кметувам, а защото няколко от предишните мандати преминаха в летаргия, а исках да променя живота на хората от Василовци, като започне съзидателен период. Кметът обаче не прави нищо сам. Всичко се постига с общи усилия и помощ от общинската администрация и съветниците. Ако отгоре надолу нещата не вървят, ние по места, които сме на бойната линия, няма да можем да направим нищо... 

По цял ден обикалям из селото, в кабинета си се задържам много малко и нямам време да студувам"- така кметът Огнян Йорданов коментира случая, при който местен бизнесмен му подарил климатик, а той го дал в чакалнята на здравната служба в селото. 


Във Василовци през годините назад е имало 3 театрални трупи, музикални школи по цигулка, пиано и акордеон, селски хор и духов оркестър.


"Василовци е село с традиции и с дълголетна история. Още през далечната 1899 година във Василовци е създадено читалище "Събуждане". Веднага след това са се сформирали и първите театрални трупи. През 60-те и 70-те години на миналия век, трупите са стигали и до три- за възрастни, за младежи и за деца. Нашето читалище и днес продължава да е едно от най-действащите в региона...

На всички съселяни пожелавам здраве, което е най-важното в живота, а а всички, които са свързани професионално с Деня на народните будители- интелектуалци, учители, общественици, пожелавам да са все така упорити, за да можем да съхраним българския дух и традиции
"- каза кметът.   


"В годините назад имахме много повече състави от днес. Може би миграционните процеси влияят и на нас и все по-трудно се работи, но ние не преставаме да се стараем. В момента най-дейна е работата на вокална група "Колорит", която ни представя на фестивали в цялата страна, както и на наши местни празници. Тази година ни предстои да сформираме и нов танцов състав. Имаме и много добри рецитатори. Аз ръководя състава за художествено слово и смея да кажа, че са добри. Библиотеката ни като създаване предхожда читалището. Днес имаме над 15 000 тома литература. Имаме и художествена галерия с постоянна етнографска сбирка...", обясни секретарят на НЧ "Събуждане 1899", Евдокия Димитрова.


През май тази година читалището навърши 120 години от създаването си, а в края на септември като част от програмата бе играна и пиесата "Лудории в съботната вечер“ на театър "Искри и сезони“, допълни Димитрова. 

Освен че е секретар на читалището от 20 години, тя е и от самодейците, играли на сцената на любителския театър "Кръстю Пишурка“ в Лом, била е художествен ръководител на театъра, а днес ръководи групи за художествено слово и пише стихове:

"Днес сме първи ноември- Ден на народните будители, в който сме свикнали да говорим винаги в минало време, сещайки се за онези хора, които са тръгнали през Възраждането. Аз бих казала, че трябва да аплодираме и всички онези, които днес водят българина да не забрави, че е такъв, да знае корените си и историята, за да можем да осъществим едно хубаво днес и още по-хубаво утре." 

Нов параклис, наречен на "Свети Дух" бе открит в края на септември в село Василовци. Той е изграден изцяло с личната инициатива и собствени средства на жителите на селото и се реализира с доброволен труд и дарения от фирми и хора, свързани с него. Голяма част от средствата е дарил и онкохирургът проф. Иван Гаврилов, който е родом от Василовци. Интересното е, че във Василовци има вече 2 църкви, които са действащи.

"Нашето село е известно в района с почитта си към традициите и християнската вяра", коментира Цветанка Трайкова, която е един от инициаторите за изграждането на новия параклис.


Има ли ги днешните будители? По темата говорим още с Йорданка Велева- дългогодишен директор на училището в селото, пенсионер, ръководител на вокалната група и гобленарка; с 86-годишната Цветана Николова- пенсионирана учителка и част от театралната трупа и Милка Момчева, която знае повече от 100 песни и заслужено наричана в селото "ангелския глас".


Целите интервюта можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05