"В момента се намирам в Шанхай и завършвам едногодишно езиково обучение. Основният проблем е, че китайското правителство е наложило политика, която силно ограничава полетите...Това прави полетите страшно скъпи...Това е заради епидемията от КОВИД 19. ....Аз и моите колеги сме тук за 1 година и визите ни приключват. Ще изтекат в края на юни месец. Знам, че другите българи също искат да се приберат. Компаниите продължават да продават билети, но не се осъществяват полети... Постоянно търсим полети, но е много трудно да намерим... Свързахме се с посолствата, с консулите, те търсят някакво решение за нас, но в момента още нищо не е уредено. Аз живея в кампус и той ще затвори през август месец. Не мога да остана в него. ..Целта е да се съберат достатъчно хора за чартърен полет и да се приберем."
Заради малкото билети и ограничения брой на полетите, цените до Западна Европа са от 5000 до 10 000 лева. В Шанхай българските студенти са общо 5 човека. Има и други българи в останалите части на Китай, и според Михаела Казашка в подобна ситуация са около 40 човека.
Радио Видин изпрати писмено запитване до Външно министерство какви варианти имат българите в Китай за прибиране в България? Търси ли се вариант да пътуват с чартърен полет и може ли да се случи това до края на юли?
Получихме отговор от Министерство на външните работи, в който се казва :
"По случая с българските студенти, обучаващи се в Китай, МВнР е в контакт както със самите студенти, така и с китайските власти. Работим за връщането на студентите и едновременно с това - за облекчаване на техния престой в Китай.
В момента МВнР е в напреднал етап по организирането на специален 140-местен полет по маршрут София-Китай-София. Целта на полета е да бъде дадена възможност на български студенти да се приберат в България като се отчитат крайно ограничените възможности за пътуване от Китай до Европа и трудностите, които студентите срещат по връщането си в условията на кризата с коронавируса.
Към момента посолството ни в Пекин е съставило списък от 23 студенти, които желаят да се приберат в родината. Чартърът ще бъде отворен и за други европейски граждани, които имат желание да се завърнат в Европа. Целта е полетът да бъде осъществен възможно най-скоро, по възможност в средата на юли.
Във връзка с проблемите на студентите ни в МВнР на 26 юни се състоя среща на ниво Генерален директор с китайския посланик, а на 15 юни бе изпратена и нота до посолството на Китай с молба за своевременно намиране на начини за разрешаване на проблемите на студентите ни, включително с ограниченията им на придвижване и престой в Китай. Имаме уверението на китайската страна, че удължаването на визите на студентите ни, когато това се налага, няма да е проблем.
В същото време посолството ни в Пекин и Генералното ни консулство в Шанхай имат указания да направят постъпки пред ръководствата на университетите, в които се обучават студентите ни, за да им бъде осигурено безпрепятствено пребиваване, да им бъде оказана помощ по осигуряване на всички нужди от битов характер до намиране на възможност за тяхното отпътуване от Китай, като в същото време студентите не бъдат задължавани сами да си поемат разходите за наложителния по-продължителен престой."
Повече чуйте в прикачения звуков файл.
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...