Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животът и делото на Кръстьо Българията ще бъдат увековечени с паметник

5
Снимка: КБ


Във Враца е роден един от най-изтъкнатите дейци на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО) - Кръстьо Българията. Доката кара обучението си в Българската армия, попада под влиянието на военните привърженици на македонското освободително движение. У него се възпламенява жар, а с това и решението да се включи рамо до рамо до хилядите свои сънародници, изоставили живота си, за да се включат в борбите за освобождение.

Българията не е типичният романтичен образ на идеалиста-революционер. Бидейки военен, а впоследствие и комита, той прилага сурови мерки в процеса на изграждането и укрепването на комитетите. Неговата философия отрича компромиса като решение. Войводата залага на практическата реализация на оперативните задачи, затова и четите му са ефективни, разказва Красимир Богданов, историк от Враца.

"Кръстьо Николов Катранкев е роден в близост до сградата на Първата мъжка гимназия - днешното СУ "Христо Ботев". Постъпва в армията, като служи в Белоградчик. Там се запознава с Борис Сарафов - деятел и председател на Върховния македоно-одрински комитет. Привлечен от революционното дело, Българията напуска армията през 1895 година, за да се включи в четничеството. Участва в сраженията в Мелнишко. По-късно е привлечен като деятел на Вътрешната организация по предложение на Сарафов и по препоръка на Гоце Делчев. Първоначално е в четата на Михаил Апостолов- Попето, а впоследствие става тиквешки войвода. Дандана, както е наричан още, участва в аферата "Мис Стоун" - част е от четите, отвличащи американската мисионерка. Получава съответно откупа, с който въоръжават четите. Не говорим за терористичен акт, защото Мис Стоун оставя спомени, в които възвеличава делото на революционерите, опитващи се да освободят териториите от турско робство. Българията продължава дейността си в Одринския революционен окръг, извикан лично от Михаил Герджиков. Известен е със своята строгост - бил е дори жесток, но е залагал на дисциплината. На карта са били заложени съдби, не е имало място за грешки. Участва в Илинденско-Преображенското въстание, като е част и от конгресът на Петрова нива. Българията извоюва името си на един от големите мъже по време на освободителното дело. Включва се като подофицер в Балканските войни. През 1913 година намира смъртта си на фронта, покосен от холера".

По време на Кръстьо Българията Малкотърновският район се изпълва с дисциплинирани смъртни дружини, за които авторитетът на Организацията е над всичко.

На името на дееца има кръстена улица във Враца. Всеки ден стотици врачани минават по булевард "Кръстьо Българията". С какво този човек е заслужил да нарекат на негово име една от централните улици в града, вероятно се питат някои от тях. И днес комитата не е забравен, но не е толкова познат, продължи Богданов. Въпреки безспорните заслуги към българската национална кауза, в родния му град все още няма нито един паметен знак в негова чест. Няколкогодишната инициатива на ВМРО е на финалната си права обаче - 107 години след гибелта на големия революционер паметна плоча ще напомня на врачани за живота и делото на Българията.

"Днес главната улица в нашия град носи неговото име. Преди няколко години от ВМРО започнахме инициатива за издигане на паметник. Вече имаме готов проект. Потърсихме средства от Министерството на отбраната, тъй като Българията е подофицер от нашата армия. Намерихме подкрепа, средствата са преведени на Община Враца. В зимните месеци ще бъде изработен паметника. Рано пролетта ще бъде поставен. Искахме във Враца да има място за поклонение пред един изтъкнат българин, посветил живота си в каузата за родината. Паметникът ще се намира в близост до родната му къща. Българията има живи наследници. Неговият правнук Емил Александров също се включи в инициативата. Преди няколко години той дари на музея във Враца пистолет на Българията".

Историческата памет във Враца ще бъде опреснена, а националната гордост засилена, защото радетелят на националното обединение на нашия народ ще бъде увековечен заради това, което е: борец за славата и величието на разпокъсаната ни родина.

