Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коледата с жива елха!

Снимка: Радио Видин

Наближава Коледа. Настроението е празнично. Време е да помислим за нашите коледни елхи. Вероятно пред всички всяка година се появява дилемата какво да изберем- изкуствена или естествена елха? И ако сме за естествена- тя отсечена или жива да е? 

Не са един и двама защитниците на живото дръвче. Така е и с представителите на бургаското сдружение "Зелена Странджа", част от чиято дейност са и залесителните кампании. За четвърта година те организират кампанията "Посади и отгледай коледно дърво", която насърчава хората да си купуват живи елхи и веднага след празниците да ги засадят в градска среда. За идеята на кампанията разказва Владимир Димитров, председател на сдружение "Зелена Странджа".

"Идеята е от една страна, купувайки си елха, тя да не бъде изкуствена. Да не убиваме живи дървета, а да дадем шанс на живите елхи да продължат да съществуват и да станат големи дървета. Голяма част от живите елхи умират, което се дължи на много причини. Вече 4 години правим такива акции още в първия почивен ден от новата година, засаждаме ги на подходящо място и по този начин да осигурим по-добри шансове на дръвчетата да живеят по-дълго", сподели Владимир Димитров.


Акцията се провежда в Бургас, но това, което е полезно за всички е да знаем, кои са проблемите, които възникват, ако хората решат да си вземат жива коледна елха: 


"На първо място произхода на елхите. Желателно е те да бъдат отгледани в района, където после ще се засадят, за да не претърпяват географски шок, да нямат нужда от аклиматизация. Също така начина им на изваждане от самия разсадник, ако не са извадени правилно, с недостатъчно количество пръст или в неподходящо време. Ако не са извадени в достатъчно голям съд, после може да се отрази на прихващането. Съхранението в къщи по време на празниците също е от изключително значение- да не се държат на топло, да не се държат дълго време в стайни условия. Хората не знаят от къде да вземат жива елха, липсва достатъчно информация. Тя е по-тежка и трябва да имат транспорт. После умения къде и как да се засади. Трябва да бъде съгласувано мястото. Точно за това ние се опитваме да ги улесним и по този начин да увеличим броя на купуваните живи коледни елхи", обясни Владимир Димитров.


Подобна кампания подхвана и министерството на земеделието, и тя е за цялата страна. Вчера бе даден старт на кампанията за закупуване на живи елхички под наслов "Посади надежда". Кампанията е благотворителна, защото по пет лева от продажбата на всяка елхичка, предоставена от Държавните горски предприятия, ще бъдат дарени за каузата. Тази година кампанията ще бъде в партньорство с Фондация "Искам бебе" и има за цел да се подпомогнат двойки с репродуктивни проблеми. Продажбата на живи елхички започна днес и ще продължи до навечерието на Коледните празници - 23 декември 2019 г в 38 пункта в страната. 


В Северозападна България такива пунктове има в държавните горски стопанства в Лом, Монтана, Враца и Оряхово, като дръвчетата ще се продават в двора или пред двора на съответното стопанство. Работното време е от 9 до 18 часа, без обедна почивка, съобщиха от "Северозападно държавно предприятие".

Попитахме видинчани, сложили ли са Коледни елхи в домовете си вече и каква елха предпочитат:

"Сложили сме и вече сме украсили елхата. На изкуствена се спрях, не знам защо, предпочитания... Не съм сложила още, украсила съм целия етаж в блока, където живея. Всяка година съм слагала Коледна елха, естествено дръвче, защото ухае на Коледа, защото, когато из апартамента лъха на бор и ми навява спомени от детските години. Аз винаги взимам елха, която може да се насади и я насаждам пред блока след празниците... Нямаме деца при нас и не украсяваме... Аз вече съм сложила изкуствена елха, заради детето, защото е по-екологично чисто, не боде и мога да я използвам за повече години... Сложила съм още миналата седмица изкуствена, защото не мисля че трябва да се убиват толкова много елхички. Пробвала съм да си взема жива елха и да я засадя, но те изсъхват."


Украсяването на коледната елха е един от символите на Коледа и допринася за магията на празника. Дали елхата ще е естествено дърво или изкуствена, не е от голямо значение. Ако е естествена елхата обаче, е хубаво тя да е жива елха, а не отрязана, за да може да я засадим след празниците и по този начин да дадем своя принос срещу обезлесяването.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28