В Международния ден на детската книга ви срещаме с детска писателка Катя Антонова. Книгите ѝ са доказателство за нейния талант и умение да докосва детската душа и да представя своите истории искрено и чистосърдечно така, като го правят децата. Нейни са книгите "Рибка", "Двете кралства", "Феята от захарницата", "Седмицата на мишлето", "Принцесешки истории и други необикновени случки", "Какво значи да си силен" и др. За детската книга в днешния свят Катя Антонова споделя:
"В другите държави детската книга има много специално място, тъй като тя дава много интересна възможност на децата да са в контакт с изкуството от най-ранна възраст, въобще тя е като една компилация от различни парченца изкуство. Много се радвам, че през последните години и в България тя се сдоби с едно по-специално място и хората имат по-различно отношение към нея. Смятам, че всяка книга трябва да носи послания. Стремим се да носят изкуство, силен смисъл, да тласкаме към разсъждения... Тази моя героиня Ванилия я свързвам като характер с Пипи, а от друга страна я свързвам с моята голяма дъщеря, която имаше такъв подобен нрав. Сега я виждам в лицето на малката ми дъщеря, тя ме мотивира да напиша последната, трета книга и я посветих на нея. Защото тя изключително силно ме мотивира да я напиша. Децата ми помагат като ме подкрепят. Малката ми дъщеря толкова харесва книгата за феята, че всеки ден ме питаше: "Има ли нова глава?" И аз вечерно време като седна да ѝ чета, тя се заливаше от смях и както съм написала в посвещението: "Нейният смях ме кара да продължавам напред и да напиша следващата."... Срещите с децата ми липсват, тези срещи имат много особено въздействие върху мен, усещам прилив на енергия от живия контакт с тях."
В условията на онлайн общуване и онлайн преподаване Катя Антонова, която е майка на четири деца, работи у дома и има възможността по цял ден да е с децата си:
"Само мога да кажа: "Горките ми деца!", на които съм много благодарна, че се справят толкова добре без мен, защото аз работя може би 18 часа на ден откакто е навлязло извънредното положение, тъй като освен, че съм писател, аз съм управител на издателство "Рибка"... За децата ми остава много малко време. Няколко принципа при издаването на детска книга имаме - да е произведение на изкуството и да е с висока артистична стойност, посланията да са достатъчно важни и да са формулирани достатъчно добре и да се чете в целия проект любовта към децата. Най-добрите хора на този свят са децата. Пожелавам на възрастните да имат правилен подход към децата, да прескочим дразненето и да ги видим отвъд това, да ги видим колко са красиви, добри и чисти и да си спомним, че и ние сме били деца."
Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..
За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..
В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..
Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..
В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..
Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..
Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..