"Всъщност първото стихотворение, което се появи на северозападен диалект, беше "Стара мома от Врачанско на СПА". Появи се, защото писателката Ели Георгиева беше направила затворена група във Фейсбук, в която всички членове си пишем на диалект, отговаряме на диалект и е за предпочитане публикациите ни да бъдат в рими. Тогава аз реших да пиша в рими на северозападен диалект. Не знаех как ще се приеме, но за мое голямо учудване се прие много добре. Имаше много голям успех, хората много му се зарадваха и след това реших да продължал Така се появи "Среща първа с врачанска свекърва" и "Карантина с Гина", а днес се появи и четвъртото...Изолацията не ми пречи по никакъв начин да мисля позитивно и да се смея повече в тези тежки дни. Смехът и хуморът помагат, защото ни откъсват макар и за секунди от действителността. Човек не може да се смее насила, всъщност той може, но не може да изживее смеха насила. Така че, ако приемаме нещата по-позитивно, ще надживеем проблема по-леко...", обясни поетесата.
Венера Невелинова прави първите си поетични опити още в детството си. След това изненадващо губи вдъхновение и за известно време спира да пише. Връща се отново към поезията преди няколко години:
"Имаше някакъв пропуск в писането от около 7-8 години и сега с пълна сила се връщам, което ме прави много щастлива. Защото това е начин да избягаш от реалността, начин да създадеш свой свят, музата не те изпраща на желаните места, но пък е нещо, което е индивидуално и ти го споделяш с останалите, чувството се пречупва в стих..."
Венера Невелинова събира стихотворения за първата си стихосбирка. А докато тя стане реалност, е решила да среща творчеството и читателите си в своя блог "Светът на Венера".
Чуйте повече в звуковия файл.
Това е проект на барабаниста на рок група "Ръш" Нийл Пърт, в който събира световноизвестни джаз и рок барабанисти, заедно с "Бъди Рич биг бенд", за да отдадат почит към колоса Бъди Рич. 1994 г. излиза първата част, а 1997 г. втора. Някои от имената, взели участие в първата барабанна феерия, на която се наслаждаваме са: Саймън Филипс, Дейв Уекъл,..
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..