Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще гарантират ли по-добре правата ни новите промени в Кодекса на труда

Снимка: Радио Видин

Правителството одобри законопроект за промени в Кодекса на труда, които гарантират в по-голяма степен правата и интересите на работещите и работодателите, съобразно съвременните икономически условия, повишават ефективността на контролната дейност за недопускане на недеклариран труд и насърчават развитието на социалния диалог и колективното трудово договаряне, съобщават от пресслужбата на Министерски съвет.

Чавдар Христов"Като начало ние подкрепихме законопроекта и повече от 2/3 от текстовете считаме, че са в интерес на хората на труда, че са справедливи към работниците и служителите от гледна точка на международните стандарти",
коментира предложенията за промени в трудовото законодателство вицепрезидентът на КНСБ, Чавдар Христов.


"Има редица текстове, които са безспорни, като този, че един учител вече не може да бъде уволнен заради придобито право на пенсия по т.нар. "учителско право на пенсия". Той трябва да си придобие пълното право и тогава работодателят може да го уволни.

Има някои текстове, които са много добри. Например този, за намаляването на изискуемите месеци трудов стаж за право отпуска от 8 на 4. И в този смисъл, ние считаме, че този Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда ще подобри средата. Стига, разбира се, да бъдат приети докрай предложенията на Министерския съвет..."


Със законопроекта се гарантира, че работодателите няма да имат основание за прекратяване на трудовите договори на учителите поради придобито право на ранно пенсиониране от Учителския пенсионен фонд. Дава се и възможност чрез колективно трудово договаряне синдикатите и работодателите на браншово и отраслово равнище да договарят по-голяма продължителност на извънредния труд на работник или служител, но не повече от 300 часа в рамките на една календарна година. Паралелно с това се запазва заложеното в Кодекса на труда ограничение за извънреден труд до 150 часа годишно, когато няма сключен колективен трудов договор. Изискването колективният трудов договор да е на ниво отрасъл или бранш, а не на ниво предприятие, ще гарантира равнопоставеност между работодателите и справедлива конкуренция между тях.

За натрупан трудов стаж вече ще се признава и времето, през което служителят е работил в международна организация, в която страната ни членува като например ООН или НАТО. За стаж ще се признава и времето през което работодателят не е успял да намери подходяща позиция за бременна служителка или работник с ТЕЛК.

Със законопроекта се предлага и повишаване на административната санкция за системни нарушения, свързани с използването на недеклариран труд и за неплащане в срок на дължимите от работодателя трудови възнаграждения и обезщетения.


"Даваме си сметка, че в хода на обсъждането му в Народното събрание ще действат различни интереси, ще има лобиране от страна на бизнеса, но ще видим как ще се развият нещата... По-скоро усещането ни е, че ще се случи нещо добро, а не че сме пропуснали поредната възможност да въведем ред в трудовите отношения", допълни Христов.  
 

А какъв трябва да е редът в трудовите правоотношения и какви са правата на работниците и служителите при екстремни условия, обяснява Надежда Симеонова, директор на Инспекцията по труда във Видин:



Директорът на Инспекцията по труда във Видин Надежда Симеонова"Предвид зачестилите въпроси за задълженията на работодателите за осигуряване на оптимална температура при работа в горещо време, Инспекцията по труда напомня, че при подаден червен или оранжев код за опасни метеорологични явления от Национален институт по метеорология и хидрология, те следва да въведат мерки за гарантиране на безопасността на работещите на открито...

По отношение на работа при високи температури до момента няма подадени сигнали. От началото на годината са подадени близо 90 сигнала от граждани, което е с почти 25% повече в сравнение със същия период на 2019 г. Около една трета от всички сигнали касаят заплащането на труда. Другите често подавани сигнали са свързани с прекратяване на трудовото правоотношение..
."


Какви най-често сигнали за нарушени права постъпват в Инспекция по труда - Видин, какви са съветите за работа в условията на пандемия и знаят ли видинчани за предложените промени в Кодекса на труда, за които тече обществено обсъждане- целите интервюта с Чавдар Христов- вицепрезидент на КНСБ и Надежда Симеонова, директор на Инспекция по труда във Видин- в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00