Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ощетени ли са притежателите на годишни винетки?

кола пътуване път
Снимка: РАДИО ВИДИН

Заради извънредното положение и въведените ограничения за пътуване, шофьорите с валидни годишни винетки нямат възможност да ги ползват пълноценно. Въведените КПП-та на изходите на областните градове действат от около месец, а до края на извънредното положение, ако не бъде удължено, остават още 3 седмици. Това означава, че много водачи на МПС ще бъдат ощетени с около 2 месеца от продължителността на действие на винетката.


Не всички шофьори се чувстват ощетени заради закупените годишни винетки, но има и такива, които биха желали да бъдат компенсирани по някакъв начин, сочи анкета на Радио ВИДИН:


"Разбира се, че сме ощетени, защото сме заплатили, а не може да се използва. Трябва да си стоим вкъщи и спазваме правилата. Би трябвало да се удължи периода на годишната винетка, в много държави е направено. Да речем- предвид ситуацията в момента може да се преглътне, но все пак ако продължи за по-дълъг период това положение би трябвало да има адекватни мерки... Млад шофьор съм и не се чувствам ощетен, въпреки че се чувстваме като затворници. Пътувам си извън града с декларации... Имаме винетка и не мога да я използвам. Трябва 50% от винетката да върнат парите... Не се чувствам ощетен, би трябвало да се спазват тези разпоредби. Може да искаме да ни върнат парите, това в кръга на майтапа. Трябва да се мисли за някакво обезщетение, което не е така лесно. Не съм от Видин тук ни завари карантината, мога да се върна в София, но после не може да се върна и става много сложно."


Пътните такси са държавни такси и подлежат на плащане дори в ситуация на извънредно положение- това заяви проф. Олег Асенов, член на Управителният Съвет на Агенция "Пътна инфраструктура"(АПИ).


"Какъв е обхвата на целевата група засегната от подобни ограничителни мерки, говорим за по-малко от половината потребители на пътя. Процента на годишните винетки е под 50 %, точният процент е 48 %. Това от една страна, директивата, по която се събират тези такси, има член, който казва, че по никакъв начин едни групи, които се таксуват, не могат да се поставят в състояние на дискриминация спрямо други групи. Тези, които имат краткосрочни винетки, не биха могли да ползват такова удължение, а това са 52 % от потребителите на пътя. От друга страна, трябва ясно да кажем кои пътувания все пак са ограничени. Защото не е ограничено пътуването за ходене на работа, за снабдяване с храна и лекарства, пътуване с цел грижа за хора в рискови групи. Да, има ограничение, съгласен съм. Ограничени са туристическите пътувания, с цел социални контакти, култура, образование, спорт. Това са съществени части от живота на хората. Това не го отричам, просто искам да представя обективната картина на мотивите, с които се иска подобна мярка. Гледайки и запознавайки се внимателно със Закона за извънредното положение, в него няма нито един текст, член в който да се казва, че държавните такси няма да се плащат. Подчертавам, че пътните такси са държавни и в този смисъл те подлежат на плащане, дори и в ситуация на извънредно положение."


Който платил-платил... Остава ни само да се надяваме след 13 май, когато изтича извънредното положение, отново да пътуваме свободно, защото това не е единственото неудобство, на което сме подложени.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Наематели на общински жилища във Видин протестираха пред Общината

Наематели на общински жилища във Видин днес излязоха на мирен протест пред сградата на Общината. Повод за недоволството им е взетото през месец май решение на Общинския съвет да бъдат увеличени наемите им с около 300%. Част от наемателите твърдят, че тази сума е непосилна и днес поискаха среща с кмета Цветан Ценков, за да обсъдят възможностите..

публикувано на 04.12.24 в 17:50

Кога ще бъде завършен параклисът в село Владиченци

Кога ще приключи  строежът на православния параклис във видинското село Владиченци ? Това е въпросът, който вълнува не само хората от малкото село, но и дарителите, подкрепили проекта през годините. Самата инициатива има близо 6-годишна история. Подемат я през 2018 година преподавателят по теология в Пловдивския университет Ивелина Николова и..

публикувано на 04.12.24 в 15:14

Дневният център за хора с увреждания в Монтана представя коледна изложба-базар

Коледна изложба-базар на ръчно изработени картички и сувенири е организирана за 20-а поредна година в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана . За да го подготвят, посетителите на центъра са започнали работа още през септември. Средствата от базара ще бъдат използвани за закупуване на материали за бъдещите им занимания по..

публикувано на 04.12.24 в 14:45

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00