Днес е Никулден и освен празник за именниците, както и ден на рибари, банкери и търговци, е и Ден на дарителя в България. Традицията е от 1937 година в знак на благодарност и почит към всички благодетели на българщината и духовността. Шуменецът Нанчо Попович, известен с дарителската дейност в родния си град, е в основата Денят на дарителя да е точно днес.
В Бяла Слатина с дарителство и доброволчество успяват да осъществят идеите на местни общности. Помага Общественият дарителският фонд, създаден по инициатива на сдружение "Първи юни". По традиция в навечерието Международния ден на доброволчеството, който е на пети декември в Бяла Слатина организират вечер на дарителството. Инициативата е за пета поредна година, каза Наталия Костадинова, председател на сдружение "Първи юни":
"Организира се от Обществения дарителски фонд в Бяла Слатина, който беше учреден през 2015- та година. Тази вечер е посветена на всички онези хора, които даряват средства не само за фонда, а които помагат в подкрепата на деца и семейства, за да направим по-добър живота на местно ниво в нашата община. В днешно време все повече и повече се обръщаме към предишните изконни ценности на добротворчество, към добродетелите, към дарителството, към спомените за това как в миналото българинът е бил много щедър и е дарявал за образование, за култура, за църкви, за училища, за да бъде по-образован и да живее по-добре…Успяваме да реализираме много идеи, свързани с детско развитие, образование и култура. Тази година Общественият фонд реализира четири идеи. На събитието Вечер на дарителите изпълнителите на тези идеи разказаха много емоционално как в едно намално училище направиха детска библиотека. Направиха Стая на доброто, в която поддържат и насърчават традициите на добротврочеството пред учениците от Основно училище "Св. Климент Охридски" в Бяла Слатина. Със средства от фонда беше изграден велопаркинг в Основно училище "Христо Ботев" в Търнава. Беше направен по идея на децата с подкрепата на учители, на родители. Използва се ежедневно в посока на насърчаване по-здравословен начин на живот на децата, с ползване на велосипеди за придвижване… Много емоционален беше и разказът на госпожа Габриела Раловска, кмет на Търнава, в същото време и председател на читалището, която разказа как се търсят в множество архивни документи факти за историята на Търнава. С подкрепата на фонда се съставя книга за историята на селото."
На Вечерта на дарителите в Бяла Слатина са връчени благодарствени грамоти за дарителство на организации и граждани. През 2019 г. Общественият фонд финансира четири проекта с 8400 лв, а всички те са изпълнени с труда на доброволци.
Благодарение на дарителство и с труда на родители и учители в училището към белослатинското село Търнава успяват да направят велопаркинг. За събирането на средства помагат и самите ученици, разказва директорът на училище "Христо Ботев" Ирена Якова:
"Дарителският фонд през изминалата година взе решение да се финансират проекти, свързани с децата, с образованието и ние решихме да се възползваме от това. Предложихме на децата факта, че тече такава програма и имаме възможност да кандидатстваме. Стигнахме до решението да кандидатстваме за велопаркинг, нещо, което децата са виждали на други места и което ни беше необходимо. Тъй като условието за участие беше да имаме и собствен принос- част от него финансов, част с доброволен труд, успяхме да се справим с 1 000- 1 200 лева от фонда, а останалата част до малко над 2 000 лева бяха доброволен труд и наш собствен финансов принос. Набавихме го с помощта на базари. Участваха и децата с подготвени картички, мартенички. Участваха родителите с изложба на кулинарни лакомства, та дори накрая стана така, че събрахме повече пари отколкото бяха необходими. Пратихме остатъка за ремонт на кораба "Радецки". Тази инициатива даде повод за раздвижване на цялата общност, ученици, родители да работим заедно, за да постигнем нещо хубаво."
Над 2400 лв. са дарени само от гости на Вечерта на дарителите в Бяла Слатина. Те ще помогнат за изпълнението на местни инициативи през следващата година.
Във Видин млада жена се нуждае от подкрепата на дарители, за да и бъде извършена трансплантация. Желанието на Моника, която сега три пъти седмично е на хемодиализа, както на всичките ѝ приятели и близки е тя да се върне към предишния ритъм на живот. Родители на второкласници от училище "Любен Каравелов", където учи дъщеричката на Моника, заедно с класния ѝ ръководител Колетка Павлова органзират изложба на детски рисунки, коледен базар и концерт за да помогнат. С родителите и с класния ръководител разговаря Мария Борисова.
Светла Ванчова е сред родителите, които помагат за кампанията:
"Решихме да помогнем защото всяко дете има нужда от майка и трябва да расте в семейна обстановка. С всичко, с което можем, ще помогнем. Силно се надявам, че всичко ще завърши с идеален край."
За трансплантация в чужбина са необходими 76 000 лева, с които семейството на Моника не разполага, каза за Радио Видин Колетка Павлова:
"Инициирахме поредица от мероприятия, с които да помогнем на една от нашите майки- Моника Димитрова. Сега тя пътува три пъти в седмицата за хемодиализа в Монтана. Предстои и трансплантация. Операцията не може да бъде извършена в България, той като баща ѝ, който е донор, е с различна кръвна група. Това налага трансплантацията да бъде извършена в чужбина- в Турция. Семейството не може да си позволи необходимата сума. Решихме да направим базари, за да помогнем. След идеята за базари се появи идеята да направим концерт. Стартираме официално кампанията от Художествената галерия, където е и първата изложба и базар едновременно…След това на 16-ти декември през целия ден със съдействието на Община Видин, за чиято бърза реакция благодарим, ще направим следващия коледен базар, на който ще има сувенири, картички, рисунки. Изказвам благодарност и на Плетачките на България, онлайн групата, която плете за каузите за болни деца в страната. Те ще изпратят от различни краища на страната неща, които са произвели. Вечерта на 16 декември каня всички на благотворителния концерт "Коледни звезди за Моника", великолепен концерт, който готвим с участието на видинските звезди, Народно читалище "Цвят", Народно читалище "Светъл ден", Красимир Михайлов, деца от училището ще участват, диригентката на Градския духов оркестър ще изпълни две народни песни, Градският духов оркестър също се присъедини към нашата кауза. Ще свири пред спортната зала на 16 декември. На 18-ти декември е заключителният базар в мола. Всички, които искат да направят един жест, могат да заповядат на базарите и на концерта, за да помогнем заедно на едно младо българско семейство да заживее нормално."
С църковни песни на български и гръцки в училището в Брегово посрещнаха Видинския митрополит Даниил. В училището от години изучават религия, а посещението на митрополит Даниил е първото там. Учениците го посрещнаха с хляб и сол. Заедно с него изпяха църковна песен на български и гръцки.
Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция. Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...
Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит. Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..
За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..