През зимния отоплителен сезон рискът от пожари нараства, а сред основните причини е масовото използване на отоплителни уреди. Опасността от пожари, при които не са изключени и човешки жертви идва от небрежното отношение към уредите със, които се отопляваме. В по-висок риск са самотноживеещите възрастни, както и трудноподвижните хора, каза за Радио ВИДИН старши инспектор Филип Филипов началник на група превантивен контрол и превантивна дейност към Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Видин.
"Ние разбира се правим специални инструктажи на тези хора. Разпространяваме и брошури със основните правила за работа със уредите. Апелираме към жителите в региона да бъдат внимателни и отговорни през отоплителния сезон. При отопление с електрически уреди използвайте само стандартни и технически изправни отоплителни и нагревателни уреди, поставени на огнеустойчиви подложки, далеч от горими и леснозапалими материали. Не използвайте самоделни и с неясен произход и качество уреди. Изключвайте уредите с реотани, когато нямат наблюдение и контрол от възрастен човек, преди лягане за сън, когато спре тока или преди да излезете навън. Спазвайте инструкциите на производителите за поддръжка, експлоатация, ремонт и мерките за безопасност на уредите. Не оставяйте отоплителните уреди да работят без наблюдение. Преди отоплителния сезон проверете изправността на електрическата инсталация. Не забравяйте, че само автоматичните и стандартните предпазители (бушони), са в състояние да предотвратят трагедия. Ако се отоплявате с уреди, работещи с твърдо гориво не използвайте самоделни и с неясен произход и качество уреди. Уверете се, че огънят от печката няма да се разпространи извън нея. Съхранявайте горими и леснозапалими материали далеч от печките. Не разпалвайте отоплителните уреди на твърдо гориво със запалителни течности. Поставете под отоплителния уред негорима подложка, която да излиза отстрани поне на 25 см., а отпред най-малко на 50 см., ако подът под него е горим. Съхранявайте твърдото гориво извън жилищните помещения. Не оставяйте отоплителните уреди да работят без наблюдение. Спазвайте инструкциите на производителите за поддръжка, експлоатация, ремонт и мерките за безопасност на уредите. Не забравяйте комините – те трябва да са измазани и без пукнатини, периодично да се почистват от натрупаните в тях сажди. Димоотводите (кюнците) да се монтират стабилно укрепени и на безопасно разстояние от горими материали и конструкции. Не зауствайте димоотводите във вентилационните тръби и шахти."
Другите два начина за отопления са със уреди работещи с течно гориво и такива с газ пропан-бутан, какви са правилата за пожаробезопасна експлоатация, разяснява старши инспектор Филип Филипов:
"Ако се отоплявате с уреди, работещи с течно гориво не използвайте самоделни и с неясен произход и качество уреди. Уверете се, че огънят от печката няма да се разпространи извън нея. Съхранявайте горими и леснозапалими материали далеч от печките. Не запалвайте топла /неизстинала/ нафтова печка – това може да доведе до взрив. Проветрявайте редовно помещенията. Съхранявайте горивото само в метални съдове и извън жилищните помещения. Спазвайте инструкциите на производителите за поддръжка, експлоатация, ремонт и мерките за безопасност на уредите.
Ако се отоплявате с уреди, работещи с газ пропан-бутан поддържайте газовото оборудване в състояние, осигуряващо спазването на изискванията за безопасност, като извършвате замяна на празна за пълна бутилка от обекти за продажба на бутилки и газ, оторизирани от държавните органи за технически надзор. Не използвайте стари бутилки, които не са преминали технически преглед. Не използвайте редуцил-вентили, които не са предназначени за битови бутилки с газ. Не използвайте стари редуцил-вентили с обгорени или напукани уплътнения. Не използвайте стари и напукани маркучи и такива по-дълги от 1,5 метра. Не поставяйте газовите бутилки в близост до източници на топлина. Не допускайте повече от 2 броя бутилки в едно помещение. Не допускайте деца да използват газ. Не допускайте небрежност при транспортиране, съхраняване и използване на бутилки с газ."
Ако се спазват тези инструкции, тогава рискът от пожар при отопление ще бъде сведен до нула. Филип Филипов напомня, че в случай на пожар трябва незабавно да сигнализирате на телефон 112.
Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция. Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...
Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит. Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..
За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..