Заради извънредното положение и въведените ограничения за пътуване, шофьорите с валидни годишни винетки нямат възможност да ги ползват пълноценно. Въведените КПП-та на изходите на областните градове действат от около месец, а до края на извънредното положение, ако не бъде удължено, остават още 3 седмици. Това означава, че много водачи на МПС ще бъдат ощетени с около 2 месеца от продължителността на действие на винетката.
Не всички шофьори се чувстват ощетени заради закупените годишни винетки, но има и такива, които биха желали да бъдат компенсирани по някакъв начин, сочи анкета на Радио ВИДИН:
"Разбира се, че сме ощетени, защото сме заплатили, а не може да се използва. Трябва да си стоим вкъщи и спазваме правилата. Би трябвало да се удължи периода на годишната винетка, в много държави е направено. Да речем- предвид ситуацията в момента може да се преглътне, но все пак ако продължи за по-дълъг период това положение би трябвало да има адекватни мерки... Млад шофьор съм и не се чувствам ощетен, въпреки че се чувстваме като затворници. Пътувам си извън града с декларации... Имаме винетка и не мога да я използвам. Трябва 50% от винетката да върнат парите... Не се чувствам ощетен, би трябвало да се спазват тези разпоредби. Може да искаме да ни върнат парите, това в кръга на майтапа. Трябва да се мисли за някакво обезщетение, което не е така лесно. Не съм от Видин тук ни завари карантината, мога да се върна в София, но после не може да се върна и става много сложно."
Пътните такси са държавни такси и подлежат на плащане дори в ситуация на извънредно положение- това заяви проф. Олег Асенов, член на Управителният Съвет на Агенция "Пътна инфраструктура"(АПИ).
"Какъв е обхвата на целевата група засегната от подобни ограничителни мерки, говорим за по-малко от половината потребители на пътя. Процента на годишните винетки е под 50 %, точният процент е 48 %. Това от една страна, директивата, по която се събират тези такси, има член, който казва, че по никакъв начин едни групи, които се таксуват, не могат да се поставят в състояние на дискриминация спрямо други групи. Тези, които имат краткосрочни винетки, не биха могли да ползват такова удължение, а това са 52 % от потребителите на пътя. От друга страна, трябва ясно да кажем кои пътувания все пак са ограничени. Защото не е ограничено пътуването за ходене на работа, за снабдяване с храна и лекарства, пътуване с цел грижа за хора в рискови групи. Да, има ограничение, съгласен съм. Ограничени са туристическите пътувания, с цел социални контакти, култура, образование, спорт. Това са съществени части от живота на хората. Това не го отричам, просто искам да представя обективната картина на мотивите, с които се иска подобна мярка. Гледайки и запознавайки се внимателно със Закона за извънредното положение, в него няма нито един текст, член в който да се казва, че държавните такси няма да се плащат. Подчертавам, че пътните такси са държавни и в този смисъл те подлежат на плащане, дори и в ситуация на извънредно положение."
Който платил-платил... Остава ни само да се надяваме след 13 май, когато изтича извънредното положение, отново да пътуваме свободно, защото това не е единственото неудобство, на което сме подложени.
Наематели на общински жилища във Видин днес излязоха на мирен протест пред сградата на Общината. Повод за недоволството им е взетото през месец май решение на Общинския съвет да бъдат увеличени наемите им с около 300%. Част от наемателите твърдят, че тази сума е непосилна и днес поискаха среща с кмета Цветан Ценков, за да обсъдят възможностите..
Кога ще приключи строежът на православния параклис във видинското село Владиченци ? Това е въпросът, който вълнува не само хората от малкото село, но и дарителите, подкрепили проекта през годините. Самата инициатива има близо 6-годишна история. Подемат я през 2018 година преподавателят по теология в Пловдивския университет Ивелина Николова и..
Коледна изложба-базар на ръчно изработени картички и сувенири е организирана за 20-а поредна година в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана . За да го подготвят, посетителите на центъра са започнали работа още през септември. Средствата от базара ще бъдат използвани за закупуване на материали за бъдещите им занимания по..
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..