В община Монтана продължава първи етап от кампанията за безплатна подмяна на стари отоплителни уреди на дърва и въглища на домакинствата в град Монтана с нови по-екологични отоплителни уреди на газ и пелети. Това стана възможно чрез стартиране на интегрирания проект "Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух". На общо 528 домакинства ще им бъдат подменени старите отоплителните уреди на дърва и въглища. 50 от тях ще бъдат обхванати в Пилотната схема, а останалите 478 в Основната схема, която ще започне през следващата година, каза заместник кметът Диман Георгиев:
"Програмата, която стартира преди една година в община Монтана обхваща шест общини, община Монтана е една от тях. Първата година беше подготвителна, тя приключи. Правеха се анализи и проучвания. Сега започва втората фаза - на 50 домакинства ще им бъдат подменени старите отоплителни уреди на дърва и въглища с екологични такива на газ и пелети. Фактически в тази година ще се направят 50 домакинства, ще се замери ефекта от подмяната и догодина ще стартира за останалите 478 домакинства..."
Към проекта "Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух” работят шест общини - Столична община, която е координиращ бенефициент, общините Бургас, Стара Загора, Русе, Велико Търново и Монтана.
"Принципът на избор на практика е статистически. Има още една линия на финансиране. Община Монтана сключи договор с Оперативна програма "Околна среда" за още 3 000 домакинства. Почти същото е финансирането и тук се допуска подмяната на печки с уреди на ток. Програма "Лайф" изключва подмяната на печки с климатици. Имаме сключен договор и подготвяме процедурите по втората програма. И двете програми завършват през 2023 година. По програма "Лайф" ще бъдат закупени две станции за измерване на чистотата на въздуха и на твърдите прахови частици. Едната в двора на математическата гимназия, другата - в двора на старата джамия. Стойността на програма "Лайф" е 860 хил евро - 60% от стойността е финансирана по програмата и 40% от община Монтана.
Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..
Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..
Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..
Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят: "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..
Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..
Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...
Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..