Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинската библиотека празнува онлайн

Снимка: Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" Видин


Извънредното положение отложи част от събитията, посветени на 150 години библиотечно дело във Видин. Други ще стигнат до потребителите посредством съвременните технологии, обясни директорът на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" Десислава Иванова:

"Наистина богата ни програма беше на път съвсем да отпадне, но ние винаги сме доказвали, че сме иновативни и приспособими, затова нас извънредното положение не ни плаши много. Да, наложи се да отложим инициативите по повод 150 години библиотечно дело във Видин, но за това пък всичко, което сме подготвили да се случи на живо в библиотеката, сега можем да го предоставим онлайн. Така че започнахме да предлагаме всичко, което сме подготвили, като стартирахме с една много интересна изложба. Вече показахме първото от общо 15 табла от изложбата "150 години значими личности и събития". Тази изложба проследява в снимки историята на библиотечното дело във Видин. Могат да се видят част от отделите на библиотеката, първите библиотекари... Ще продължим да публикуваме и следващите табла, както и актуална информация на нашия сайт. В най-скоро време ще предоставим и много интересен материал за отделите на библиотеката, за хората, които работят във всеки един отдел, като това ще бъде онлайн представянето на Седмицата на отворените врати, в  която планувахме да посрещнем нашите читатели на място, да им покажем тайните места, скритите места в библиотеката..."

С помощта на съвременните технологии библиотеката извършва и част от ежедневните си дейности, обясни Десислава Иванова:

"Във времето на криза и библиотеката премина на дистанционен режим на работа. Да, ние физически сме затворени и не можем да посрещаме нашите читатели, да им предоставяме богатия фонд от художествена и научна литература, с който разполагаме, но преминаваме на дистанционен режим на работа, стремим се да не спираме контакта с нашите читатели. Най-важно за тях е да кажа, че книгите, които са заели и не могат да бъдат върнати поради наложилата се ситуация, ще бъдат автоматично презаписвани..."


Извънредното положение носи и някои плюсове. Един от тях е, че младите автори ще имат повече време за участие в конкурса "Моето любовно обяснение към Библиотеката”. Крайният срок за изпращане на творбите е удължен до края на месец март. Предстои да бъде обявена датата на награждаването.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14