Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинското училище по изкуствата навърши 135 години

Снимка: СУ "Св. св. Кирил и Методий"




Своят патронен празник отбелязва на 11 май - Денят на Светите братя Кирил и Методий - едноименното видинско училище по изкуствата, създадено преди 135 години на днешния ден. Въпреки извънредната ситуация, която променя първоначалния замисъл за честване на събитието, от учебното заведение са подготвили подобаващо отбелязване на празника - чрез виртуален концерт в електронна среда и социалните мрежи. Тържеството ще се излъчва в 11 и в 18 часа на фейсбук страницата на училището, каза директорът Бисерка Каменова.

"От началото на годината се бяхме съсредоточили върху идеята този празник да протече в рамките на няколко дни. Желанието ни беше да организираме среща с бивши възпитаници и учители, дали много на училището. Предвиден беше и празничен тържествен съвет. Това, което остана, е концертът днес, който демонстрира таланта на нашите ученици. Датата е достойна, изключително емблематична, показва традицията на училището, което е единственото по изкуствата в нашата област. Аз съм 14тия директор. Всеки един от тях е допринесъл за развитието на "Св. св. Кирил и Методий".

Единайсетокласникът Митко Семков е един от талантливите млади художници от училището. През годините е печелил конкурси на местно, регионално и на национално ниво. 

"Училището е в региона, в който живея, затова го избрах първоначално. С времето обаче реших да остана и да продължа да се развивам в областта, която харесвам - изобразителното изкуство. Не съм пропускал конкурс. Преди две години спечелих награда от Националния врачански пленер. От областно ниво също имам награди. Аз вярвам, че изкуството в каквато и да е форма, се намира в душата на човек. Аз съм го приел и се възползвам от него. Като нашето училище няма в областта. Учениците са активни и дейни, показват го участия в конкурси и спечелени награди. Имаме възможност да участваме в ансамбъл и оркестър, да изучаваме танци. Имаме гвардейски и мажоретен състав. Нашето училище ни дава възможност да се развиваме и се радвам, че съм го избрал".

От 1995 година преподавател по музика и народно пеене в училището е Живка Сливенова. Определя като призвание своята професия.

"Щастлива съм, че работя в това училище. Доста ученици продължиха по пътя на музиката и изкуството. Още през първата ми година имахме ученичка Илияна, която пое към Пловдив, в Академията по музикално и танцово изкуство. Последваха я още много ученици, което ме прави горда. Удоволетворение е да работиш с талантливи млади хора, търсещи развитие. Като учител за мен е важно да запалвам искрицата, която да тлее в техните сърца. Промяна през годините има, но хубавото е, че огънят на знанието не гасне. За видинската община е щастие да притежава подобно училище. Изкуството най-добре зарежда хората. На днешния ден честитя празника на всички колеги, на учениците, на ръководството. Ще продължим да разпръскваме частиците на знанието и изкуството. Обръщам се и към видинчани - бъдете горди с талантливите деца, които са от нашия град".

Директорът Бисерка Каменова се обърна с пожелание към всички.

"Пожеланията са много, но нека най-вече бъдем здрави и предпазливи, да спазваме мерките. Училището липсва, но рано или късно децата ще се завърнат по класните стаи. Благодаря на родителите, които ни помогнаха и бяха съпричастни с дистанционната форма. Пожелавам на всички да гледат нашите концерти днес". 

Създадено през 1885 година и стартирало с над 260 ученици в шест паралелки, от първо до четвърто отделение, 135 години вече видинското училище "Св. св. Кирил и Методий" е храм на науката и изкуството. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10