Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рисунки, лепенки и стикери върху коли - важно е да се отличаваме

Снимка: Румен Табаков




Автомобилът, освен да служи като превоз, в зависимост от модела и марката може да подчертава и характера на своя собственик. Както знаем, има най-различни коли- от спортни до товарни. Някои хора решават до придадат допълнителни отличителни черти на своето превозно средство чрез лепенки, стикери и различни изображения. Те могат да бъдат позиционирани на най-различни места по автомобила. Един от методите за поставяне на изображение е чрез аерографията, казва Румен Табаков- художник -ерографист:

"Значи аерографията е един инструмент, той е като малка химикалка, отгоре има казанче, там се слага боя специална. Пръска се с компресор, отпред има една дюза. Абсолютно на всяка повърхност може да се рисува с аерограф, стига да не е гладка, като стъкло. Първо се обработва повърхността, после се започва да се рисува на слоеве. По принцип и боите, и лака, ако не се ожули се дава 100 години гаранция. Казвам на клиента да ми даде насока за проект. Всеки човек харесва различни работи, рисувал съм пантери, паяци, Хан Крум, Ернесто Че Гевара, от- до всичко."


Моторист, изправен на задна гума, е изображението върху предния капак на автомобила на Теодор Тодоров от Видин. Това не е единственият отличителен белег, на колата са поставени още няколко лепенки и стикери.

"Колата е малка, спортна, лепенката е мотор, изправен на задна гума. Фолио е, не е рисунка, тази година вече трябва да го подменям, защото мястото на предния капак се нагрява от двигателя. Моторите са ми страст, аз също съм моторист. По-скъпо ще излезе да се сложи рисунка, аерография, но не ми се влагат толкова пари. Задната лепенка не бих искал да я коментирам, тя е по закачлива, тъй като е с усмихнато личице и показва средни пръсти. Колата е изчистен дизайн и тези неща малко я отличават от останалите. От скоро по доста хубав повод, имаме нов член на семейството и имам 3 стикера на колата и са свързани с бебето. Бебе в колата, майка в колата."


Повечето видинчани нямат поставени отличителни черти върху своите автомобили, но пък някои от тях все пак биха си поставили някой друг стикер или рисунка, сочи анкета на Радио ВИДИН:

"Нека си слагат както всеки си харесва. Аз съм на 54 години и тепърва да си слагам лепенки по колата, аз тавана трябва да си оправя. Но все нещо бих си служил, що пък да не сложа една мадама на капака...Нямам рисунки, лепенки. Бих помислил да си нарисувам на предния капак Исус, вижте какъв голям кръст има в колата... Аз обичам по-обикновените неща. Имах една кола преди години и си сложих една маргаритка, защото ми падна боята, за да я закрия... Да се махат от властта, такъв стикер бих си сложил... Предпочитам да не се лепи нищо по колата... Имам една лепенка, че ми е пробита ламарината да не се вижда."

Ако искате и вашата кола да се отличава от останалите, различните видове изображения са начин да се придаде добър естетически вид. Разбира се, това е въпрос на вкус, ако пък не харесвате рисунки, лепенки и стикери върху колата, винаги може да си я оставите изчистена и семпла.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24

Градски легенди за Мистер Сенко

Мистер Сенко е български илюзионист. Неговото истинско име е Евстати Христов Карайончев и е роден във Враца на 12 февруари 1905 година. Самият той казва за себе си в едно интервю в Златния фонд на БНР: "...Един артист трябва да слезе овреме от сцената...", заради това на 60 години се оттеглил и се отдал на мирен пенсионерски живот. Е,..

публикувано на 09.02.25 в 14:06

Нека отстраняваме фарисейското от нашите души със старание

Неделята, в която се намираме днес е Шестнадесета след Неделя подир Въздвижение - на Митаря и Фарисея. "Всеки, който превъзнася себе си, ще бъде унизен, а който се смирява, ще бъде въздигнат". (Лук.18:14 ) Великият пост, към който времето и тази година ни отвеждат, се предшествува от три подготвителни седмици, които според..

публикувано на 09.02.25 в 08:00
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00