Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Математическата лингвистика помага за всяка професия

Математици от Видин, класирани за Националната олимпиада по математическа лингвистика


Двама ученици от Видинската математическа гимназия "Екзарх Антим I" се класираха за Националния кръг на олимпиадата по математическа лингвистика. С 99,5 точки от 100 максимални и с втори резултат в страната е дванадесетокласничката Рая Симеонова, която  бе допусната до участие във финалния кръг на олимпиадата. Десетокласникът Петър Петков се класира  със 76 точки (38-и резултат от 116 допуснати ученици от страната). Той посещава кръжока по математическа лингвистика от две години:


"Беше ми интересно, не бях чувал за лингвистика, харесва ми това, че обединява математиката  и в частност логиката с общата култура. Силната страна ми е по-скоро математика. Като се упражнявам по граматика, със сигурност се подобрява граматиката ми. Интересна ми беше задачата за  езика на ацтеките, по-точно сметало с възли и начинът, по който е подреден, означава числа и действия... Срещали сме такива задачи, свързани с езици на основата на такива символи и те са интересни, защото са различни от представата ни за писменост. Отключва ми се интереса към чужди езици... и е нещо по-интересно. Това е по-скоро начин да упражним знанията, които имаме по математика и български, защото освен че изисква знания, е и забавно." 


Двамата математици са единствените ученици от област Видин, които бяха допуснати до участие в националния кръг на олимпиадата по математическа лингвистика. Успехите по тази нестандартна дисциплина в гимназията не са случайни и се дължат най-вече на преподавателя по математика  Роза Георгиева, която организира ученически кръжок, работи активно с децата и ги води по състезания:


"Тя е комбинация между науката за езика - лингвистика и логиката в математиката. Такава дисциплина не се изучава в училище, затова хората, които идват в кръжока, идват по свое желание да се занимават с нещо такова занимателно. Тъй като човешкият ум обича интелектуалните предизвикателства, в задачите по математическа лингвистика има и загадка и тайна, така че децата идват заради предизвикателството към логиката... За да може да решава човек такива задачи трябва да познава много добре правилата на своя език и трябва да може да допусне еретичната мисъл, че в някой друг език правилата не са такива като в неговия роден. Това е интересното... Задачи на езици, на които малко хора говорят, дадени са няколко израза на такъв език и техни преводи разбъркани и ние трябва да разберем какви са правилата на този език. Интересни са тези езици, които са рядко срещани. Суахили, санскрит, тагалски са езиците, с които сме се занимавали. Това ще им  помага с каквато и професия да се занимават в бъдеще, каквато и професия да изберат." 


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 23 януари 2025 слушаме 40 Fingers

Италианският китарен квартет гостува за втори път у нас миналата седмица, като отново препълни залите. Изпълнителите предизвикаха огромен интерес с атрактивните си изпълнения и уникална визия. Популярни мелодии от цял свят и от различини епохи оживяха по неповторим начин. Майсторските аранжименти и новият подход към музикалния материал синтезираха..

публикувано на 23.01.25 в 09:00
Наталия Делионова (вляво) със семейството си

Майка на три деца от Монтана се нуждае спешно от помощ за лечение

Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция.  Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...

публикувано на 22.01.25 в 14:38

Ще спаси ли приватизацията болницата в Белоградчик?

Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит.  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..

публикувано на 22.01.25 в 14:00

Габровнишката камила Василка ще участва в маскарадните игри "Сурва" в Перник

За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..

публикувано на 22.01.25 в 13:00

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57