Нови методи на обучение прилагат в работата си преподавателите в училище "Свети Свети Кирил и Методий" във видинското Ново село. Това стана възможно след обучението им в Центъра за квалификация на педагогически специалисти „Есмовия“ в испанския град Валенсия, обясни директорът на училището Ирена Цветкова:
"Обучението имаше практическа насоченост и използване на интерактивни игри и методи. Посетихме училище в град Валенсия, обменихме опит. Сега ще предадем опита на колегите в нашето училище..."
Сред преминалите обучението е Цецка Тушинова, начален учител. Тя разказва за използването на интерактивни игри в обучението:
"Играта е свързана с предмети, които трябва да се изучават от учениците – снимка, картина, глава от дадена историческа епоха или от книга. Учениците се срещат в групи, за да анализират работата си и накрая се обобщава. Дава се оценка на наученото..."
Гълъбина Боянова е старши ресурсен учител. Тя представя метод на обучение, който представлява проект, базиран на знанията на учениците:
"Като разработват проекти, които се основават на проблемите в реалния живот. Ръководството е изцяло в ръцете на учениците, а учителят е един спътник в учебния процес. Така се повишават креативността, любопитството, самостоятелността, социалното взаимодействие, инициативността. Три са фазите – подготовка, реализация, оценка. Набляга се на самооценката."
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..
Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..