"В село Кошава имаше около 400 човека по настоящ адрес... живущите в селото са около 230 човека, селцето е мъничко, китно... Поминъкът ни е в земеделието, препитание дава мина "Кошава", имаме голяма фирма, която се занимава с лозарство... В момента се строи винарска изба, построена е върху стара пивоварна... В момента препитание дават земеделски фирми и хората получават добри възнаграждения, отдават земята си под аренда, не я обработват лично... Има рибари, които се занимават професионално... последните месеци хващаха сомове, бел амур... Работим по проект "Топъл обяд", пет човека бяха одобрени, хората се справят добре, защото пенсиите им са добри, Основната ми задача е почистването на селото, чистотата е приоритет за мен, почистваме плажната ивица, за да могат хората да имат достъп до плажа... Това го правим с младите хора, приятели, хора, които милеят за селото, нямаме назначени за това нещо."
Плажът е гордост за местните хора, пясъкът е златист и дребен и през горещото лято тук идват хора от околните села. Хората сами си почистват улиците в селото, разказва кметският наместник Николай Неофитов:
"На доброволен принцип почистваме улиците, дойдоха двама души от община Видин, косачи, които окосиха централната улица около 4 км Преди 1 месец ми звъннаха от "Резиденция баба" и ни предложиха да ни помогнат. Решихме да реновираме киносалона. Той беше занемарен. Дойдоха пет човека и сега ще ни трябват пари от 5-6 хил. лв за смяна на дограмата, да закупим пердета, пренаредихме паркета, имаше и 20 доброволци от селото и са щастливи, че това нещо ще се възобнови."
Тъй като по-голяма част от жителите са възрастни здравното обслужване на населението е много важно, обяснява Николай Неофитов:
"Имаме си лекар, който посещава селото във вторник и четвъртък, има друго джипи, което е постоянно в Кошава, имаме зъболекарски кабинет, има назначен човек, който купува лекарства на възрастни хора. Имаме и стара църква от 1858 година, реновиран е покривът, направен е църковен навес, всичко е построено с доброволчески труд, жените от певческата група се грижат за двора... събрахме се на Свети Дух."
Хората от село Кошава не напускат селото си трайно и безвъзвратно. По-голяма част от тях работят в големите градове, през почивните дни се прибират да си починат у дома и да се заредят за новата работна седмица. Тук не се предлагат къщи за продан, макар че купувачи има. - разказва кметският наместник Николай Неофитов
"Не се продават къщи, има пустеещи къщи, но не ги продават, идват си хората събота и неделя и почиват на Кошава, Имаме идея да направим фестивал на рибената чорба през септември, желая на всички здраве и да си почистват дворовете и пред къщите, да живеят щастливи в едно почистено село."
В село Кошава има традиция в народното и песенното творчество. Основен пазител на фолклорната съкровищница е местното читалище "Съзнание 1928", което в годините съхранява автентични песни, наричания, обреди и хора. В условията на пандемия работата на читалището определено се затруднява, не се правят репетиции, казва председателят на читалището Милена Кавджиева
"В малка пауза сме и затова решихме да се включим по-дейно в почистването на киносалона. Библиотечната дейност стартира отново, децата идват в библиотеката, спечелихме проект за обновяване на библиотечния фонд, над 3 000 библиоединици имаме. Имаме самодеен състав за автентичен фолклор - певческа група и танцов състав... За щастие сме запазили автентичния фолклор на Кошава, не ги издирваме хората, а се предават от поколение на поколение, успяхме да съхраним автентичния фолклор. Последната награда, която получихме е за автентично хоро на 20-ия юбилеен събор на автентичната влашка румънска песен и танц, организиран от Асоциацията на власите... Лесно се живее, всички сме много задружни, помагаме си, надяваме младите хора да се завръщат по-често в селата"
Детелина Динова е работила 14 години като секретар-библиотекар в читалището, на 64 години е, но не спира да посещава певческата и танцовата група. Съществувала е и група, която е пресъздавала интересни обичаи, тази група вече не съществува, разказва Детелина Динова:
"Имахме един обичай, който пресъздавахме от Чупренския край. През 1986 година създадохме тази група и спечелихме златен медал в Копривщица и оттогава ни викаха навсякъде. Сега сме възстановили песните и танците. Имаме една песен, която е на 100 години "Из Видин мома излезе". Пеем влашки песни на влашки език и затова ни викат и в Румъния... Обичам да играя и да пея, то трябва да го имаш отвътре, нас ни научи един старец бай Марин от Антимово на тия хора..."
Групата за автентичен фолклор е участвала във фолклорните фестивали в Копривщица, на Рожен, на Леденика, в Жеравна, в Сърбия, в Букурещ.
Галина Радионова е работила в кметството 40 години. Била е 4 мандата кмет, нейната основна цел е била да работи в услуга на хората и да им помага. Затова днес се ползва с уважението на своите съселяни. Днес тя е пенсионер, отдала се е на семейството, с желание се включва в обществената дейност. В момента е самодейка към читалището, участва в танцовата и в певческата група
"Едно читалище в едно село е като храм... отивам с такова уважение и с охота в читалището. Там се събираме жените, пеем, винаги като кмет съм била с носията и с китката, говорим си... За селото винаги има какво да се направи, за бита на хората, най-вече с транспорта има проблем не може да отидеш в 12 часа във Видин и да се прибереш чак в 18 часа - тогава има автобус, по-рано имаше и в 14:30 и в 16:30 часа... Аз се възхищавам на младите хора, те много работят и просто искат да помогнат, без да им се плаща."
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..
Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон. Ще намерят ли партиите формула за управлението? Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси? Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..