Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алексей Александров, кмет на Винище: "Човек постига целите си, ако е деен и хората му вярват"

9
Снимка: Радио Видин

Дойдох от Монтана в родното село на баба ми и дядо ми и останах. Хората ме избраха за кмет, и така вече 7 мандата, започна разказа си кметът на Винище, Алексей Александров:

"Обичам това място и правя всичко по силите си за възраждането му, макар че не винаги е лесно. В началото ентусиазмът ми бе много по-голям, защото бях млад и мислех, че няма невъзможни неща. Сега леко съм се приземил, но все още мисля, че човек има ли желанието, работи ли усърдно и не изменя ли на принципите си, няма как да не успее. И така- има ли човек желание и зад себе си хора, които му вярват, постига целите си. Това за което мечтаем, обикновено става много бавно и трудно, и съм благодарен на общинския кмет Златко Живков, че ми повярва и се е ангажирал с каузи ни. Няма как да не спомена тук и най-големият ни дарител- Кирил Маринов, който е роден във Винище, а днес живее във Франкфурт. Той е човек с много голямо сърце и истински родолюбец. Напуснал е България през през 1947-ма година, но не е забравил корените си и винаги ни е помагал. За разлика от него, аз не мога да се примиря с нещата , които се случват през последните години в Северозапада и винаги съм се възхищавал на оптимизма му за бъдещето на този край. Каквито и намерения да имаме, винаги е заставал зад тях и помага.
Що се отнася до живота в селото, аз мисля, че голяма част от ежедневието на хората дори тук на село, минава в обществените институции. Затова ремонтирахме сградата на кметството, където се намира и местното читалище.  Обновената вече сграда през септември бе открита лично от кмета на Монтана Златко Живков. Ремонтът трая 3 месеца- подменен бе покривът, обновени бяха всички помещения и салонът за концерти и събрания, поставена бе и нова дограма, нов под, монтирано бе ново осветление. В сградата също така се намират здравната служба и пощата.

Аз като кмет не мога да създавам работни места. Моята задача е да създам предпоставки за разкриването им. Във Винище се гордея, че има два работещи цеха - колбасарски и дърводелски, както и един земеделски производител, които дават работа и безработицата тук клони почти към нулата...

Хората в селото ми оказват пълно съдействие при реализирането на целите. Сега ще открием и един младежки клуб, защото смятам, че младите наистина трябва да си останат в селото, защото те са бъдещето ни."

Селото е едно от малкото населени места в страната, където не само са запазили символите от социализма, но и те са редом с новите, построени в периода на демократичните промени. Такъв е случаят с т.нар. Паметник на помирението. 


"Идеята за него дойде спонтанно. Със старите кметове на селото решихме да издадем книга за селото и животът в него от миналото до днес. Направихме проучванията и решихме да изградим и един паметник на всички онези жители на Винище, които по една или друга причина са дали живота си за Родината. Така и направихме- издирихме имената на загиналите през Първата и Втората световни войни, емигрантите от селото и онези, които без значение от обществено-политическия строй са допринесли за развитието му. Така тачим паметта на предците си. Засега не съм чул някой друг кмет да е направил такъв паметник на толерантността. Ако ние всички се обединим и работим за една обща кауза, мисля че България ще стане много добро място за живеене. Да не говорим, че тогава и младите ще се върнат от чужбина, където е и дъщеря ми...

Часовниковата кула срещу паметника също е изградена по моя идея. Чудех се как да бъде запомнена датата 1 януари 2007 година, когато България стана член на Европейския съюз. Реших това да е часовник на кула, който да отчита времето на България в ЕС. Тук отново ни помогна Кирил Маринов, който много хареса идеята. Нищо , че сме в Северозападна България и ползите от членството ни в ЕС трудно се забелязват, но важното е, че се борим да ни забележат...


Какви социални услуги ползват социално- слабите жители на селото, кога и как бе възстановена старата църква, интересни факти за миналото и настоящето на Винище и съветите на Кирил Маринов за успех в живота- чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Динково - в очакване на по-добър живот

Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. Населеното място се намира в близост до река Лом, Белоградчик е на 40 км. Земята е плодородна, вода има в изобилие, дворовете на имотите са големи и просторни, къщите са едноетажни. Като цяло Динково има прекрасни..

публикувано на 10.05.24 в 12:05
Иван Радев

Иван Радев: Механизмите на демокрацията се ползват срещу самата нея

България се изкачва с 12 места в класацията на "Репортери без граници", показва годишният доклад на организацията. Страната ни е 59-а в света по критерий "свобода на словото" от общо 180 държави.  Въпреки напредъкът обаче продължаваме да сме сред последните в рамките на Европейския съюз, защото индикаторите в областта на политиката, икономиката и..

публикувано на 09.05.24 в 10:00
Марин Лесенски

Марин Лесенски: Подобрението в свободата на словото не е по същество, а в сравнение с предишни години

България се изкачва с 12 места в класацията на "Репортери без граници", показва годишният доклад на организацията. Страната ни е 59-а в света по критерий "свобода на словото" от общо 180 държави.  Въпреки напредъкът обаче продължаваме да сме сред последните в рамките на Европейския съюз, защото индикаторите в областта на политиката, икономиката и..

публикувано на 09.05.24 в 10:00

Все повече българи предпочитат почивка в чужбина

Пътуванията на българи в чужбина през март 2024 г. са 679.1 хиляди, или с 19.1% повече спрямо същия месец на миналата година. Това сочат данни на Националния статистически институт (НСИ). Броят на пътуванията с цел гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия нараства с 29.5%, за почивка и екскурзия - с 18.6%. Тези със..

публикувано на 08.05.24 в 11:16

Северозападът преди изборите: много проблеми, малко очаквания

Какви са очакванията и надеждите на жителите на Северозапада за изборите на 9 юни проверихме в "Посоките на делника".  Област Видин си остава рекордьор във всички негативни класации - най-малката по население област, най-бедният регион, най-застаряващ, с най-много пенсионери и най-малко млади хора, с най-висока смъртност и най-ниска раждаемост...

публикувано на 07.05.24 в 12:08

Въстанието от лето 1850 - вик за справедливост

В българската история има дати и събития, които ни зареждат с патриотизъм и национално самочувствие. Въстанието от лятото на 1850 година в Северозападна България, когато населението от Видинско, Кулско, Ломско и Белоградчишко се вдига на бунт срещу османския гнет, е едно от тези събития.  За него малко се знае, не се изучава в учебниците. Това..

публикувано на 06.05.24 в 11:10

Село Долно Белотинци - с любов към младите и към футбола

Село Долно Белотинци е едно от 23 села в община Монтана. Намира се на 3 км от Монтана ,  този факт дава възможност хората от селото да съчетават живота на село с работата в града.  Селото е голямо и многолюдно.  Тук живеят много млади семейства, а техните деца учат в областния град Монтана. 116 са учениците, които всеки ден пътуват до..

публикувано на 03.05.24 в 12:05