Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътят на приемните деца, навършили пълнолетие

3
Валя Ангелова
Снимка: Валя Ангелова- личен архив


Какво се случва с едно приемно дете, което навършва пълнолетие и трябва да напусне приемното семейство, в което е живяло до момента? Тема е провокирана от писмото на Валя Ангелова, 12-класничка от Видин, която пише за своите страхове, огорчения и благодарности.

Валя Ангелова живее и учи в град Видин. Тази година тя завърши с отличен успех видинската ПГТ "Михалаки Георгиев". Валя е първото приемно дете в област Видин. Не знам дали знаете, но приемните деца ги "отписват" от "дългосрочната приемна грижа", когато станат пълнолетни  и те вече самостоятелно трябва да се грижат за себе си. По този начин  тези деца се изправят пред страха от факта, че остават без досегашната подкрепа и без сигурност. Валя пише писмото, за да подкрепи всички деца, които живеят в приемно семейство и рано или късно ще трябва сами да се грижат за себе си.

"Написах това писмо като главната ми цел беше приемните деца като мен да разберат, че има и други деца като тях с тяхната съдба и да не се притесняват от това, че са приемни деца, защото няма нищо срамно, защото аз в по-ранните си години се притеснявах много от това как ще ме приеме обществото. Да им вдъхна малко кураж, доста хора коментираха, пожелаваха ми успех. В моето семейство се чувствам прекрасно, сигурно, като едно обичано дете. Всички познати на мама и социални работници ме поздравиха. Сега съм приета в СУ "Социална педагогика", най-силното ми желание е да стана фармацевт. Благодарение на моето семейство съм стигнала дотук, ако не бяха те, нямаше как да се справя. Успехът е взаимен, зависи от мен и от тяхната подкрепа."

 
Валя Ангелова има късмет да бъде подкрепяна от семейството си в кандидатстването си, в избора й да продължи образованието си. Тя  получи и стипендия за отличния си успех от Президента, а мечтата й е да работи като фармацевт. За отличния успех на Валя и за решението й да продължи да учи голяма роля имат преподавателите й в ПГТ "Михалаки Георгиев". Видинското училище провежда социална политика, работи се по програма за работа с деца в приемна грижа, с деца в риск, за работа с деца в уязвими групи и може би затова е предпочитано от приемните семейства - споделя директорът Евлогия Манджукова:


"ПГТ "Михалаки Георгиев"- Видин е уникално училище по отношение на всички мерки, които прилага не само спрямо деца в дневна форма на обучение, обгрижва всички ученици, които имат някакви проблеми, провежда изключителна социална политика, като се правят проучвания за всяко едно дете и семейството, в което расте и съответно се прави персонална програма за работа с такива деца. Валя Ангелова сега завърши, изключително скромно дете, мотивирано към учебния процес, целенасочена и устремена да постигне нещо в живота си. Завърши с отличен успех и се радвам, че продължава нататък да се бори за онова, което мечтае. Добре работим с приемните родители. Независимо какъв е родителят, когато човек се отнася с необходимата отговорност, с необходимата грижа, когато е себеотдаващ се в името на детето, резултатите са положителни"


Община Видин работи в качеството си на партньор на Агенцията за социално подпомагане - София, която от своя страна е конкретен бенефициент по проект "Приеми ме 2015" по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” съфинансирана от ЕСФ на ЕС.


Утвърдените приемни семейства по проекта с местоживеене в област Видин, вписани в Регистъра към 30 юни са 93 семейства с 95 приемни деца. Най-голям е броят на приемните семейства в община Видин. Те са 40, без нито едно семейство е община Чупрене, в община Кула  приемните семейства са 14, в общините Макреш и Грамада- по едно, в общините Ново село и Брегово- 6, община Ружинци- 4. Проект "Приеми ме 2015" надгражда проект "И аз имам семейство", който община Видин реализира успешно в периода 2012-2015 година. Дейностите за реализиране на проекта са насочени към сформиране на Областни екипи по приемна грижа, чиято основна цел е работа с приемни семейства с настанени при тях деца, предоставяне на социалната услуга "приемна грижа", наблюдение и подкрепа на приемни семейства, работа в тясно сътрудничество с отделите "Закрила на детето" към Дирекциите "Социално подпомагане".


Мнението на социалния министър Деница Сачева на срещата с приемните родители е : "Неизбежно в приемната грижа трябва да се помисли и за напускащите приемни семейства младежи. Към момента отговорността за това е размита между институциите и Общините и се разчита на това навършилите пълнолетие да имат здрава емоционална връзка с приемните родители и да останат в семейството на приемните родители при навършване на пълнолетие."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Там, където е Господ – там е истинският живот, любов и единство

Тринайсета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто ей така, без да вникваме в него. Той ни казва чрез съвета, който дава на един богат младеж, че не е достатъчно да изпълняваме на думи закона..

публикувано на 24.11.24 в 08:00

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..

публикувано на 22.11.24 в 13:00