Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Модернизация на фермите, подобряване на генофонда и уедряване- за спасяване на млечното говедовъдство

Снимка: Радио ВИДИН


Има ли криза в млечното говедовъдство? След като в миналия брой на "Земята, която ни храни" очертахме проблемите и перспективите в биволовъдния сектор, днес фокусът е млечното говедовъдство. Темата коментираме с изпълнителният директор на Националния съюз на говедовъдите в България Михаил Михайлов: 

"Определено има криза. Тя се дължи на няколко неща- работата, тежкият физически труд в една млечна ферма, липсата на умения да се посрещнат новите предизвикателства- това през годините води до фалити на малки кравеферми... Загубихме много време, от 2006 се вземат субсидии, явно е че са били неправилно управлявани... Нямаме готовност за новото време. Една ферма, в която се отглеждат под 100 крави, започва да става нерентабилна. Според статистиката има над 8 % увеличение на фермите, които отглеждат над 100 крави. По същия начин се развиват нещата и в овцевъдството- това показва, че самите животновъди чувстват, че с по-малък брой животни трябва да фалират...Според анализите, ако отглеждаш 20 крави и искаш да си на повърхността, трябва да получаваш 7 тона мляко, но да работи само семейството- това е трудно ..."

Сред проблемите в сектора е и ниската млечност на животните, което се дължи на неспазване от някои изисквания при отглеждане на животните, не е без значение и генетиката в сектора.

"Вероятно в сектор мляко ще копираме  гръцкия модел- в момента имаме около 245 000 млечни крави, а млечността е ниска-3975 литра. Вероятно до няколко години ще останат около 120 000, които ще дават същото мляко. Те обаче ще се отглеждат във ферми с над 100 крави, една голяма част от тях ще се доят с роботи, фуража ще се раздава с роботи, почистването ще бъде с роботи, а във фермата ще работи семейството- това е моделът.... За да се вдигне млечността, трябва да се оправи и генетиката, да се разбере кой коя порода ще гледа и да се вкарат новите методи на селекцията- селекция по генотип на женските животни. Прави се в цяла Европа от повече то 10 години. Това, с което асоциацията може да се похвали е това, че е извоювано част от семенната течност да се заплаща от държавата, а фермерите ще определят най-добрите бици...Имаме над 10 ферми, в които средната млечност от крава за лактация е над 10 тона, има роботизирани ферми, ферми с дългогодишна програма от повишаване на резултатите от селекцията..."

Намаляването броя на фермите и животните е и заради проблемите с изкупуването и ниската цена на млякото, затова според Михаил Михайлов решението е анализи на сектора в посока борба за справедливи цени. Налице е и не съвсем адекватната ветеринарна помощ. Инвестиции и модернизиране на фермите, което ще реши и проблема с работната ръка и уедряване са единствения път за оцеляване на сектора. През следващите години обаче, фермерите ще бъдат изправени и пред ново предизвикателство- борбата на природозащитниците и веганите за намаляване на животновъдството като един от основните замърсители на околната среда. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00

Започна лятното училище по народно пеене

За 15-а поредна година се организира лятно училище по народно пеене , майсторски клас, с преподавател проф. Светла Станилова.  Инициативата започна на 14 юли и ще продължи до 27 юли, като тази година вместо в Монтана ще бъде в град Априлци. Децата са 30 от цяла България, има и от чужбина, а двете седмици са изпълнени с много работа и..

публикувано на 16.07.24 в 13:00

ПАГ "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина е с обновена сграда

Професионална агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина приключи важен ремонт на първия и втория етаж на училището, който придава на сградата съвременна визия. С официално откриване завърши първият етап от ремонтните дейности.  Ремонтът се осъществява по проект "Обичам моето училище". Крайният етап на обновяването е..

публикувано на 16.07.24 в 12:00
Д-р Олга Папушева, лекар по дентална медицина

Кога скърцането със зъби е проблем

Скърцането със зъби се получава във всички възрастови групи, но ако при децата е нещо нормално, то при възрастните може да е проблем. Това каза лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни с какво е свързано то в различните възрастови групи.  "При децата от 1 до 2,5-3 години скърцането със зъби е нещо нормално, ако родителите го..

публикувано на 16.07.24 в 09:50

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

обновено на 16.07.24 в 09:47