Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Достойни ли сме за Ботев?!

„Само онзи, който е живял, страдал и плакал с народа си– само той може да го разбере и да му помогне“

Днес честваме подвига на Христо Ботев и почитаме паметта на всички загинали за свободата и независимостта на България. Поетът-революционер- останал завинаги на 28 години, но оставил неоценимо наследство от гениални стихове, ярка публицистика и проза и дал живота си за това сега да можем да се наречем свободни. Днешният ден е повод да се замислим, че нищо не идва даром, да помислим достойни наследници ли сме на Войводата.

"Христо Ботев- една от най-значимите и най-загадъчните личности в българската история. Разбира се, че Христо Ботев е в кръвта и сърцето на всеки българин, разбира се, че това е личността, чийто завети трябва всеки от нас да спазва и да следва. Но дали е така? Това е голямата въпросителна, която е стояла през всичките години след гибелта на този велик българин. Дали сме достойни за заветите на Христо Ботев, дали ги изпълняваме? Това е големият въпрос, поставен с острота в моята книга "Вол за Вола", обясни публицистът от Велико Търново с корени от Северозапада Борислав Костов и добави:

"Ние сме позабравили идеалите на Ботев, неговите стремления, това, за което той отиде да воюва и да даде живота си. Струва ми се, че портретите на Ботев кичат кабинети на български личности, които въобще не са достойни, които никога не са си спомняли заветите на Христо Ботев и неговите идеали, неговите остри думи. Разочарован съм от това, което е. Поднасяме венци на паметните плочи, рецитираме стиховете на Христо Ботев, а въобще не изпълняваме това, което Войводата е мислел за България."

Борислав Костов е убеден, че Ботев е убит не от турската потеря, а от четник-българин. Проучванията са публикувани в книгата "Вол за Вола. Пищов за Ботев", съставена в съавторство с покойната Стефка Цветкова.

Създателят на проекта "Незабравимата България" Искрен Красимиров също търси истината за това кой уби Христо Ботев. Теренното проучване във Врачанския Балкан ще бъде част от бъдещата му монография "Убий Ботев".

Според единствения оцелял след Освобождението очевидец на последните мигове на Ботев - Никола Обретенов, петима са били край него в сетния му час: Георги Апостолов, Никола Обретенов, Сава Пенев, Димитър Тодоров-Димитрото и Перо Македонеца. Искрен смята, че убиецът е един от тези петима души. С него разговаря Жоро Александров.

"Бих цитирал едно мнение на Стефан Стамболов малко след Освобождението, когато го запитали горе-долу същия въпрос: Какво би се случило с Ботев, ако днес беше жив? Той се позамислил малко и отговорил: Заради неговата безгранична буйност, непримиримо несъгласие с всяка робска реалност, каквато имаме и днес, щеше да увисне на бесилото...", каза Красимиров.

"За мен Христо Ботев е най-голямата българска светиня. За мен новата България, в която ние живеем, започва от него, от неговото дело. Ботев е уникален с това, че той е не само революционер, а от него започва и българската литература- изключителен поет, невероятен публицист. Неговата публицистика и днес е точно толкова актуална, колкото и в онова време. Не сме особено достойни наследници на Ботев. Мисля, че му дължим. Дори и на 2 юни, когато сирените завият, една част от българите си продължават своя път, своето ежедневие. Колкото и да бързаме, Ботев заслужава поне няколко минутки да помълчим и да спрем своя ход в негова памет", призова видинската поетеса Диана Сиракова, ръководител на литературен клуб "Иван Деспотов"- традиционнен участник в Националния конкурс за ботева и възрожденска поезия във Враца.

В прикачения звуков файл можете да чуете един от най-силните файлетони на Ботев "Това ви чака" в изпълнение на Велиса Тошева от литуратурния клуб, както и още по темата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59