Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уплашиха ли се цените на хранителните стоки от коронавируса?

2
Снимка: Радио ВИДИН

Типично по български, сякаш и този път сме изправени пред поредната куриозна ситуация- в условията на световна пандемия да бъдем свидетели на леко и плавно покачване на цените на някои хранителни стоки в търговската мрежа. На фона на голямото презапасяване в началото на обявеното извънредно положение, някои детайли като че ли останаха скрити за потребителите, но увеличението на цените на някои храни вече е факт, особено в по- малките магазинчета във Видин, където няма опция "промоция" или продажба "на "едро". Какво казват търговци, икономисти и извършват ли се проверки от Комисията за защита на потребителите? На видинчани вече е направило впечатление, че килограм лимони се продава за около 5 лв за килограм, а свинското месо се повиши с около 1 лв. Забелязва ли се повишение в цените на хранителните продукти- това попитахме жителите на крайдунавския град:

"Още не сме пазарували, като тръгнеме да пазаруваме и ще видим- имаме си още домашно производство ... Лимоните да, за лимоните знам, станали са някъде към 5 лева и нещо ... Не е нормално, при тая криза, при тия болести, не е нормално това нещо."- коментираха видинчани.

Димитър Неков е собственик на свинеферма и предлага свинско месо в няколко магазина във Видин и региона. Има ли повишение на цените на месото, което предлагат той и неговите служители?

"Не, не мисля, защото цените се определят от цените на месото в Европа и засега те са стабилни. Не би трябвало и поне следващия месец няма да има повишение на цените. Когато се вдигнат цените на месото в Европа, тогава ще се вдигнат и цените на българското месо, с което работим ние."- коментира Димитър Неков

Преди дни и цените на закуските в някои от фурните за печене на тестени изделия във Видин бяха повишени с 10 стотинки. Работещият персонал ни отговори, че това се прави, заради повишението на цените на основните суровини за производството на съответните изделия. Потърсихме за коментар Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите в България, която обясни, че няма официално подадени сигнали от страна на потребители до момента.

"Тази тенденция не се наблюдава масово и при нас не са достигнали такива официални сигнали от потребители. Не всички обекти работят в момента и оскъпяването се извършва от малки работилници."- подчерта Мариана Кукушева.

Има ли вече подадени сигнали в Комисията за защита на потребителите и извършват ли се проверки по сигнали на граждани и в малките търговски обекти- това попитахме Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите у нас:

"Нещата са сложни и комплексни, както и цялата тази ситуация. В някои случаи е възможно да става въпрос за изкуствено завишаване на цените и някои търговци искат да се възползват от положението, за да извлекат по- големи печалби през този период, което е изключително неприятно ... За съжаление, съгласно сега действащото законодателство това е само морално укоримо. Ние извършваме много проверки и самостоятелно, и по разпореждане на прокуратурата, и с други институции, над 350-400 проверки имаме в търговски обекти само от началото на извънредното положение."- уточни председателя на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов и добави, че можем да потърсим правата си, като служителите на Комисията са на разположение по всички възможни канали. 

Спекулативно ли се повишават цените на някои хранителни продукти и поскъпват ли основните суровини- потърсихме за коментар икономиста Радослав Георгиев от Видин:

"Не можем да говорим за повишение на цените на суровините, тъй като и горивата и всички енергийни източници в момента или се обсъждат или са направени понижения на цените. Не мога да кажа, че се наблюдава такава тенденция за повишаване на цените като цяло в страната."

Кои са търговците, които ще успеят в условията на извънредното положение и повишението на цените ще доведе ли до печалба или ще им изиграе лоша шега? 

"Определено по- гъвкавите ще оцелеят. Не можем да се заблуждаваме- големите вериги не просто работят те процъфтяват в тази ситуация. Нито един човек няма да спре да си купува хранителни стоки."-  поясни още Радослав Георгиев, икономист от Видин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42