Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Със спортно-туристически марш Русенският университет отбелязва 75 години

Снимка: фейсбук Русенски унивеврситет
За своята 75 годишнина Русенският университет организира серия от разнообразни прояви, събития и дейности, с които да отбележи празника.  На 25 юли  ще бъде даден стартът на най-мащабната и значима проява - Университетският спортно-туристически марш,  под мотото "75 години към върховете на знанието, науката и прогреса". В марша ще се включат 75 студенти, преподаватели и други членове на академичната общност. За период от два месеца те ще осъществят уникално премиерно петлъчово прекосяване на България.  Маршрутите  включват северната (устието на р. Тимок), източната (нос Шабла), западната (до вр. Връшка чука) и южната (вр. Вейката) крайни географски точки, географския център на страната, градовете с разкрити филиали на Русенския университет - Разград, Силистра и Видин, родното място на патрона на университета - град  Трявна, скални масиви, пещери и други.  


"В общи линии има 5 лъча, които са посветени на някои дати от развитието на университета. Първият е свързан с основаването на Държавното висше техническо училище през 1945 година и този лъч обхваща  Връшка чука - Видин - Русе и се провежда от Клуба по пешеходен туризъм. Вторият се провежда от спелео  клуба "Академик" и той е посветен на 1954 година, когато университета става "Висш институт по машиностроене, механизация и електрификация на селското стопанство". Той обхваща нос Шабла - Силистра -  Русе. Има трети лъч, който е посветен на годишнината на 1964-1965 година, която годишнина е свързана с "Висшия селскостопански институт" и той включва географския център на България Трявна - Русе. Четвъртият лъч е посветен на 1981 година, когато университетът се преименува на Висше техническо училище "Ангел Кънчев" и той обхваща връх Вейката - Разград - Русе.  Този лъч започва утре и някъде към 3 август ще бъде покорен този връх Вейката, най-южния връх на България. И петият лъч е посветен на 1995 година - преименуването на университета като Русенски университет "Ангел Кънчев" и обхваща устието на реката Тимок - Видин - Русе, той ще бъде осъществен от клуба по катерене и алпинизъм "Академик".  Това са тези прояви, които географски и исторически са свързани с историята на университета.", разказва доц. Руси Минев, председател на управителния съвет на Спортно туристическо и природозащитно дружество "Академик".


Преминаването на маршрутите ще става по различни начини: пеша, с бягане, с велосипеди, с лодки по реки и водни пещери, с катерене по скали, с автомобили, с рекламна визия.  Подготвени са също надписи, банери, стикери, озвучителни уредби, национални знамена и флагчета, флагове с надпис "Да пазим природата, за да ни има"

 

Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17