Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безпаричие след празниците- възможно ли е да го избегнем

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

След големите харчове по празниците, януари се очертава много труден за семейния бюджет. Как да се стабилизираме финансово в началото на годината и възможно ли е това? Българските домакинства са похарчили над 25% от месечните си доходи за коледно-новогодишни подаръци, сочи проучванеq проведено в 19 държави. То нарежда България на четвърто място по планирани разходи за предстоящите празници. Веднага след празниците обаче усещаме, че май бюджетът ни изтънява и януари се оказва доста труден месец. "Важното е да планираме разходите си", обясни  икономистът Радослав Георгиев:

"Трябва да планираме предварително бюджета си...Празникът не е само в скъпите подаръци...У нас празнуването на Коледа и Нова година се върти главно около трапезата и повечето традиции и обичаи са свързани с храната...Новата година обаче трябва да се посрещне с пълен хладилник, да има пари във всяко портмоне в къщата, за да са пълни цяла година. Да се платят всички сметки преди празника, за да се влезе в новата година без грижи и борчове. Но се оказва, че не винаги ни се получава..."- смята Радослав Георгиев.


Ако тенденцията от последните години се запазва, то българите сме похарчили над 2.5 милиарда лева само за посрещането на Коледните и новогодишните празници през 2019 година. Статистиката показва още, че между 24 и 31 декември се харчат по над 300 милиона лева на ден за подаръци, храна, напитки, пътувания и други приготовления. Резултатът от този шопинг маратон е ясен - тежък месец януари и трепетно очакване на следващата ни заплата, за да закърпим дупките в бюджета.


Христина Тодорова е експерт счетоводител и планирането на бюджет за нея не е проблем:


"Ние българите сме широко скроени хора и харчим малко безразборно...За празниците гледаме всичко да е пълно, но изпускаме момента, в който е трябвало предварително да определим бюджета си...Аз планирам месец предварително разходите си...", коментира Христина Тодорова.  


Галя Ангелова е опитен икономист и счетоводител и според нея човек трябва да има заделени пари, за да не изпадне във финансова криза след празничното пазаруване:


"Човек трябва да си прави сметка, че ще дойде и труден момент...Трябва да имаме заделени пари...Трябва да мислим и за напред, а не само да харчим на момента"- е нейния съвет.


Всъщност е по-важно да дадем на близките си повече време и повече любов, а не по-скъпи и по-големи подаръци. Ако все пак се наложи- спасението в януарската финансова криза се казва- бърз кредит.  


"Януари е пиков на бързите кредити...Хората харчат по празниците и след това изнемогват...Теглят се и необмислени кредити за празниците- така наречените "весели" кредити. Теглят 300 лева и ги харчат за една вечер и после пак, и пак..."- казва Ирина Жикова управител на офис за бързи кредити. 


"Харчим много и оставаме без пари...Аз си харча според джоба и нямам проблеми...Трябва да планираме разходите си..."- смятат видинчани.


Дано да сте планирали правилно харчовете си, за да не сте във финансова криза. И помнете- купувайте полезни подаръци, а не поредната "прахосъбирачка", която ще е ненужна след това.


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13