Македонският въпрос е съставна част от българския национален въпрос. Македония, заедно с Одринско, по силата на Берлинския договор 1878 година, остават и след Освобождението на България под прякото владение на Османска Турция. Санстефанският договор дава началото на Княжество България, превръща се в символ на национално единение и основен национален идеал на българите за години напред. Oсвободителното дело на македонските и тракийските българи e неделима част от каузата за обединението на българския народ. Кауза, на която се посвещават хиляди българи, подобно на Кръстьо Българията, заплащайки дори с живота си.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Кръгово кръстовище с палми в град Петрич, посочено като пример от вносителя на предложението в инициативата

Нови тротоари, улично осветление и палми са сред предложенията в инициативата "Видин за всички"

От подобряване на уличното осветление и тротоарите до палми на кръговите кръстовища са сред предложенията, отправени от видинчани в инициативата на Общината "Видин за всички" . Общо около 30 предложения са постъпили в администрацията, каза заместник-кметът Мартин Дончев и поздрави жителите на града за проявената активност. Инициативата продължи около..

публикувано на 19.12.24 в 11:45

Доброволци започнаха кампания в подкрепа на нуждаещи се във Видинско

Благотворителна инициатива набира дарения в помощ на нуждаещи се хора в община Видин .  Кампанията, която е под надслов "Доброто съществува", е на неправителствената организация "Национални Бойци За Промяна". В инициативата по повод предстоящите коледни празници може да се включи всеки желаещ до 23 декември, както с материална, така и с финансова..

публикувано на 19.12.24 в 10:44
Богомил Петров при заснемането на филма.

Световен рекордьор от Видин участва в документална лента за историята на българските щанги

Богомил Петров , заслужил майстор на спорта и световен рекордьор, е част от документален филм , който представя славната история на българските щанги.  Именно на видинчанина принадлежи първият български световен рекорд. Поставен е преди 60 години - на 17 май 1964 година, когато той успява да повдигне 140 килограма в сериозна конкуренция...

публикувано на 19.12.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 19 декември 2024 слушаме група "Канзас" с Лондонски симфоничен оркестър

"Канзас" са уникално явление в прогресив рока. Единствен по рода си е и техният 13 студиен албум Always Never the Same от 1998 г., записан с Лондонски симфоничен оркестър. Диригент и аранжор е Larry Baird. Насладете се на оркестрации на класиките Song For America, Dust In The Wind, Hold On, The Wall и др. Слушайте ни всеки четвъртък след..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Как съседи във Видин се оказаха с глоба от Енергото, без да подозират

След ремонт на ел. табло във вход на жилищен блок във Видин, съседи се оказаха с глоба от Енергото за 1600 лева. Твърдят, че нямат вина и търсят правата си. От администрацията на омбудсмана им отговарят, че проблемът с начисляването на корекция на електрическа енергия за минал период е на вниманието на омбудсмана от години и многократно са..

публикувано на 18.12.24 в 16:00

Симфониета-Видин с концерт в подкрепа на "Българската Коледа"

Поредица от концерти в подкрепа на "Българската Коледа" представя Симфониета-Видин . Оркестърът вече гостува в София и Стара Загора. Тази вечер е концертът в Пловдив, а в петък програмата ще бъде изпълнена в Културен център "Жул Паскин" във Видин. Според диригента Петър Димитров именно там ораторията "Месия" от Хендел, която е част от програмата..

публикувано на 18.12.24 в 14:00

Библиотеката в Мездра ще награди изявени читатели

Активни читатели на библиотеката към мездренското читалище "Просвета" ще бъдат отличени тази вечер. Общо 18 души ще получат награди от книжната заемна. Над 500 са официално регистрираните читатели, но според библиотечните специалисти реално са много повече. Това обясни главният библиотекар Павлина Русева .  "Може да се каже, че беше добра и..

публикувано на 18.12.24 в 13:00