Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българка от Брюксел събира пари за видинската болница

| обновено на 10.05.20 в 17:15

Тереза Станчева напуска Видин преди 13 години, но не е забравила корените си. Днес тя работи към Европейския парламент и е организатор на кампания за подпомагане на болницата в родния й град. Младата жена смята, че само с общи усилия можем да се справим с всеки проблем, а успелите българи трябва да са на предната линия.

"В тези трудни времена наистина имаме нужда от един разговор за солидарността и за това, което ни обединява. Аз самата съм родена и израснала във Видин. От около 13 години за съжаление не живея там, но моите родители все още са там и голяма част от моите приятели са там.

Надали има човек, който е свързан с Видин и да не познава проблемите на видинската болница. И наблюдавайки ситуацията първо в Китай, а след това в Италия, Испания и в Белгия как се разви ситуацията, видях че болниците са тези, които първо са поразени от този вирус. Здравните системи издъхват дори в далеч по-развити икономически страни с по-добра и леглова база, и апаратура. Отделно от това знаем, че Видинска област е предимно със застаряващо население, което е именно в рисковата група. И от самото начало се знаеше, че Видин ще бъде една от най-силно засегнатите области. Няма как да се избегне, Видин е град на две граници.

Реших че мога да помогна, като организирам тази кампания чрез една леснодостъпна онлайн платформа, чрез която с общи усилия да съберем средства, с които да бъдат закупени лични предпазни средства за медицинския персонал, както и лекарства, обдишваща апаратура и др...

Да- средствата, които събрахме не са сума, която може да покрие всичко необходимо за болницата. Те са в размер на 2040 евро, но смятам, че има нещо по-важно от самия размер на средствата. Защото днес на дневен ред е едно много по-важно, внезапно изпитание и смятам, че можем да се справим с него, само когато сме солидарни. И много се радвам, че тази кампания все пак успя да ни обедини, както и много други каузи в страната. Защото в този момент обществото ни трябва да е единно и сплотено...

Разбира се във всичко това не бях сама, много хора ми помогнаха. Мои приятели от различни среди- Димитър Велков, Владимир Василев, момчетата от фен клуба на ЦСКА, Гергана Рибарова, която ми помогна да разпространя кампанията и сред българската общност в Белгия. Благодаря на всичко приятели и колеги, с които животът ни е срещал през годините и които подадоха ръка в този труден момент...   

Що се отнася за българската общност в Белгия, трудно бих могла да кажа колко са българите тук, но със сигурност са поне 100 000 души, които работят или учат в страната. Познавам хора и от Северозапада, с които работим в европейските институции или на други места."



Цялото интервю и отговор на въпросите- как се работи в Европейския парламент; кои са основните проблеми, които ни спъват по пътя ни напред; какво е мнението за българската правосъдна система в чужбина; как се промени животът в Белгия по време на пандемията и какви мерки бяха взети; кои български работници бяха освободени заради извънредното положение и могат ли да бъдат защитени правата им, може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10