Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътят на приемните деца, навършили пълнолетие

3
Валя Ангелова
Снимка: Валя Ангелова- личен архив


Какво се случва с едно приемно дете, което навършва пълнолетие и трябва да напусне приемното семейство, в което е живяло до момента? Тема е провокирана от писмото на Валя Ангелова, 12-класничка от Видин, която пише за своите страхове, огорчения и благодарности.

Валя Ангелова живее и учи в град Видин. Тази година тя завърши с отличен успех видинската ПГТ "Михалаки Георгиев". Валя е първото приемно дете в област Видин. Не знам дали знаете, но приемните деца ги "отписват" от "дългосрочната приемна грижа", когато станат пълнолетни  и те вече самостоятелно трябва да се грижат за себе си. По този начин  тези деца се изправят пред страха от факта, че остават без досегашната подкрепа и без сигурност. Валя пише писмото, за да подкрепи всички деца, които живеят в приемно семейство и рано или късно ще трябва сами да се грижат за себе си.

"Написах това писмо като главната ми цел беше приемните деца като мен да разберат, че има и други деца като тях с тяхната съдба и да не се притесняват от това, че са приемни деца, защото няма нищо срамно, защото аз в по-ранните си години се притеснявах много от това как ще ме приеме обществото. Да им вдъхна малко кураж, доста хора коментираха, пожелаваха ми успех. В моето семейство се чувствам прекрасно, сигурно, като едно обичано дете. Всички познати на мама и социални работници ме поздравиха. Сега съм приета в СУ "Социална педагогика", най-силното ми желание е да стана фармацевт. Благодарение на моето семейство съм стигнала дотук, ако не бяха те, нямаше как да се справя. Успехът е взаимен, зависи от мен и от тяхната подкрепа."

 
Валя Ангелова има късмет да бъде подкрепяна от семейството си в кандидатстването си, в избора й да продължи образованието си. Тя  получи и стипендия за отличния си успех от Президента, а мечтата й е да работи като фармацевт. За отличния успех на Валя и за решението й да продължи да учи голяма роля имат преподавателите й в ПГТ "Михалаки Георгиев". Видинското училище провежда социална политика, работи се по програма за работа с деца в приемна грижа, с деца в риск, за работа с деца в уязвими групи и може би затова е предпочитано от приемните семейства - споделя директорът Евлогия Манджукова:


"ПГТ "Михалаки Георгиев"- Видин е уникално училище по отношение на всички мерки, които прилага не само спрямо деца в дневна форма на обучение, обгрижва всички ученици, които имат някакви проблеми, провежда изключителна социална политика, като се правят проучвания за всяко едно дете и семейството, в което расте и съответно се прави персонална програма за работа с такива деца. Валя Ангелова сега завърши, изключително скромно дете, мотивирано към учебния процес, целенасочена и устремена да постигне нещо в живота си. Завърши с отличен успех и се радвам, че продължава нататък да се бори за онова, което мечтае. Добре работим с приемните родители. Независимо какъв е родителят, когато човек се отнася с необходимата отговорност, с необходимата грижа, когато е себеотдаващ се в името на детето, резултатите са положителни"


Община Видин работи в качеството си на партньор на Агенцията за социално подпомагане - София, която от своя страна е конкретен бенефициент по проект "Приеми ме 2015" по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” съфинансирана от ЕСФ на ЕС.


Утвърдените приемни семейства по проекта с местоживеене в област Видин, вписани в Регистъра към 30 юни са 93 семейства с 95 приемни деца. Най-голям е броят на приемните семейства в община Видин. Те са 40, без нито едно семейство е община Чупрене, в община Кула  приемните семейства са 14, в общините Макреш и Грамада- по едно, в общините Ново село и Брегово- 6, община Ружинци- 4. Проект "Приеми ме 2015" надгражда проект "И аз имам семейство", който община Видин реализира успешно в периода 2012-2015 година. Дейностите за реализиране на проекта са насочени към сформиране на Областни екипи по приемна грижа, чиято основна цел е работа с приемни семейства с настанени при тях деца, предоставяне на социалната услуга "приемна грижа", наблюдение и подкрепа на приемни семейства, работа в тясно сътрудничество с отделите "Закрила на детето" към Дирекциите "Социално подпомагане".


Мнението на социалния министър Деница Сачева на срещата с приемните родители е : "Неизбежно в приемната грижа трябва да се помисли и за напускащите приемни семейства младежи. Към момента отговорността за това е размита между институциите и Общините и се разчита на това навършилите пълнолетие да имат здрава емоционална връзка с приемните родители и да останат в семейството на приемните родители при навършване на пълнолетие."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00

Започна лятното училище по народно пеене

За 15-а поредна година се организира лятно училище по народно пеене , майсторски клас, с преподавател проф. Светла Станилова.  Инициативата започна на 14 юли и ще продължи до 27 юли, като тази година вместо в Монтана ще бъде в град Априлци. Децата са 30 от цяла България, има и от чужбина, а двете седмици са изпълнени с много работа и..

публикувано на 16.07.24 в 13:00

ПАГ "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина е с обновена сграда

Професионална агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина приключи важен ремонт на първия и втория етаж на училището, който придава на сградата съвременна визия. С официално откриване завърши първият етап от ремонтните дейности.  Ремонтът се осъществява по проект "Обичам моето училище". Крайният етап на обновяването е..

публикувано на 16.07.24 в 12:00
Д-р Олга Папушева, лекар по дентална медицина

Кога скърцането със зъби е проблем

Скърцането със зъби се получава във всички възрастови групи, но ако при децата е нещо нормално, то при възрастните може да е проблем. Това каза лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни с какво е свързано то в различните възрастови групи.  "При децата от 1 до 2,5-3 години скърцането със зъби е нещо нормално, ако родителите го..

публикувано на 16.07.24 в 09:50

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

обновено на 16.07.24 в 09:47