Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книжчице любима...

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

По данни на Националния статистически институт отпреди 10 години 51% от българите не са прочели нито една книга, а само 19% от населението на страната ни са прочели над 10 книги. След страховитите статистики, че българинът е спрял да чете, през последните години четенето на книги като че ли отново е на мода. Вярно е, че и днес все по-често можем да видим на най-различни места хора с телефони сърфиращи в безкрайната световна мрежа. Други пък прекарват голяма част от свободното си време пред монитора на домашния компютър. Къде тогава остава добрата стара книга?

"Българинът не само не е спрял да чете, а чете и повече", коментира Милена Ташева, мениджър в сайта "Аз чета":

"В този момент се чете много повече, отколкото преди десетина години...Търсят се и български автори. Има избор. Книгите са достъпни бързо и чрез интернет поръчки, а и там може да се четат книги... Децата не трябва да се насилват да четат тежка литература. Това, което на нас някога ни е било интересно, за тях не е. Трябва да се намери начин едно дете да бъде привлечено от книгата..."- смята Милена Ташева.

В правителствения доклад за състоянието на младежта през 2018 година се оказва, че почти половин милион млади българи /между 15 и 29 години/ не четат книги. Половин милион млади българи- значи 46% от хората в посочената възрастова група. В България има 1 042 915 души, които попадат във възрастовата категория младежи.

Д-р Димитър Цолов е и писател, и читател. Цялото му семейство чете- и той, и съпругата му. Към четене приучава и двамата си сина. Има си метод и често може да бъде видян с децата в парковете на Враца- и тримата с книга в ръка. Самият той от години си води "читателски дневник" с книгите които е прочел.

"Чета откакто се помня. Имам и читателски дневник, където отбелязвам прочетените книги...Подходих внимателно към това да науча децата да се интересуват от книгите. С комикси. Внимавам какво им избирам, за да ги заинтригувам. Жена ми също чете...Българинът чете. Това мога да кажа. Членувам в много групи за книги и там има много полемики. Не трябва да се налага кой какво да чете. Всеки сам избира...Аз имам своя книжен остров и се чувствам добре на него"- коментира д-р Цолов.

Книжарниците са мястото за купуване на книги. Има ли повишен интерес към купуването на книги? 

"Да има. Търсят се патриотични книги и такива повдигащи духа...Търси се и чуждестранна литература  и то хитови книги...Хората четат..."- каза Петко Борисов-продавач в книжарница във Видин. 


Истината е, че независимо какъв литературен вкус имате, изборът ви се формира от много и различни фактори. Просто трябва да намерите своята книга. По-нататък е лесно- идва следващата, и следващата, и следващата...


За да започне един човек да чете и да заобича книгите, то това трябва да случи от най-ранна детска възраст. "В Детския отдел на видинската библиотека "Михалаки Георгиев" идват много деца и интересът е голям", коментира за Радио ВИДИН Мадлен Аспарухова, експертът "Връзки с обществеността" в институцията:

"През миналата година в Детския отдел има подновени карти и те са над 680... Децата четат повече през лятото, като колегите споделят, че те наблягат на задължителната литература. След това вече търсят и книги по техен вкус. Това са предимно чужди автори...Трябва в едно семейство да се чете за да могат и децата да започнат..."- казва Мадлен Аспарухова.

"Хората спират да мислят, когато престанат да четат книги. Само този, който не чете нищо, не мисли за нищо"-  е казал Дени Дидро. 

Според видинчани хората четат, но липсата на време им пречи често да посягат към нова или любима книга.

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47