Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще гарантират ли по-добре правата ни новите промени в Кодекса на труда

Снимка: Радио Видин

Правителството одобри законопроект за промени в Кодекса на труда, които гарантират в по-голяма степен правата и интересите на работещите и работодателите, съобразно съвременните икономически условия, повишават ефективността на контролната дейност за недопускане на недеклариран труд и насърчават развитието на социалния диалог и колективното трудово договаряне, съобщават от пресслужбата на Министерски съвет.

Чавдар Христов"Като начало ние подкрепихме законопроекта и повече от 2/3 от текстовете считаме, че са в интерес на хората на труда, че са справедливи към работниците и служителите от гледна точка на международните стандарти",
коментира предложенията за промени в трудовото законодателство вицепрезидентът на КНСБ, Чавдар Христов.


"Има редица текстове, които са безспорни, като този, че един учител вече не може да бъде уволнен заради придобито право на пенсия по т.нар. "учителско право на пенсия". Той трябва да си придобие пълното право и тогава работодателят може да го уволни.

Има някои текстове, които са много добри. Например този, за намаляването на изискуемите месеци трудов стаж за право отпуска от 8 на 4. И в този смисъл, ние считаме, че този Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда ще подобри средата. Стига, разбира се, да бъдат приети докрай предложенията на Министерския съвет..."


Със законопроекта се гарантира, че работодателите няма да имат основание за прекратяване на трудовите договори на учителите поради придобито право на ранно пенсиониране от Учителския пенсионен фонд. Дава се и възможност чрез колективно трудово договаряне синдикатите и работодателите на браншово и отраслово равнище да договарят по-голяма продължителност на извънредния труд на работник или служител, но не повече от 300 часа в рамките на една календарна година. Паралелно с това се запазва заложеното в Кодекса на труда ограничение за извънреден труд до 150 часа годишно, когато няма сключен колективен трудов договор. Изискването колективният трудов договор да е на ниво отрасъл или бранш, а не на ниво предприятие, ще гарантира равнопоставеност между работодателите и справедлива конкуренция между тях.

За натрупан трудов стаж вече ще се признава и времето, през което служителят е работил в международна организация, в която страната ни членува като например ООН или НАТО. За стаж ще се признава и времето през което работодателят не е успял да намери подходяща позиция за бременна служителка или работник с ТЕЛК.

Със законопроекта се предлага и повишаване на административната санкция за системни нарушения, свързани с използването на недеклариран труд и за неплащане в срок на дължимите от работодателя трудови възнаграждения и обезщетения.


"Даваме си сметка, че в хода на обсъждането му в Народното събрание ще действат различни интереси, ще има лобиране от страна на бизнеса, но ще видим как ще се развият нещата... По-скоро усещането ни е, че ще се случи нещо добро, а не че сме пропуснали поредната възможност да въведем ред в трудовите отношения", допълни Христов.  
 

А какъв трябва да е редът в трудовите правоотношения и какви са правата на работниците и служителите при екстремни условия, обяснява Надежда Симеонова, директор на Инспекцията по труда във Видин:



Директорът на Инспекцията по труда във Видин Надежда Симеонова"Предвид зачестилите въпроси за задълженията на работодателите за осигуряване на оптимална температура при работа в горещо време, Инспекцията по труда напомня, че при подаден червен или оранжев код за опасни метеорологични явления от Национален институт по метеорология и хидрология, те следва да въведат мерки за гарантиране на безопасността на работещите на открито...

По отношение на работа при високи температури до момента няма подадени сигнали. От началото на годината са подадени близо 90 сигнала от граждани, което е с почти 25% повече в сравнение със същия период на 2019 г. Около една трета от всички сигнали касаят заплащането на труда. Другите често подавани сигнали са свързани с прекратяване на трудовото правоотношение..
."


Какви най-често сигнали за нарушени права постъпват в Инспекция по труда - Видин, какви са съветите за работа в условията на пандемия и знаят ли видинчани за предложените промени в Кодекса на труда, за които тече обществено обсъждане- целите интервюта с Чавдар Христов- вицепрезидент на КНСБ и Надежда Симеонова, директор на Инспекция по труда във Видин- в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Калоян Велчев

Калоян Велчев: Предизборната кампания трябва да повдигне въпроса за изказа и приличието

Парламентът обяви първия мандат за неуспешен, с което безпрецедентната ротация остава в историята.  Втората политическа сила не успя да състави кабинет, връщайки празна папка на държавния глава.  Защо се счупи Сглобката?  Кои са причините за разваляне на отношенията между доскорошните партньори?  Какво следва на политическата сцена?..

публикувано на 28.03.24 в 10:00

Има ли бизнесът ресурс да повиши заплатите?

Представителите на бизнеса у нас бяха песимистично настроени за 2023 година, като с подобни опасения навлязоха и в новата 2024 г. Това показват резултатите от традиционното онлайн допитване до членовете на Българска стопанска камара (БСК), проведено сред 784 микро, малки, средни и големи предприятия от цялата страна и от всички сектори на..

публикувано на 27.03.24 в 10:45

Румен Гълъбинов, икономист: Очаквам към средата на годината да сме изпълнили всички критерии за еврозоната

Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за въвеждане на еврото в Република България. Страната ни може да стане част от еврозоната още през 2025 г. Това каза председателят на Еврогрупата Паскал Донахю, който посети София. Единствено по-високата инфлация у нас спира към момента членството на България..

публикувано на 26.03.24 в 12:29

Социален фонд за климата– подкрепа на прехода към зелена икономика

Преходът към възобновяема и чиста енергия поставя за цел българската енергетика да се декарбонизира и да стане климатично неутрална до 2050 г. Това, обаче, не трябва да се случва по несправедлив начин, особено що се касае до енергийно бедната част от обществото и домакинствата, уязвими от цената на електроенергията и горивата. За тази цел от януари..

публикувано на 25.03.24 в 13:40

Село Рабиша - с прекрасна природа, но без работа за хората

Село Рабиша се намира на път, който води към известната пещера Магурата и към красивото Рабишко езеро.  Най-близкият град е Белоградчик, на 12 км, а на 38 км е Видин.  В миналото Рабиша е било голямо село. През 1946 година жителите са над 1200, с два големи площада и с еднотипни едноетажни къщи, с няколко големи сгради, в които се помещавали..

публикувано на 22.03.24 в 12:20

Тома Ушев: Сглобката е евтин заместител на луксозен продукт от китайски сайт

Бъдещето на властта зависи от извинение към Мария Габриел.  Ще бъдат ли подновени преговорите между партньорите, които не успяха до този момент да постигнат съгласие?  Предстои ли разглеждане на неодобрения проектокабинет?  Безпрецедентната политическа ситуация дискутираме с Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Ако ми..

публикувано на 21.03.24 в 10:00

Намират ли успешна професионална реализация младите хора у нас?

Пазарът на труда в Европа става все по-динамичен, а по всичко личи, че тези процеси ще продължат и занапред. Първото голямо сътресение бе регистрирано с началото на COVID-19 пандемията, когато бяха освободени от работа много хора, а други бяха принудени да преминат към работа от вкъщи. Възстановяването и свързания с него недостиг на..

публикувано на 20.03.24 в 10:30