ОАИЛ-2 е в основния корпус на болницата, на първия етаж, абсолютно изолирано, с отделни входове. Всички противоепидемични мерки са спазени, помислихме и за пациентите, и за персонала, тези потоци да не се кръстосват. Това, от което се нуждаем, са консумативи - лични предпазни средства. Надявам се да ги имаме в достатъчни количества, защото те са за еднократна употреба и ще имаме нужда от още. Разбира се, това зависи и от броя на пациентите и докога ще функционира това отделение. Аз имах разговори пак за дарение, за реанимационни легла, което надявам се да стане. Те гарантират както удобство на пациента, така и удобство на персонала."
Д-р Елисеев обясни също кога болните с коронавирус стигат до реанимацията и се нуждаят от помощта на лекарите-анестезиолози:
"Естествено, както и се очаква, ние се включваме в момента, когато дихателната недостатъчност прогресира, задълбочават се симптомите от страна на пациента и тогава нашата терапия е насочена главно към овладяване на дишането, на промените, които настъпват в белия дроб, и общо на хомеостазата на организма, тоест поддържане на баланс на течности, електролити, белтъци..."
Тази животоспасяваща терапия се извършва с цялата гама от апаратура, с която разполага съвременната медицина - респиратори, пациентски монитори, дефибрилатори. Респираторите, които заради пандемията се превърнаха в едни от най-важните апарати, заместват функцията на дишането, обясни д-р Елисеев:
"Към него се пристъпва тогава, когато имаме нарушение в дишането, нарушение в съзнанието. Между другото, това е единствената специалност, която отнема 3 жизненоважни функции и затова тази дейност е толкова отговорна, защото отнемайки му тези функции - съзнание, дишане, циркулация, ти трябва да си готов и да ги възстановиш, да ги изведеш от това състояние..."
В момента реаниматорите, които работят в отделението за интензивно лечение на пациенти с коронавирус, са трима. Двама от тях имат специалност, един е на половин длъжност. Работата е твърде специфична дори и за санитарите, така че в реанимацията на доброволци не могат да разчитат.
Лекарят призова видинчани да бъдат отговорни към здравето си:
"Първо искам да успокоя, че ние имаме готовност. Но, разбира се, апелирам към тяхната висока отговорност да пазят собственото си здраве, здравето на околните, спазвайки указанията на Националния оперативен щаб и заповедите на министъра на здравеопазването за т. нар социално дистанциране, и да бъдат много внимателни, да не се отпускат. Ние сме с малък брой население, но също така с голям относителен дял на възрастните хора със съпътстваща патология - хипертоници, диабетици, бъбречните страдания също знаем, че са разпространени. Така че, те са уязвимата група. А освен това да не забравяме хората, които се завърнаха от чужбина. Те са много, мисля, че надхвърлят 30 000 души. А те са били на работа в страните, където най-тежко протича тази епидемия - Италия, Испания, Англия. Хората би трябвало да пазят здравето си, защото, имайки здраве, човек има всичко. Да мислят за себе си, за близките си, за родните си. Надявам се работата, усилията, които полагаме, да бъдат увенчани с успех, да се радваме на изписани здрави пациенти."
Повече може да чуете в звуковия файл.
Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца. Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..
Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..
Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..
Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него. Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..
Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..
Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията. Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..
Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата. "А съвременната..