Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 220 милиона лева инвестирани в земеделския сектор във Видинско

Снимка: Радио ВИДИН


Новостите, свързани с директните плащания и приемите по предстоящи мерки от Програмата за развитие на селските райони  бяха разисквани във Видин. Форумът е част от национална информационна кампания на министерството на земеделието, храните и горите. Участваха земеделски производители от областта, представители на местната власт и експерти от министерството. Срещата бе открита от заместник-министъра на земеделието Атанас Добрев, който заяви, че селското стопанство е един от водещите сектори в област Видин и изнесе данни за производствата в сектора:

"Като цяло трябва да се посочи, че аграрният сектор има съществен принос в икономиката на област Видин. Брутната добавена стойност, създадена от сектор земеделие през 2018 г. представлява 14% от брутната добавена стойност на всички отрасли в областта. Обработваемата земя представлява малко над 80% от използваната земеделска площ в областта. Площите, засети със зърнени и маслодайни култури в областта, заемат над 95% от обработваемата земя. Най-силно застъпени са пшеницата, слънчогледът, царевицата и рапицата. За последните 5 години площите със зърнени култури и тези с трайни насаждения се увеличават с по 21% спрямо 2014 г. Още по-значителен ръст бележат площите със зеленчуци в рамките на същия период, което е с около 6 пъти повече... Структурата на трайните насаждения запазва облика си, като в областта се поддържа отглеждането основно на винени лозя, орехи и сливи. Същевременно стопаните се активизират и през 2018 г. има 4 пъти повече площи със сливи, заявени за подпомагане по СЕПП, отколкото през 2014 г. През последните няколко години се засилва интересът към отглеждане на грах за зърно, за което допринася и обвързаната подкрепа за протеинови култури. Заявените за директна подкрепа овце и кози в областта през 2018 г. са с 26% повече спрямо тези от 2014 г. Интересно е, че от 2015 г. насам се заявяват за подпомагане и биволи, макар и в сравнително малък брой. Пчеларството е отрасълът в област Видин с най-значим дял по отношение на националното производство. През 2018 г. броят на пчелните семейства нараства с 56% спрямо 2014 г., като представлява 3% от общия брой за страната. Същевременно, производството на пчелен мед бележи ръст от над два пъти. 
За периода от 2014 до 2019 г. общата финансова подкрепа, която земеделските производители в област Видин са получили като европейски и национални средства е в размер на общо 221,6 млн. лв. Това е близо 1,5% от общо предоставения в страната публичен ресурс за земеделие за този период."

Министър Добрев съобщи, че Държавен фонд "Земеделие" започва работа по изграждането на компенсационен фонд за обезщетяване на земеделските производители от постъпили неблагоприятни климатични събития. 

"Това е т.нар. взаимоспомагателен фонд- идея, която тепърва започва да се оформя и дебатира. Знаете какви са климатичните предизвикателства, напоследък това се превърна и в тема на всеки по-голям форум... Районът на Видин е защитен от страна на нашите служби по противоградова защита. Знаете, че продължава работата по разгръщане на защитна мрежа, с цел стабилизиране на това направление и солидарно участие на заинтересованете страни. В контекста на европейската зелена политика започваме работата по въвеждане на законодателство относно изграждането на взаимоспомагателен фонд, за да може да се използват средства по "Управление на риска" от ЕС. В този фонд, който ще бъде към Разплащателна агенция ще може да се включи всеки земеделски стопанин от територията на цялата страна, който има възможност и желае да участва с ежегодна такса. При настъпване на климатични събития от неблагоприятен характер той ще може да бъде компенсиран от натрупаните средства във Фонда като обезщетение за пропаднали площи.  Сега се обезщетяват само 100 % пропаднали площи, с Фонда искаме да покрием поражения тогава, когато площите не са напълно пропаднали. Очакваме да заработи през 2021 година. Все още рабоитм по идеята дали да има единна диференцирана ставка за плодове и зеленчуци...  Важно е да чуем различни мнения по темата за защита от неблагоприятни въздействия и готовността ви за включване в такъв спомагателен фонд."

Идеята е парите във взаимоспомагателния фонд да се акумулират по три начина- от доброволни вноски от страна на земеделските стопани; средства от съществуващата към момента държавна помощ за обезщетяване на пропаднали площи, които автоматично ще бъдат налети в капитала на този компенсационен фонд и най-важният елемент, който е и най-сериозен финансов ресурс - средства от Програмата за развитие на селските райони по мярка "Управление на риска". 

Схемата е доброволна, но ако земеделски стопанин не участва, няма да има право да кандидатства и да иска обезщетяване за напълно пропаднали площи- това обясни Румен Яначков- н-к отдел "Държавни помощи" в министерството на земеделието.

В звуковия файл чуйте още подробности за взаимоспомагателния фонд и какви са притесненията на земеделците. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10