Както във всяко селище от миналото, и тук е имало ремонтна работилница, стопанство, машинно-тракторна станция със стотици трактори и комбайни, оранжерия, която е закрита през 2008 г.
Православният храм "Свети Георги" е съграден през 1873 година в тогавашното село Соточино. Църквате е каменна, еднокорабна. На входа на църковният двор е изградена и камбанария.
Днес ползите от селския живот са примесени с притеснения заради липсата на удобства, с които много от жителите му са свикнали от минали години:
"По селата знаете как е, хората са финансово притеснени. От магазина пазаруват само най-необходимото. Тетрадката с вересиите тук е неизбежна. Просто няма как... Като оставим финансовия въпрос встрани, животът тук не е лош, спокойно е. Аз съм в селото от 15 години... Живея си открай време в селото. Ходя и помагам на хората в домашната работа. Така се издържам. Други възможности няма. Това е и проблемът тук- няма работа... Лошото е, че народа избяга от селата и се заселиха в градовете. А би било добре младите да се върнат тук... Хората избягаха по чужбина. Животът на село не е от най-леките, ако нямаш работа. Имаме си градинка и животни, но това е е достатъчно за добър живот... Защо да не ми харесва живота тук? Селото е асфалтирано, магазини работят, към Общината работа се намира. Спокойно е, няма кражби и други проблеми... Какво трябва да се промени ли! Ами работа да има повече", коментират пред Недка Лилкова жители на Гаврил Геново.
"Имаме си певческа група, с която участваме във всички фолклорни фестивали в района", дава още един щрих от живота в селото секретарят на местното читалище "Цеко Тодоров 1899", Евгения Илиева:
"Подготвяме и празниците в селото. На първи март ще отбележим Деня на самодейците, ще празнуваме също на 3 и 8 март. Ще бъдем в пенсионерския клуб, където ще има и специално подготвена програма, след която ще има и почерпка.
През март празнуваме и Деня на пролетта с карнавал. Излъчваме трима победители, за които има и награди. На Лазаровден ходим при децата от Центъра за настаняване от семеен тип и после обикаляме, пеем заедно песни из улиците, хората ни посрещат и даряват децата.
На Великден се събираме в пенсионерския клуб и правим конкурс за най-хубаво великденско яйце. Правим и конкурс за най-вкусно постно местно ястие по време на Великденските пости...
Имаме хубава библиотека, но хората, които взимат книги да четат, много намаляха в последно време. Днес младите са на компютъра и телефона. Честно казано останалите малко млади хора в селото нямат и интерес към това, което ние правим. А ние вече остаряваме и подновяването на певческата ни група е неизбежно..."
"Животът в селото е и лесен, и не е", обяснява кметският наместник на Гаврил Геново, Филип Филипов:
"Селото ни като площ е доста голямо, но като брой, хората са малко. Населението е застаряващо- повечето са възрастни баби и дядовци, но най-вече баби. А възрастните хора изискват и повече грижи. Сега идва една програма за домашен помощник и трябва да търсим хора, които да се грижат за тези, които имат нужда. Притеснявам се само, че няма да имам хора, които да се заемат с тази дейност.
В момента тук живеят 157 души. 15 деца има и в Центъра на настаняване от семеен тип. Навремето тук е имало Детски дом за деца и юноши, но повече от 10 години вече е закрит.
Основната цел в третия ми мандат е чистотата в селото. Не можем да се научим още да пазим средата в която живеем- битовите отпадъци да са в контейнера, а не извън него, да не се разхвърлят изнесените от дворовете лозички, клони и др...
Имаме сключен договор с фирма, която извозва отпадъците три пъти месечно, контейнерите са достатъчно, но нямаме все още нужната култура в тази област..."
Какви са още бъдещите планове на кметския наместник; как решава проблема с поддържането на двата гробищни парка в селото; къде учат малкото останали деца тук и какви придобивки ще има за тях; какво предстои по отношение на пътната инфраструктура и облика на селото, както и рецепти за постни ястия от този край в навечерието на Великденските пости, можете да чуете в звуковия файл.
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..