"Те изпитват противоречиви смесени чувства, но при всички положения силни чувства и емоции, свързани с пандемията. Преобладава усещането за гняв от това, че се налагат много тежки ограничения. Преобладават също усещания, свързани със самота, скука, засилва се самоиронията. Хуморът и иронията са традиционни средства за справяния със стреса на всеки един човек. С едно изречение мога да обобщя по следния начин, българските тийнейджъри по време на пандемията са гневни, но в същото време отговорни. Това, че са гневни на ограниченията, не означава че не ги спазват."
Живият контакт с приятели е едно от нещата, които най-много е липсвало на децата по време на ограниченията, уточнява Ивайло Спасов:
"Буквално те се изразяват като шляене по улиците, купони, събирания, прегръдки. Тоест физическата "заедност" е нещо, което им липсва. Опитват се да компенсират с интензивно общуване онлайн, твърдят, че то е станало по-качествено. Опитват се да компенсират също с общуване с близките си. Едни от авторитетите, до които се допитват за тяхното здраве, са родителите, както и експертите, било то здравни или представители на щаба."
Тийнейджъри от Видин споделят мнението на своите връстници от страната относно КОВИД 19:
"Чувствах се зле, беше скучно, не се виждахме, нямаше как да си говорим. Липсваше ми училището...Чувствах се гадно, защото имаше онлайн обучение и не можеше да ходим на училище. Страхувах се за баба и дядо...Не можех да излизам с приятели и училището много исках да се върне...Според мен това е заблуда за пари."
В онлайн допитването на УНИЦЕФ са участвали над 800 деца от цяла България на възраст между 14 и 19 години.
Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция. Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...
Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит. Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..
За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..