Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Превантивни мерки срещу коронавируса в учебните заведения във Видинско

Снимка: Анриета Петкова

Мерки срещу разпространението на новия коронавирус бяха предприети в първия учебен ден след грипната ваканция в учебните заведения в област Видин. Училищата извършват сутрешен филтър и редовна дезинфекция, осигурили са дезинфекциращи гелове за ръце и диспенсъри за тях. Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" е едно от големите учебни заведения във Видин. В първия учебен ден се провеждат всички превантивни мерки, обясни директорът Любомир Георгиев:


"Извършени са всички предварителни мерки за осигуряване на дезинфекцията на класните стаи, кабинети и коридори. Пуснал съм заповед, в която упоменавам всеки от персонала какво трябва да извърши. Поръчал съм дезинфектанти, диспенсъри, които ще бъдат сложени във всяка класна стая, в коридорите, на входа на гимназията. Подробен инструктаж сме направили за предотвратяване каквито и да било вируси в гимназията. До родителите са пуснати съобщения да не пускат децата, ако са с температура, с кашлица.. Дежурните учители стриктно проверяват на входа, ако деца влязат в недобро здравословно състояние..."
Гимназия с преподаване на чужди езици

В професионалната гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" се обучават около 400 ученици. Дезинфекцията на класните стаи започва рано сутрин, а през деня учениците редовно се приканват да използват дезинфектиращите гелове за ръце, обясни директорът Мариета Георгиева:



"В 7:30 се започва с дезинфекция преди първия час, отварят се всички прозорци. Всички учители, които имат първи час, са 15 минути по-рано в училище, за да могат да посрещнат децата, да ги насочат и инструктират. Нямаме проблеми с дезинфектанти  и материали, на всеки етаж сме осигури безконтактни диспесъри за дезинфекция на ръцете. Във всички тоалетни сме разлепили указания как да се спазва лична хигиена, как да си миеш ръцете. Имаме сапуни, топла вода, просто трябва постоянно да се повтаря на децата какви са изискванията, защото наблюдавайки ги тази сутрин как ползват дезинфектантите, имам усещането, че те не знаят особено добре как да си мият ръцете. Това ми беше днес откритието, иначе всичко е нормално."



Големите ученици се учат как да си мият ръцете, това правят и най-малките в детските градини във Видин. В детска градина "Арабела" проведоха занимание на тема "Да бъдем здрави!". Медицинската сестра Анриета Петкова обясни на децата как правилно да измиват ръцете си:


"Чудехме се как да подходим към децата и измислихме това - да си мият ръцете. Беше им интересно, беше забавно, защото някои от тях разбират само да си намокриш ръцете и да ги избършеш. А така михме палци, михме показалци... Мисля, че им е било интересно, щом са споделили вкъщи с родителите и даже са предложили да си мием и зъбките. Аз влизах във всички групи, за да имат възможност да видят как става..."


В детските градини се осигурява 4-кратна дезинфекция, редовно се проветрява, всички работят с ръкавици. Сутрешният филтър в засилен. Родители не се допускат. Веселка Асенова, началник на РУО ВидинЗаради ситуацията с новия коронавирус, началникът на Регионалното управление на образованието Веселка Асенова свика среща с директорите на училищата и детските градини. След нея тя увери, че в учебните заведения се взимат всички превантивни мерки:


"Срещата основно беше да запознаем колегите със заповедите, тъй като снощи късно са пуснати, и основно проговорихме за медикаментите, дезинфекцията и най-вече това, че всеки трябва да говори с учителите относно отговорността, дисциплината и сутрешния филтър, съответно за инструкциите на учениците, защото това е най-важно. Тази сутрин посетих едно училище  и две детски градини, приятно съм изненадана. Родители не се допускат вече в учебните заведения, защото знаем, че в детските градини и първи клас децата все още проявяват желание родителите им да влизат с тях. Детските градини имат термометри, с които сутрин се мери температурата на децата. Всеки един ще бъде изключително бдителен, внимателен. Съответно им припомних в свободното време, ако имат такова, да се обучават в онлайн платформи за дистанционно обучени, да търсят нови начини, ако се наложи, да сме подготвени и за такива случаи. Тоест взимаме всички превантивни мерки с директорите на образователните институции, така ще бъде и занапред."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10