Инициативата на червения кръст е в партньорство с Министерство на труда и социалната политика и Министерството на здравеопазването. Ще бъде въведен нов модел за мониторинг на хронични заболявания - телеасистенция, чрез използване на съвременните информационни и комуникационни технологии. Целта е в следващите четири години около 750 уязвими възрастни хора да бъдат подпомогнати в домовете си в 7 общини от Северозапада, каза директорът на БЧК- Видин Цветелина Петрова:
"Започва да се реализира проект "Иновативни модели за грижи в общността за хора с хронични заболявания и трайни увреждания" с подкрепата на финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 година като изпълнител на проекта е Български червен кръст с партньори Министерството на здравеопазването, Министерство на труда и социалната политика и Норвежка асоциация на местните и регионални власти. Този проект ще се осъществява в трите области Видин, Монтана и Враца както ще има такива центрове за хора с хронични заболявания и трайни увреждания с грижа към тях в общините Враца, Оряхово, Криводол, Бяла Слатина в област Враца, общините Видин и Белоградчик в област Видин и Монтана. Ще бъдат включени хора, които са над 50-годишна възраст с хронични заболявания и трайни увреждания и ще се създадат над 80 работни места в сферата на здравно- социалните услуги."
От седем години в различни общини в област Враца Българският червен кръст работи по различни проекти за въвеждането и предоставянето по домовете на здравни и социални услуги на възрастни хора. Идеята се осъществява чрез центрове за домашни грижи по места. Предстои болните и самотни възрастни хора да получат умни устройства, които да подпомогнат осигуряването на постоянно наблюдение и връзка с тях. Животът за самотната неподвижна жена е мисия възможна благодарение на Центъра за домашни грижи към Българския червен кръст във Враца. С нея разговаря Ива Антонова.
Към младите от Северозапада е насочено обучение на сдружение "Младежки Глас" - клон София. Целта е насърчаване на активното младежко участие в демократичните процеси и прилагането на политики на местно ниво. Тази неделя обучение ще се проведе в Монтана. Инициативата “Говори Северозападът ” се реализира за поредна година, а младежите ще могат да се запознаят с институциите в България, как работя те, каква е йерархията им и взаимодействието между тях. Предложения на младите хора ще стигнат и до държавата, казва Димитър Панчев, председателят на софийския клон на сдружие „Младежки глас“, който е организатор.
"Тази година отново сме в Северозапада като това, върху което сме се фокусирали днес и първо да обясним на младите хора как е структурирана изобщо държавата."
Срещаме се и с един млад човек Кристиян Юлзари, който е само на 15 години, но не само знае каква ще е професията му в бъдеще, а вече следва мечтата си. Ще работи във водеща медия. Кристиян е от Русе, но избра Регионалната радиостанция във Видин, за да се запознае на място как се работи в радио. Той беше сред младежите, които посетиха регионалната медия в рамките на инициативата "Мениджър за един ден".
Младежи от Видин помогнаха на своя съученичка, на която са нужни средства за лечение. Деветокласници от училище "Цар Симеон Велики" преди седмица организираха благотворителен концерт в подкрепа на Камелия Цолова. Майката на Ками Мариела Стоянова, която им благодари. Тя се грижи за Камелия и по-малката ѝ сестричка. Не може да събере цялата необходима сума за операция в чужбина, за която са необходими 12 хиляди евро, а след това са нужни още средства за възстановяване. За заболяването на Камелия разбират преди две години, разказва майката.
Чуйте звуковия файл!Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..