Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Убий Ботев" и "Предай Левски" - новите книги на Искрен Красимиров

Искрен Красимиров пред бюста на Христо Ботев в Българското национално радио
Снимка: Ани Петрова

Актьорът, режисьор и преподавател Искрен Красимиров предлага друг поглед към историята и съдбата на големите наши революционери Ботев и Левски. Новите факти, който Искрен  проучва от известно време и размислите върху тях са събрани в двете му нови книги, които предстои  да излязат съвсем скоро. Те са със скандалните имена " Убий Ботев" и "Предай Левски",  а доводът за тях е, че някога, някъде във времето, някой е изрекъл тези думи.  Според неговите проучвания двамата революционери не са убити случайно, а са предадени от българи, а целта му е да извади на показ тези предатели и да премахне тази незаслужена почит, която отдаваме към тях, обяснява Искрен Красимиров:   

"Историческата истина за Ботев твърди, че той е загинал от случаен куршум, който го е ударил, а истината е, че той загива след края на сражението при напълно изтеглил се неприятел. Турците, когато слънцето залезе, те не се бият, за тях това е светотатство. В обкръжението на петима от най-близките си четници Никола Обретенов, Георги Апостолов, Перо Македонеца и двамата гавази на Обретенов - Димитрото и Сава Пелев, което говори, че убиеца е един от тях. Просто няма друг вариант и всички свидетелстват, че това е така, сравнението на спомените, което ние направихме. Най-вероятните извършители са двамата поръчкови мъже на Обретенов, това са неговите охранители - Димитрото и Сава Пелев, а в дъното на всичко стой една афера с лой и пастърма, за която врачанския комитет дава много пари за тяхното купуване и след това идеята е била да се закупят с тези пари оръжия, но парите са присвоени от въпросните Обретенов, Стамболов, Заимов и Георги Апостолов и се е наложило ликвидирането по революционна необходимост на войводата Ботев." 

А кой и как предава Левски според проучванията на Искрен Красимиров, може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Златотърсачите се събират на Национален събор край Враца

Златотърсачите на самородно злато ще се съберат на Национален събор тази събота, 3 юли, в местността Леденика във Врачанския Балкан. Проявата е най-голямата по рода си у нас. Освен хора от цялата страна, се очакват гости и от други европейски държави. В рамките на събора са предвидени различни състезание за мъже, жени и деца, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 01.08.24 в 15:50

Парад на ретро автомобилите за осми път във Видин

За осми пореден път  Видин става притегателно място за ретро автомобили. Ретро парадът   "Vintage Vehicles Vidin 2024"  е част от културния календар на Община Видин и   всяка година привлича все повече гости, не само от Видин и областта, но и от други градове, дори от чужбина. Събитието наистина е колоритно, различно и открояващо..

публикувано на 01.08.24 в 13:05

"Олимпийски ден" организират във видинското село Гъмзово

В разгара на Олимпиадата във видинското село Гъмзово се готвят да проведат тази събота инициатива, свързана със спортните игри. Идеята идва след като Тихомир Петков, който е женен за родената в Гъмзово Вероника Димитрова, участва в щафетата, пренасяща олимпийския огън. Младото семейство живее в Ница, Франция. Именно в съседния град Грас Тихомир носи..

публикувано на 01.08.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 01 август 2024 слушаме духови оркестри – 4 част

През 70-те и 80-те години наминалото столетие, духовите оркестри на Ню Орлиънс преживяват своеобразен ренесанс, като към традиционните стилове се добавят елементи на фънк, хип-хоп и боп. През 90-те хип-хопът окончателно оформя звука на съвременните духови оркестри. Традицията процъфтява в известен смисъл, тъй като продължава да предава опита на..

публикувано на 01.08.24 в 09:00

Съгласувателни процедури бавят ремонта на видинския катедрален храм

Изключително бавно вървят ремонтно-реставрационните дейности по сградата на катедралния храм "Св. Димитър" във Видин. Причината - сложността на възстановителните работи и съгласуването с Националния институт за недвижимо културно наследство на всяка процедура, обясни експертът по управление на собствеността и финансов ревизор във Видинснска света..

публикувано на 31.07.24 в 16:30

Започва новият археологически сезон в Рациария

Новият археологически сезон започва от утре в античния град Рациария край село Арчар. В продължение на три месеца екип от над 50 души ще проучва римските императорски терми, които са най-големите на територията на България. Археолози започнаха спешни спасителни разкопки в най-големия некропол на Рациария 400 000 лева са осигурени от..

публикувано на 31.07.24 в 16:14

"Опера на върховете" за девета година в Белоградчик

В края на тази седмицата стартира деветото издание на Фестивала "Опера на върховете" на  Белоградчишките скали. Тази година фестивалът се провежда под мотото "100 години от смъртта  на Джакомо Пучини и 165 години от рождението му", затова в програмата са включени негови произведения, каза пред медиите  акад. Пламен Карталов- директор на..

публикувано на 31.07.24 в 16:00