Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветан Топчиев: След коронавируса ще дойде по-страшното

Снимка: Радио ВИДИН

Адекватни ли са мерките, които предприема държавата ни в борбата с коронавируса? Отчита ли се необходимостта от помощ за най-засегнатите български граждани от замразяването на част от икономиката в страната? Мисли ли се за времето след епидемията, когато, според прогнозите, ни очаква още една криза- този път икономическа? Мнението на опозицията- народният представител от "БСП за България" Цветан Топчиев:

"Въведе се извънреден режим на работа в България. Беше необходимо това, защото, за да се преодолее това заболяване при положение, че няма ваксина, няма адекватно лечение, трябва да се въведат такива ограничителни мерки. Още е рано да се каже доколко се справяме, тъй като сме още в начална фаза. Някои от мерките обаче са половинчати. Например, затварят се големите градове, но другите населени места не са затворени. Или ще се въведе ограничаване навсякъде, или- не. Половинчатите мерки не вършат работа... Държавата трябва да гарантира, че от прилагането на тези мерки хората няма да бъдат ощетени след това. Всичко друго са празни приказки. Имаме и опасения, че са възможни злоупотреби от страна на властта. И в Закона за извънредното положение, който приехме, се прокраднаха едни текстове, които нямат нищо общо с извънредното положение в страната. Ние следим да няма злоупотреби, но винаги ни се натяква, че не сме консенсусни, според премиера президентът е виновен и БСП. Президентът много мотивирано си изложи аргументите, посочи с кои текстове не е съгласен, Народното събрание прие ветото, а премиерът час и половина говори, даже някои от изказванията му са по-комунистически от на БСП- работодателите да си продадат колите, за да осигурят заплати на работниците и т.н. Извинявайте, но не работодателите са въвели тези ограничителни мерки, а държавата ги задължава и държавата трябва да бъде гарант, че нито работници, нито работодатели ще бъдат ощетени. Разбира се, не в пълен обем, но поне 60% държавата трябва да гарантира."

Какво следва след епидемията?

"Тогава ще дойде по-страшното. Много хора ще са без работа, много от малкия и средния бизнес ще е фалирал, няма да имат средства. Работят с кредити, които няма да могат да обслужват. Не случайно поискахме да се наложи мораториум върху някои плащания по време на това извънредно положение. Но не се прие това предложение. Всички държави въвеждат тази мярка, само България- не", коментира народният представител от Видин и добави:

"Съветвам видинчани всеки да спазва своята лична хигиена, да се ограничи в контактите, също така да не се страхуват- не е чак толкова необичайно, грипен вирус е. Ще се справим."

Повече по темата тук, тук и в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42