Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рискове от пожар през отоплителния сезон

Снимка: РДПБЗН-Видин

През зимния отоплителен сезон рискът от пожари нараства, а сред основните причини е масовото използване на отоплителни уреди. Опасността от пожари, при които не са изключени и човешки жертви идва от небрежното отношение към уредите със, които се отопляваме. В по-висок риск са самотноживеещите възрастни, както и трудноподвижните хора,  каза за Радио ВИДИН старши инспектор Филип Филипов началник на група превантивен контрол и превантивна дейност към Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Видин.


"Ние разбира се правим специални инструктажи на тези хора. Разпространяваме и брошури със основните правила за работа със уредите. Апелираме към жителите в региона да бъдат внимателни и отговорни през отоплителния сезон. При отопление с електрически уреди използвайте само стандартни и технически изправни отоплителни и нагревателни уреди, поставени на огнеустойчиви подложки, далеч от горими и леснозапалими материали. Не използвайте самоделни и с неясен произход и качество уреди. Изключвайте уредите с реотани, когато нямат наблюдение и контрол от възрастен човек, преди лягане за сън, когато спре тока или преди да излезете навън. Спазвайте инструкциите на производителите за поддръжка, експлоатация, ремонт и мерките за безопасност на уредите. Не оставяйте отоплителните уреди да работят без наблюдение. Преди отоплителния сезон проверете изправността на електрическата инсталация. Не забравяйте, че само автоматичните и стандартните предпазители (бушони), са в състояние да предотвратят трагедия. Ако се отоплявате с уреди, работещи с твърдо гориво не използвайте самоделни и с неясен произход и качество уреди. Уверете се, че огънят от печката няма да се разпространи извън нея. Съхранявайте горими и леснозапалими материали далеч от печките. Не разпалвайте отоплителните уреди на твърдо гориво със запалителни течности. Поставете под отоплителния уред негорима подложка, която да излиза отстрани поне на 25 см., а отпред най-малко на 50 см., ако подът под него е горим. Съхранявайте твърдото гориво извън жилищните помещения. Не оставяйте отоплителните уреди да работят без наблюдение. Спазвайте инструкциите на производителите за поддръжка, експлоатация, ремонт и мерките за безопасност на уредите. Не забравяйте комините – те трябва да са измазани и без пукнатини, периодично да се почистват от натрупаните в тях сажди. Димоотводите (кюнците) да се монтират стабилно укрепени и на безопасно разстояние от горими материали и конструкции. Не зауствайте димоотводите във вентилационните тръби и шахти."


Другите два начина за отопления са със уреди работещи с течно гориво и такива с газ пропан-бутан, какви са правилата за пожаробезопасна експлоатация, разяснява старши инспектор Филип Филипов:


"Ако се отоплявате с уреди, работещи с течно гориво не използвайте самоделни и с неясен произход и качество уреди. Уверете се, че огънят от печката няма да се разпространи извън нея. Съхранявайте горими и леснозапалими материали далеч от печките. Не запалвайте топла /неизстинала/ нафтова печка – това може да доведе до взрив. Проветрявайте редовно помещенията. Съхранявайте горивото само в метални съдове и извън жилищните помещения. Спазвайте инструкциите на производителите за поддръжка, експлоатация, ремонт и мерките за безопасност на уредите.


Ако се отоплявате с уреди, работещи с газ пропан-бутан поддържайте газовото оборудване в състояние, осигуряващо спазването на изискванията за безопасност, като извършвате замяна на празна за пълна бутилка от обекти за продажба на бутилки и газ, оторизирани от държавните органи за технически надзор. Не използвайте стари бутилки, които не са преминали технически преглед. Не използвайте редуцил-вентили, които не са предназначени за битови бутилки с газ. Не използвайте стари редуцил-вентили с обгорени или напукани уплътнения. Не използвайте стари и напукани маркучи и такива по-дълги от 1,5 метра. Не поставяйте газовите бутилки в близост до източници на топлина. Не допускайте повече от 2 броя бутилки в едно помещение. Не допускайте деца да използват газ. Не допускайте небрежност при транспортиране, съхраняване и използване на бутилки с газ."


Ако се спазват тези инструкции, тогава рискът от пожар при отопление ще бъде сведен до нула. Филип Филипов напомня, че в случай на пожар трябва незабавно да сигнализирате на телефон 112.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00