Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселин Гоцов, овцевъд: Животновъдството е ген

Снимка: Радио ВИДИН


Ден преди един от най-българските празници, Гергьовден, в "Земята, която ни храни", отделям място и за онази част от хората, които дават мило и драго за своите животни. Един от тях е Веселин Гоцов от монтанското село Безденица. 
Вече 19-ти сезон той е неотлъчно до стадото си. Към днешна дата отглежда овце и кози- почти 400 на брой. Младият мъж  е наследствен животновъд и е убеден, че родното производство трябва да се подкрепя. Искрено вярва, че и този момент ще дойде. С усмивка Веско се връща към началото, когато наследява животновъдния бизнес на семейството: 
"Започнах с козевъдство- от 2000-та година. Тогава работех като охранител по морето, но животновъдството винаги ме е привличало- това ми е корен...Баща ми се занимаваше успешно с крави- имаше 20 симентал и 8 кози. Прибрах се и и му казвам: Татко, ще ми дадеш ли тия 8 кози, да си направя стадо... Така започнах...." 

Младият мъж започва със стадо от десетина кози, постепенно го увеличава, впоследствие решава да вкара в стадото и овце, като залага на местната порода реплянска овца. Признава, че е имал и трудности, и проблеми, но има нещо много силно, което го кара да дава всичко от себе си и продължава да го държи на повърхността: 
"Коренът ми е силен, затова така. Аз съм патриотично настроен и предпочитам, ако някой ме тормози, да е нашенец, а не чужденец"- споделя Веско, визирайки политиците и липсата на политика и правила в земеделието. Затова и не кандидатства по европейски програми. 

Не се срамува да каже, че е овчар, но залага на науката и постоянно се учи. За 20 години със животните е научил, че те искат внимание, въпреки, че са само животни. На колегите си, които от години се трудят в сектора пожелава да са предприемчиви, да намират начин и да не се предават пред трудностите: 
"Щом си се отдал на това нещо, трябва да вървиш напред, има различни похвати, можем да черпим опит и от чужди животновъди, които имат хубави практики, да не се оставят...Човек се учи докато е жив, а животновъдството е ген..."- убеден е Веско.

И може би защото е ген, достойни наследници на Веселин Гоцов са и двамата му синове- единият е второкласник, по-големият е тръгнал по стъпките на баща си и учи ветеринарна медицина. Сега всяка свободна от училище минута са със стадото. Неотлъчно до тях е и съпругата на Веско. Честит да им е Гергьовден! 

В звуковия файл чуйте още ще продължат ли дъждовете през май и ще има ли условия за работа на полето-  агропрогнозата за месеца е от Леночка Ангелова, директор на метеорологичната станция в Монтана. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10