Пламен Ванчов от Дунавци, който преди дни се е завърнал заедно с брат си от Испания смята, че трябва да бъде създадена по-строга система, в която да се регистрират по места всички пристигнали от рискови държави. Ако се налага да им се правят тестове за наличие на коронавирус, както и да им се дадат указания, как да предпазят близките си. Той е изненадан, че не е потърсен от никой, след като идва от рискова държава с голям брой заразени:
"Логично е така да мислим, защото идваме от рискова държава. Ние там излизахме да пазаруваме, пипахме храни, които преди нас са ги пипали други и не сме на 100% сигурни, че не сме заразени. Аз очаквах като се върнахме да ни направят някакви изследвания. Не става въпрос за мен, а за останалите, защото без да искаме можем да ги заразим. Да има някакъв контрол. Аз например съм възпитан да спазвам изискванията, които са наложени, но има и хора, които си идват и се разхождат свободно. Контролът трябва да е по-строг..."
Пламен Ванчов от години дели времето си между България и Испания. Живее в селцето Рияса, на 100 км от Мадрид и работи в строителството. Причина за последното му прибиране е високата заболеваемост от коронавирус в Испания, заради която страната стана една от рисковите държави за пребиваване и пристигане от нея. Върнал се в България със самолет, а след това с автомобил от София до Дунавци. Твърди, че на аерогара София не им обяснили какво да правят, ако не се почувстват добре:
"От посолството ни казаха, че като пристигнем само ще ни премерят температурата и евентуално ще ни направя тестове, но тестове нямаше. На летището дори не ни казаха как трябва да се приберем. Дори ние до последно се чудехме дали можем да пътуваме с влака. В последния момент преди да излетим се обадихме на баща ни да дойде да ни прибере и добре че дойде, защото имаше голяма разлика между кацането ни и часа за влака и да не се разхождаме из София излишно, защото пак казвам: идваме от рискова държава. Много хора са по чужбина и много от тях се прибират, а нашето население е застаряващо, в рисковата група. Затова трябва да има някакъв контрол, защото не всички са съвестни..."
По казуса потърсихме и Регионалната здравна инспекция във Видин. За Радио Видин разяснения за това, какви са въведените правила в подобна ситуация, даде директорът д-р Венцислав Владински:
"На хората, които пристигат от рискови държави, независимо на кой граничен пункт, им се връчват от нашите колеги предписания за карантина. След като се подпише, той се задължава да се постави под карантина на определения адрес и да не го напуска две седмици. Ние имаме информация за хората, които минават през ГКПП Връшка чука, Брегово и Дунав мост 2. За аерогара София нямаме. Тези данни се вкарват в една национална система, но не съм известен дали е започнала да работи. По конкретния случай - на хората са връчени предписанията на аерогарата и те са задължени да бъдат в 14-дневен карантинен период на адреса, който са посочили. Никой не е задължен да им прави изследвания. Ако някой от тях има клинична симтоматика за коронавирус, тогава се обръща към личния си лекар. Ние няма как да имаме тази информация от другите гранични пунктове, ако колегите не ни съобщават от техните РЗИ-та. По принцип при нарушаване на установения ред, санкциите идват от полицията. Само те имат това право. Още повече, че ние нямаме и такъв капацитет от служители да следим всички, защото всичко е по границите на денонощен режим. Сигналите, които подават техни близки и комшии, се подават в полицията и оттам ги контролират, а ако се наложи образуват и досъдебни производства. РЗИ има 20-30 служители, които са денонощно на работа. Ние нямаме физическата възможност просто..."
Остава въпросът, как се следи една не малка група хора, които се прибират от различни страни през аерогара София. Не рядко те ползват и обществен транспорт, а за тях явно не постъпва информация към РЗИ Видин. Дали не се оказва, че в такива случаи здравето ни зависи основно от съвестта на прибиращите се от чужбина?
Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години. В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...
Мистер Сенко е български илюзионист. Неговото истинско име е Евстати Христов Карайончев и е роден във Враца на 12 февруари 1905 година. Самият той казва за себе си в едно интервю в Златния фонд на БНР: "...Един артист трябва да слезе овреме от сцената...", заради това на 60 години се оттеглил и се отдал на мирен пенсионерски живот. Е,..
Неделята, в която се намираме днес е Шестнадесета след Неделя подир Въздвижение - на Митаря и Фарисея. "Всеки, който превъзнася себе си, ще бъде унизен, а който се смирява, ще бъде въздигнат". (Лук.18:14 ) Великият пост, към който времето и тази година ни отвеждат, се предшествува от три подготвителни седмици, които според..
Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход. Проблемът не е от скоро и бумът им сред..
Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той: "Добър вечер!..
През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..
"Професия хоби" днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..