Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българска лекарка от Лондон:" За предпазване от вируса, приемайте повече витамин С, цинк и течности"

Всеки медик, който се бори с коронавируса в Англия, е с предимство навсякъде

| обновено на 12.04.20 в 18:00

Каква е ситуацията в Обединеното кралство, където вече има един починал българин от заразяване с коронавирус. Отговор дава д-р Валентина Михайлова-Николова от първата линия на борбата с епидемията в Лондон

Съдбата й отрежда живот на три континента- Европа, Африка и Северна Америка, преди трайно да се установи в Лондон. Валентина Михайлова-Николова от Видин работи в една от известните лондонски болници, има две дипломи за завършено висше медицинско образование- българска и американска и говори пет езика. Специалист е по "Уши, нос и гърло ". В Англия идва от САЩ, а поводът за това обяснява така:

"По принцип отдавна живеех в Щатите и по време на поредния си курс за повишаване на квалификацията, в разговор с колеги, стана ясно, че имам щастливото съчетание да притежавам американска и българска дипломи по медицина, както и двоен паспорт. Това директно ме класира в топ английски клиники", казва Валентина, или д-р Вал, както я наричат колеги и пациенти.

"Ситуацията в Лондон не е много добра. Но в болниците, каквото и да се пише, не е точно така. Тук се прави всичко възможно да се предпазят и лекари, и пациенти. Има Online консултации и на тези от пациентите, които са най-спешни, им пращаме лекарства по пощата. Няма пациент, на който не е обърнато внимание. А тези, за които е установено наличие на коронавирус, попадат в друга категория. Те директно от Спешната помощ се изпращат в съответния коловоз, който е много добре организиран и се обслужва от 6 до 8 медицински работници. Има и полицаи.

В Спешната помощ много ми харесва това, което е направено. Спешните случаи и тези със симптомите на коронавируса се преглеждат в различни кабинети. Дават се специални маски, за чиято употреба само инструкциите траеха 2 часа. Маските са плътно прилепнали, всяка от тях има и по едно вентилаторче, дават също очила. Цялата тази дейност е много добре организирана и структурирана. В Лондон обаче в момента има страшно много пациенти и не всички могат да бъдат поети или да стигнат до Спешната помощ.  В нашата болница бих казала, че нещата са ограничени доколкото е възможно. Как ще се развият обаче нещата, никой не може да каже с точност.

Това, което мен много ме радва е, че англичаните всеки четвъртък в 20 часа излизат на прозорците и по терасите и ръкопляскат. Вадят някакви балони или палят свещи и така изразяват уважението си към хората, които продължаваме да работим и се борим със заразата. Защото това е наистина борба и то ежедневна...

Другото, което тук са направили за нас е, че в супермаркетите има и отделен щанд и обслужване за нас. Защото има големи опашки. И когато ти покажеш картата си, че работиш в системата, веднага те пускат всички, без каквито и да е коментари. Доктор, медицинска сестра и всеки, който работи в момента в здравеопазването в Англия е с предимство навсякъде...

Що се отнася до българите тук, чух че много хора са освободени от работа. Но те не са само българи, кризата е за всеки. Аз понеже следя непрекъснато и американската преса, в САЩ например по 3 милиона на седмица остават без работа. Иначе знам, че много от сънародниците ни побързаха да се приберат в България, а това също не е безопасно, особено пътуването. Но пък сега в Лондон е много трудно да стигнеш до лекар. Изключително трудно е да стигнеш до Спешна помощ, защото говорим за милиони хора. Българите разбира се предпочитат българските клиники и аз всеки ден правя Online консултации, почти всеки ден имам и по няколко пациента. Разбирам тези наши сънародници, които си заминаха, защото тук както казах спешните кабинети са препълнени, чака се от 6 до 8 часа, линейките не смогват, ние работим по 13 до 16 часа...

Лекарства за директна борба с COVID-19 няма още 100 % потвърдени, правят се обаче опити и тук. Ние основно лекуваме с антибиотици срещу Грам- положителни и Грам-отрицателни бактерии. Темата за тестовете е една от горещите и тук. Ситуацията наистина е доста сложна и не е възможно толкова много хора да бъдат обхванати за тестване. Знам, че от САЩ се очакват 90 милиона теста, но засега ги чакаме...

Тук като профилактика срещу COVID-19 препоръчват големи дози витамин С - от 1 000 до 2 000 милиграма на ден, което е строго индивидуално. Хубаво е да се приема от плодовете и зеленчуците. Препоръчва се и цинк. Има го в таблетна форма и за него е доказано също, че повлиява много, както и повече течности да се приемат през деня.   

Хубаво също е, че в този труден за страната час, всички англичани се обединиха, за да подкрепят Борис Джонсън в борбата му с болестта- и поддръжниците му, и опонентите му. Това , което бих искала е и в България да се обедини нацията. Да не се противопоставят отделните партии, особено в ситуация на пандемия, защото това наистина е война в момента... "


 Цялото интервю и новини за българи по света- в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05