Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уплашиха ли се цените на хранителните стоки от коронавируса?

2
Снимка: Радио ВИДИН

Типично по български, сякаш и този път сме изправени пред поредната куриозна ситуация- в условията на световна пандемия да бъдем свидетели на леко и плавно покачване на цените на някои хранителни стоки в търговската мрежа. На фона на голямото презапасяване в началото на обявеното извънредно положение, някои детайли като че ли останаха скрити за потребителите, но увеличението на цените на някои храни вече е факт, особено в по- малките магазинчета във Видин, където няма опция "промоция" или продажба "на "едро". Какво казват търговци, икономисти и извършват ли се проверки от Комисията за защита на потребителите? На видинчани вече е направило впечатление, че килограм лимони се продава за около 5 лв за килограм, а свинското месо се повиши с около 1 лв. Забелязва ли се повишение в цените на хранителните продукти- това попитахме жителите на крайдунавския град:

"Още не сме пазарували, като тръгнеме да пазаруваме и ще видим- имаме си още домашно производство ... Лимоните да, за лимоните знам, станали са някъде към 5 лева и нещо ... Не е нормално, при тая криза, при тия болести, не е нормално това нещо."- коментираха видинчани.

Димитър Неков е собственик на свинеферма и предлага свинско месо в няколко магазина във Видин и региона. Има ли повишение на цените на месото, което предлагат той и неговите служители?

"Не, не мисля, защото цените се определят от цените на месото в Европа и засега те са стабилни. Не би трябвало и поне следващия месец няма да има повишение на цените. Когато се вдигнат цените на месото в Европа, тогава ще се вдигнат и цените на българското месо, с което работим ние."- коментира Димитър Неков

Преди дни и цените на закуските в някои от фурните за печене на тестени изделия във Видин бяха повишени с 10 стотинки. Работещият персонал ни отговори, че това се прави, заради повишението на цените на основните суровини за производството на съответните изделия. Потърсихме за коментар Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите в България, която обясни, че няма официално подадени сигнали от страна на потребители до момента.

"Тази тенденция не се наблюдава масово и при нас не са достигнали такива официални сигнали от потребители. Не всички обекти работят в момента и оскъпяването се извършва от малки работилници."- подчерта Мариана Кукушева.

Има ли вече подадени сигнали в Комисията за защита на потребителите и извършват ли се проверки по сигнали на граждани и в малките търговски обекти- това попитахме Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите у нас:

"Нещата са сложни и комплексни, както и цялата тази ситуация. В някои случаи е възможно да става въпрос за изкуствено завишаване на цените и някои търговци искат да се възползват от положението, за да извлекат по- големи печалби през този период, което е изключително неприятно ... За съжаление, съгласно сега действащото законодателство това е само морално укоримо. Ние извършваме много проверки и самостоятелно, и по разпореждане на прокуратурата, и с други институции, над 350-400 проверки имаме в търговски обекти само от началото на извънредното положение."- уточни председателя на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов и добави, че можем да потърсим правата си, като служителите на Комисията са на разположение по всички възможни канали. 

Спекулативно ли се повишават цените на някои хранителни продукти и поскъпват ли основните суровини- потърсихме за коментар икономиста Радослав Георгиев от Видин:

"Не можем да говорим за повишение на цените на суровините, тъй като и горивата и всички енергийни източници в момента или се обсъждат или са направени понижения на цените. Не мога да кажа, че се наблюдава такава тенденция за повишаване на цените като цяло в страната."

Кои са търговците, които ще успеят в условията на извънредното положение и повишението на цените ще доведе ли до печалба или ще им изиграе лоша шега? 

"Определено по- гъвкавите ще оцелеят. Не можем да се заблуждаваме- големите вериги не просто работят те процъфтяват в тази ситуация. Нито един човек няма да спре да си купува хранителни стоки."-  поясни още Радослав Георгиев, икономист от Видин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59