Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на Дъбравка: "Младите трябва да имат реални стимули, за да се върнат по селата"

"Преди години имаше две постановления на Министерски съвет, които бяха насочени към младите хора. По това време също имаше един период на обезлюдяване на граничните райони и правителството търсеше начини за връщането на младите хора по селата. И наистина тогава се получи, но бяха дадени и много преференции. Тук имахме в стопанския двор над 1000 глави добитък и много хора от града дойдоха по линия на тези постановления. Тогава ти даваха определена сума пари, но ти трябваше да живееш на село 10 години и да работиш там. Обезателно днес младите хора и специалистите трябва да имат подобни стимули, за да се върнат на село. Само така младите ще останат и живеят в малките населени места. Има ли стимул човек за работа, той ще живее тук, няма ли го стимулът, няма какво да се заблуждаваме- няма да се върнат..." смята кметският наместник на Дъбравка, Тина Василева.

"Когато говорим за стимули, не бива да се забравя и инфраструктурата в малките населени места, защото за младите това е много важно. При нас например, пътят до селото не е довършен и това е проблем. Подобно е и положението с главната улица", допълват местни жители.

В Дъбравка няма магазин или кръчма, няма училище, детска градина или лекар, няма откъде да се купят и елементарни лекарства. В същото време тук има къщи за гости, край селото се намира язовир Дъбравка, има действащи предприятие за млекопреработка и птицеферма. На 1 юни 2018 година в Дъбравка е открит и Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция. Разположен е в сградата на бившото училище в селото, която е изцяло ремонтирана.

"Вярно е, че държавата малко ни позабрави. А иначе имаме златна природа, чист въздух, планини, скали. Работлив народ и много гостоприемен. Погледнете къщите в селото- всичките са подредени и направени с вкус и любов. Дори тези, в които не се живее са запазени. Неслучайно в последните години доста имоти се продадоха тук", разказват местните.

"В Дъбравка се върнах, защото е тихо и спокойно място за живеене. Хората са добри, приятни и отзивчиви. Почти всеки ден пътувам до Белоградчик и взимам и техните поръчки... Над селото има две римски крепости. За Дъбравка се говори, че тук някъде горе в скалите е заровено съкровището на последния български владетел преди да паднем под турско робство, Иван Срацимир. Той наредил на ковчежника си да докара тук златото и да го закопае в някоя от пещерите. Според друга легенда пък, тук е минавал римски път и пак е заровено съкровище. Затова сега тук постоянно има иманяри, но не съм чул нещо да са открили, освен някои дреболии...   

Задължително трябва да се помисли за създаването на работни места за местните. Има смисъл да се инвестира в Северозапада, защото тук хората са и работливи, и пестеливи. Начинанията определено ще имат успеят, само държавата трябва да обърне внимание и на този край като ни подкрепи. В Белоградчик на времето имаше телефонен завод и други предприятия, които даваха  работа за всички. В тях работеха и хората от селата- за всички имаше хляб, построихме си и къщи. Сега като погледнете, нищо не свети вечер- тъмно е, пусто е, грозно е... По селата кипеше живот, а днес хубави къщи са запустели, останали сме само възрастни хора. Затова е и тази носталгия по миналото, защото тук навремето имаше работа и животът бе спокоен... Вярно е, че сега се правят улици, ама кой минава по тях, кой се радва на всички тези придобивки, като селото опустя... В Дъбравка има отлични условия за развитието на селския туризъм- над селото са едни от най-красивите части от Белоградчишките скали. Трябва само пътят да се оправи, за да се появят и туристите... И най-малката инвестиция ще върне хората по селата. Където и да се намира, всеки милее за родното огнище и бащиния дом. Има ли възможност, ще се върне, а къщите пак ще оживеят...
", категорични са жителите на Дъбравка.

Подробности за живота в Дъбравка и целите интервюта с жители на селото и кметския наместник- в звуковия файл





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00