Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От МВнР работят за организиране на специален 140-местен полет по маршрут София-Китай-София.

Български студенти търсят начин да се върнат от Китай

5
Снимка: БГНЕС


Заради ограничения в полетите, студентка от Видин, която учи в Шанхай, не може да се върне в България. Михаела Казашка завършва едногодишно обучение в края на юли, тогава изтичат и едногодишните визи на българските студенти. Те очакват съдействие от българското посолство- да се приберат с чартърен полет, разказва Михаела Казашка:

"В момента се намирам в Шанхай и завършвам едногодишно езиково обучение. Основният проблем е, че китайското правителство е наложило политика, която силно ограничава полетите...Това прави полетите страшно скъпи...Това е заради епидемията от КОВИД 19. ....Аз и моите колеги сме тук за 1 година и визите ни приключват. Ще изтекат в края на юни месец. Знам, че другите българи също искат да се приберат. Компаниите продължават да продават билети, но не се осъществяват полети... Постоянно търсим полети, но е много трудно да намерим... Свързахме се с посолствата, с консулите, те търсят някакво решение за нас, но в момента още нищо не е уредено. Аз живея в кампус и той ще затвори през август месец. Не мога да остана в него. ..Целта е да се съберат достатъчно  хора за чартърен полет и да се приберем."

Заради малкото билети и ограничения брой на полетите, цените до Западна Европа са от 5000 до 10 000 лева. В Шанхай българските студенти са общо 5 човека. Има и други българи в останалите части на Китай, и според Михаела Казашка в подобна ситуация са около 40 човека. 


Радио Видин изпрати писмено запитване до Външно министерство какви варианти имат българите в Китай за прибиране в България? Търси ли се вариант да пътуват с чартърен полет и може ли да се случи това до края на юли?


Получихме отговор от Министерство на външните работи, в който се казва :

"По случая с българските студенти, обучаващи се в Китай, МВнР е в контакт както със самите студенти, така и с китайските власти. Работим за връщането на студентите и едновременно с това - за облекчаване на техния престой в Китай.

В момента МВнР е в напреднал етап по организирането на специален 140-местен полет по маршрут София-Китай-София. Целта на полета е да бъде дадена възможност на български студенти да се приберат в България като се отчитат крайно ограничените възможности за пътуване от Китай до Европа и трудностите, които студентите срещат по връщането си в условията на кризата с коронавируса.

Към момента посолството ни в Пекин е съставило списък от 23 студенти, които желаят да се приберат в родината. Чартърът ще бъде отворен и за други европейски граждани, които имат желание да се завърнат в Европа. Целта е полетът да бъде осъществен възможно най-скоро, по възможност в средата на юли.


Във връзка с проблемите на студентите ни в МВнР на 26 юни се състоя среща на ниво Генерален директор с китайския посланик, а на 15 юни бе изпратена и нота до посолството на Китай с молба за своевременно намиране на начини за разрешаване на проблемите на студентите ни, включително с ограниченията им на придвижване и престой в Китай. Имаме уверението на китайската страна, че удължаването на визите на студентите ни, когато това се налага, няма да е проблем.

В същото време посолството ни в Пекин и Генералното ни консулство в Шанхай имат указания да направят постъпки пред ръководствата на университетите, в които се обучават студентите ни, за да им бъде осигурено безпрепятствено пребиваване, да им бъде оказана помощ по осигуряване на всички нужди от битов характер до намиране на възможност за тяхното отпътуване от Китай, като в същото време студентите не бъдат задължавани сами да си поемат разходите за наложителния по-продължителен престой."


Повече чуйте в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45

Какви са последствията от горещите вълни

Температурите на Балканския полуостров и на север от него са с между 12 и 14 градуса над средните максимални за сезона. Това продължава цяла седмица, макар че в началото, когато започна вълната беше не толкова интензивна. Това каза д-р Зорница Спасова на онлайн събитие на тема "Защо горещите вълни в Европа и у нас зачестяват?". Зорница Спасова..

публикувано на 18.07.24 в 16:41

Колко горещо ще бъде това лято

Над 10 дни продължава горещата вълна в България, с температури около 40 градуса. Видин не прави изключение от общата картина, въпреки че районът се отличава с малко по- особен климат от останалата част на България.  "Всяко лято във Видин е топло. Всяко лято има температури над 35-36 и повече градуси. Понякога Видин също се явява и като колос...

публикувано на 18.07.24 в 16:34

Община Белоградчик иска да изгради граничен пункт със Сърбия

В петък, 19 юли, ще бъде отворена границата със Сърбия между селата Салаш, община Белоградчик и Ново корито в Княжевац, Сърбия. На българо-сръбската граница започва 99-ото издание на международния събор при прохода Кадъ Боаз. От години се говори за изграждане на граничен пункт на Салаш-Ново корито. Сега Община Белоградчик е изпратила..

публикувано на 18.07.24 в 15:18

Музеят във Видин дигитализира артефакти

Филм представя колекциите на Видинския музей . Заснет е по сценарий на археолога д-р Ваня Ставрева . В създаването му участват също уредниците Николай Казашки, Светослава Светославова и д-р Катерина Дюлгерова. Изработен е по проект, чиято цел е да помогне на музейните работници от пограничните райони на България, Румъния и Сърбия да подобрят..

публикувано на 18.07.24 в 14:10

Хората в Зли дол почистиха и облагородиха крайпътни съоражения

Жители на мездренското село Зли дол предприеха действия за почистване и облагородяване на належащи участъци в селото. В инициативата с доброволен труд се включват около 10 души. Освен да почистят крайпътната растителност, те се заемат със задачата да положат бетон на една от канавките и да я направят по-ефективна срещу наводнения. За реализиране на..

публикувано на 18.07.24 в 13:00