Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Върховете и звездопадите на "поета на усмивката"

Снимка: Wikipedia

През настоящата година се навършват 112 години от рождението на Лъчезар Станчев - писател, поет, автор на литература за деца и преводач. "Такъв човек беше той - благ, великодушен...", спомня си за него Валери Петров и го нарича "поета на усмивката".

Творчеството му за деца е богато и жанрово многообразно, предимно в областта на късите поетически форми - стихотворение, залъгалки, гатанки, въртележки, верижки, изпитвалки. По-известните му книги за деца са "Зайо Байо воденичар" (1933), "Щъркел шарен дългокрак" (1938), "Весели случки" (1943), "Кой ще ни познае" (1945), "Аз съм вече ученик" (1955), "Боички-сестрички" (1967), "Въртележка смешка" (1978), "Облаци с картинки" (1983).

Лъчезар Станчев успява да подпомогне издаването на стиховете на Ботев на френски от Пол Елюар, един от основоположниците на сюрреализма в поезията. И до днес това е най-големият успех на българската поезия, казва синът Владимир и си спомня за творческия път на своя баща и за постиженията му в областта на литературата.

"През 80-те години Лъчезар Станчев написа стихотворението "Усмивката", харесано за песен от Митко Щерев. Големият хит на "Трамвай №5" е сред любимите песни на българите. На 22-годишна възраст стихосбирка от него е наградена от Съюза на българските писатели за дебют. Онова, което отличава поезията на Лъчезар Станчев, е преди всичко липсата на изкуствени провиквания, нагласени пози, тържествени изстъпления, с каквито в последните години мнозина се опитаха да изнасилят нашия усет за художественост. Лъчезар Станчев е феноменално привлекателен. Кумува на сватбата на Елин Пелин. Приет на първо място в Съюза на българските писатели от почти 50 кандидати през 1937 година. В Париж, където се озовава след спечелен конкурс за специализация, се сближава с Елюар". 

Един от символите на града на здравето и минералните извори - Вършец, починалият през 1992 година Станчев остава ярка следа в българската литература. В своето стихотворение "Завещание" е и големият негов завет: "Не ме търсете в мрачините, в мълчанието на нощта, че моя път през тях открит е - ще бъда лъч в безкрайността".

От 2018 година насам се провежда конкурсът "Награда Лъчезар Станчев за поезия в сонет" в родния град на големия българин. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28