"Има една група, която варира в различен брой между 40 и 43 деца, 19 от тях със специални потребности, които получават своите задания на хартиен носител и обясненията към тях. След това задачите трябва да се върнат в училище, за да бъдат проверени от колегите. Как се случва това? Най-често колегите приготвят вкъщи нещата, изпращат ги и ги именуват за кого са предназначени. Ние ги разпечатваме, приготвяме ги в комплекти и тези родители, които могат или пък баби, дядовци идват и ги взимат, те си ги получават на ръка, но има една група, която получават нещата на място, за да сме сигурни, че са получени. Точно с тази задача се занимава нашият социален работник. Йоана Йорданова я назначихме тази година по проект "Подкрепа за равен достъп и личностно развитие", където ни беше определено, че имаме право на четири часа социален работник или четири часа образователен медиатор. За себе си прецених, че социалните проблеми са по-тежки"- казва директорът на Основно училище "Никола Й. Вапцаров" Петя Русинова. Добавя, че задачата на социалния работник съвсем не е лека, защото селановските улици са с дължина 80 километра. Тъй като за Йоана е трудно да се придвижва пеша, на помощ е и съпругът ѝ.
За Йоана Йорданова професията на социалния работник е призвание.
"Самата професия ме привлича и искам да помагам на децата. Много е важно за мен с каквото мога, когато мога, да се чувствам полезна за тях"- казва Йоана. Втора година изучава социална педагогика.
От младежката организация на ВМРО във Враца обявиха спешен телефон, на който хората да могат да се обаждат за съвет, за връзка с институциите, или ако имат нужда от хранителни продукти или лекарства. На същия номер могат да звънят и желаещите да помогнат.
"Ние се опитахме в тези тежки времена, които настъпиха, в които ни залива негативна информация и паник- атаки, се опитваме да успокоим хората, особено по-старото население, създавайки доброволни формирования, които могат да бъдат на помощ на всеки, който има нужда"- каза председателят на младежката организация на ВМРО във Враца Момчил Янков.
Младежите от ВМРО провеждат също и разяснителна кампания по места за опасностите и превенцията от коронавируса.
Над 900 предпазни маски за хората, които са на първа линия в борбата с коронавируса, както и на училищата, ушиха до сега учители от Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин. Изработват ги Аксиния Петрова и Ягодка Цокова, както и колегата им Любен Добрев- след като приключат занятията онлайн с учениците.
"Приоритенто сме предоставили освен на учебните заведения, на полицията, на здравната каса, на регионалната здравна инспекция предадохме 170 маски, на Центъра за спешна и неотложна помощ, на соцалния дом за лица с увреждания в Кула и продължаваме да шием. Имаме още в резерв плат. Може би, ако продължаваме и следващата седмица, ще се наложи да купим...
Публично изразявам благодарността си към двете колежки, които го правят, защото освен, че водят и учебните си часове по графика, който имат, след приключване на часовете сядат и започват да шият... Първоначално това беше наша идея още, когато се заговори за коронавируса, когато беше спорно трябват ли маски, не трябват ли. Ние коментирахме с г-жа Петрова. Единсатвеното ни притеснение беше дали ще ни позволят, т.е дали ще бъде допустимо ние да шием, но на по-късен етап, когато се разрази кампанията и потребността от такива материали нарастна, тогава вече и министерството се обръна с молба училищата, които имат такива паралелки, имат кадри, имат техниката, ако могат по някакъв начин да се включат"-разказа директорът на професионалната гимназия Евлогия Манджукова.
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...
Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..
Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство. "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..