"Не само стотици, десетки хиляди библиофили от цял свят, но и туристите, които благодарение на членството ни ще видят историческите, културните, природните забележителности на нашия регион. Приток на млади хора, които да участват във фестивали и събития. Също така въвличането на местните хора и даването на възможност те да подобрят своя социален статус. Не на последно място и развитието на инфраструктурата. Останалите градове и села, за да станат членове, са изчаквали средно около 4 години, със статут за кандидати, докато ние бяхме обявени за пълноправни членове преди да навърши една година от нашето кандидатстване. Това показва, колко стриктно сме следени."
Градовете и селата на книгата в света се отличават с висока концентрация на книжарници с антикварни и употребявани книги. Именно затова от Сдружение "Книгини" са направили няколко кампании за рециклиране на книги, които ще бъдат на разположение в книжарницата на селото, разкри Мария Дончева от сдружението.
"Част от тях ще бъдат реставрирани, други ще бъдат направени във фигури, постоянно получаваме книги и ги сортираме. Ще бъдат част от книжарницата в Челопек. В нея имаме кутия за събиране на средства, които ще използваме за организиране на фестивали, защото те са част от духа на "село на книгата". Преди години, когато търсихме варианти за регионално развитие.
Попаднахме на няколко модели на световно ниво, които използват културата за регионално развитие. Именно "градовете на книгите" беше сред тях. Харесахме идеята и опитахме да създадем този модел и тук. Предстои ни още повече работа, но това е страхотно, както за региона, така и за страната. Стъпваме на международна сцена с нещо положително и ние сме горди, че именно село от врачанския край е лице на България."
За да обяви Челопек за "село на книгата" лично шведката Гунел Утерстен председател на Международната организация на градовете на книгата посети врачанското село. Част от сдружението е и Първолета Николова. Трите дами изказват своята благодарност към местната и общинска власт, както и общността в селото за указаната подкрепа и постигнатия успех.
Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция. Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...
Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит. Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..
За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..