Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Челопек получи статут "село на книгата"

2
Снимка: Сдружение "Книгини"

Първото българско "село на книгата" е врачанското село Челопек. Инициативата за това е на Сдружение "Книгини", които повече от 1 година със своята дейност убеждават Международната организация на градовете на книгата, селото да стане пълноправен член и да получи статут на "село на книгата" Успехът означава, че Челопек ще стане притегателен център за огромен туристически поток, каза за Радио ВИДИН Диана Йорданова от Сдружение "Книгини". 


"Не само стотици, десетки хиляди библиофили от цял свят, но и туристите, които благодарение на членството ни ще видят историческите, културните, природните забележителности на нашия регион. Приток на млади хора, които да участват във фестивали и събития. Също така въвличането на местните хора и даването на възможност те да подобрят своя социален статус. Не на последно място и развитието на инфраструктурата. Останалите градове и села, за да станат членове, са изчаквали средно около 4 години, със статут за кандидати, докато ние бяхме обявени за пълноправни членове преди да навърши една година от нашето кандидатстване. Това показва, колко стриктно сме следени."


Градовете и селата на книгата в света се отличават с висока концентрация на книжарници с антикварни и употребявани книги. Именно затова от Сдружение "Книгини" са направили няколко кампании за рециклиране на книги, които ще бъдат на разположение в книжарницата на селото, разкри Мария Дончева от сдружението.  


"Част от тях ще бъдат реставрирани, други ще бъдат направени във фигури, постоянно получаваме книги и ги сортираме. Ще бъдат част от книжарницата в Челопек. В нея имаме кутия за събиране на средства, които ще използваме за организиране на фестивали, защото те са част от духа на "село на книгата". Преди години, когато търсихме варианти за регионално развитие. 


Попаднахме на няколко модели на световно ниво, които използват културата за регионално развитие. Именно "градовете на книгите" беше сред тях. Харесахме идеята и опитахме да създадем този модел и тук. Предстои ни още повече работа, но това е страхотно, както за региона, така и за страната. Стъпваме на международна сцена с нещо положително и ние сме горди, че именно село от врачанския край е лице на България."


За да обяви Челопек за "село на книгата" лично шведката Гунел Утерстен председател на Международната организация на градовете на книгата посети врачанското село. Част от сдружението е и Първолета Николова. Трите дами изказват своята благодарност към местната и общинска власт, както и общността в селото за указаната подкрепа и постигнатия успех.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Общинският съвет във Видин одобри ползването на спортните площадки в училищата

Толя Иванова от СДС, избрана за кмет на видинското село Слана бара на проведените на 23 юни избори, положи клетва на заседанието на Общински съвет- Видин, което се проведе днес. Кметът на Община Видин Цветан Ценков заяви, че следващия месец няма да има заседание и направи предложение: "Преди да направя предложението да ви пожелая успешна..

публикувано на 09.07.24 в 17:16

Върви прием на заявления за първо класиране след 7-и клас

Седмокласниците могат да подават заявления за първо класиране в избраните от тях учебни заведения. Общо 19 са професионалните паралелки и 9 са профилираните паралелки в област Видин , каза началникът на Регионалното управление на образованието (РУО) - Видин Веселка Асенова :  "Електронно е подаването. Има училище-гнездо в ОУ "Иван Вазов" -..

публикувано на 09.07.24 в 15:00

Ученичка от Видин подреди изложба с фотографии от Брюксел

Единайсетокласничката Мария Петкова подреди изложба с фотографии в  СУ “Цар Симеон Велики“ във Видин , направени по време на пътуването ѝ до Брюксел . Снимките са 20 на брой и отразяват погледа на момичето към белгийската столица и Европейския парламент, който е разположен там.  Пътуването до Брюксел е наградата на Мария, която..

публикувано на 09.07.24 в 13:00

Обновена беседка в Осен събира малки и големи

В Осен продължават дейностите, свързани с обновяване на врачанското село. След възстановяването на стадиона, наскоро бе подновена и беседката там. Мястото за отдих е направено преди 12 години. То е в центъра на селото и в него често сядат да си починат и да си поговорят местните хора. След години ползване беседката е почти разрушена. Затова..

публикувано на 09.07.24 в 12:10

В Белоградчик посрещнаха група "Тангра" и откриха обновения летен кинотеатър

С концерт на група „Тангра“ и прожекции във възстановения летен кинотеатър в Белоградчик започнаха събитията от културната програма през лятото.  Кинотеатърът е построен преди близо 60 години и в града си спомнят за прожекциите и музикантите, които гостували на сцената.  "Почти всяка седмица имаше концерти, сръбски, "Щурците",..

публикувано на 08.07.24 в 14:24

Почитаме свети Прокопий - покровител на пчеларите

На 8 юли православната църква почита паметта на свети великомъченик Прокопий . Според народните вярвания светецът е покровител на пчеларите и е известен като Прокопий пчелар. В българския народен календар денят на великомъченик Прокопий е популярен като летния  празник на пчеларите . Празнува се в чест на пчелите и техния закрилник.  Св...

публикувано на 08.07.24 в 11:00

Светиите от българския род

В първата неделя след Неделя на Всички светии , се чества паметта на всички български светии. Прославяме ги, възнасяме молитви към тези, които са просияли от нашия род през вековете. Всеки християнски народ в оградата на светата Христова Църква е дал светци. Такива сме дали и ние българите. Преподобният наш отец и светец Паисий..

публикувано на 07.07.24 в 08:00