Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселин Гоцов, овцевъд: Животновъдството е ген

Снимка: Радио ВИДИН


Ден преди един от най-българските празници, Гергьовден, в "Земята, която ни храни", отделям място и за онази част от хората, които дават мило и драго за своите животни. Един от тях е Веселин Гоцов от монтанското село Безденица. 
Вече 19-ти сезон той е неотлъчно до стадото си. Към днешна дата отглежда овце и кози- почти 400 на брой. Младият мъж  е наследствен животновъд и е убеден, че родното производство трябва да се подкрепя. Искрено вярва, че и този момент ще дойде. С усмивка Веско се връща към началото, когато наследява животновъдния бизнес на семейството: 
"Започнах с козевъдство- от 2000-та година. Тогава работех като охранител по морето, но животновъдството винаги ме е привличало- това ми е корен...Баща ми се занимаваше успешно с крави- имаше 20 симентал и 8 кози. Прибрах се и и му казвам: Татко, ще ми дадеш ли тия 8 кози, да си направя стадо... Така започнах...." 

Младият мъж започва със стадо от десетина кози, постепенно го увеличава, впоследствие решава да вкара в стадото и овце, като залага на местната порода реплянска овца. Признава, че е имал и трудности, и проблеми, но има нещо много силно, което го кара да дава всичко от себе си и продължава да го държи на повърхността: 
"Коренът ми е силен, затова така. Аз съм патриотично настроен и предпочитам, ако някой ме тормози, да е нашенец, а не чужденец"- споделя Веско, визирайки политиците и липсата на политика и правила в земеделието. Затова и не кандидатства по европейски програми. 

Не се срамува да каже, че е овчар, но залага на науката и постоянно се учи. За 20 години със животните е научил, че те искат внимание, въпреки, че са само животни. На колегите си, които от години се трудят в сектора пожелава да са предприемчиви, да намират начин и да не се предават пред трудностите: 
"Щом си се отдал на това нещо, трябва да вървиш напред, има различни похвати, можем да черпим опит и от чужди животновъди, които имат хубави практики, да не се оставят...Човек се учи докато е жив, а животновъдството е ген..."- убеден е Веско.

И може би защото е ген, достойни наследници на Веселин Гоцов са и двамата му синове- единият е второкласник, по-големият е тръгнал по стъпките на баща си и учи ветеринарна медицина. Сега всяка свободна от училище минута са със стадото. Неотлъчно до тях е и съпругата на Веско. Честит да им е Гергьовден! 

В звуковия файл чуйте още ще продължат ли дъждовете през май и ще има ли условия за работа на полето-  агропрогнозата за месеца е от Леночка Ангелова, директор на метеорологичната станция в Монтана. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00