Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ролята на Великото народно събрание в българската история

Да има политическа свобода и да няма тирания, да не се злоупотребява с властта, а властите да се възпират една друга посредством контрол от страна на гражданите - това е смисълът на разделението на властите, целящо изключване на възможността един човек да обедини всички власти в ръцете си, за да се постигне ефективно и резултатно функциониране на управлението. 

Теорията за разделение на властите е формулирана от Монтескьо през XVIII век. Според доктрината трите функции на държавното управление - законодателна, изпълнителна и съдебна - трябва да бъдат разделени и изпълнявани от различни органи, определени от конституцията. Изпълнителната, законодателната и съдебната власт се осъществяват от независими институции, но в своите отговорности те взаимно се контролират. Тези клонове на държавното управление са автономни, но все пак са взаимообвързани, без да са подчинени един на друг.

Народните представители от V Велико народно събраниеИдеята за свикване на Велико народно събрание отново е на дневен ред след като от управляващата партия ГЕРБ депозираха в деловодството на Народното събрание проект за нова Конституция на България. Страната ни има богата парламентарна традиция, съпътствана с общо седем Велики Народни събрания (ВНС), разказа журналистът Иво Ангелов и припомни, че в миналото специализираната законодателна институция е ползвана за лични политически интереси.

"Четири тях са в годините буквално след Освобождението, а останалите три, които са най-значимите от гледна точка състоянието ни на живот днес, са тези от XX век. За I ВНС не се провеждат избори, защото прелива от Учредителното - първото НС, сформирано след Берлинския договор. Провежда се в Турския конак в Търново - място, което приема III, IV и V ВНС. Събират се 226 депутати, предвождани от Екзарх Антим I. Депутатите тогава нямат особена роля, големите решения идват под натиска на Великите сили. На 17 април за първи монарх на Княжеството е избран Александър Батенберг. Този път вече в Свищов, на 1 юли 1881 година се провежда II ВНС. Започва да се усеща политическият привкус на институцията. Свикано е след държавния преврат от 27 април. По това време князът има сериозни различия с правителството на Петко Каравелов. Отново председател е Екзарх Антим I. Резултатът е, че са дадени извънредни правомощия на Батенберг, който започва да управлява държавата чрез укази - т. нар. Режим на пълномощията. Търновската конституция е суспендирана. Установена е еднолична власт, планирана за следващите 7 години. През декември 1883 година този режим е премахнат. III ВНС съществува в периода 1886-87, завръща се в Търново. На събранието е издигната кандидатурата на принц Валдемар Датски за монарх. Има намеса от страна на руския император Александър III. На 25 април 1887 година немският принц Фердинанд Сакскобургготски е избран за български княз, а на 3 август същата година, след положената клетва, събранието се разпуска".

Сградата във Велико Търново, в която заседават Учредителното, I, III, IV и V Велико народно събраниеСпоред Търновската конституция само Великото народно събрание може да променя Конституцията на страната, да решава въпроси, свързани с територията и да избира български монарх. Сегашната Конституция предвижда свикването на Велико Народно събрание да става с гласовете на 2/3 от гласовете на депутатите от обикновеното Народно събрание. Само Велико Народно събрание може да промени формата на държавното устройство, както и да приема нова Конституция на страната.

"През 1893 година е свикано IV ВНС. Заедно с V ВНС са институции, решаващи административни проблеми. Четвъртото събрание утвърждава смяната на обръщението към монарха от "Светлост" за княза и "Сиятелство" за принца на "Царско височество". Увеличен е мандатът на обикновените народни събрания от 3 на 5 години, намален е броят на народните представители, от един на 10 000 души на един на 20 000 души, а при великите народни събрания - по двама на 10 000 души (1 на 5000). Създадени са и две министерства - на обществените сгради, пътищата и съобщенията, и на търговията и земеделието. Целта на V ВНС, което е вследствие на обявяването на Независимостта, и се провежда през 1911 година, е да се променят членове във върховния закон и да се отмени член 76. Сред по-важните промени е ограничаването на правомощията на Народното събрание за сметка на тези на царя. Обръщенията към монарха се променят от "княжески", "княз" на "царски" и "цар". Монархът започва да носи титлата "Негово величество цар на българите", а престолонаследникът "Царско височество". Сред другите промени са намаляване на мандата на Обикновеното народно събрание от 5 на 4 години, както и това че  българският владетел трябва да изповядва източното православие с изключение на сегашния владетел. Най-емблематичното ВНС е VI-тото, провело се през 1946 година. Премахва Търновската конституция, укрепва комунистическия режим. Изчезват опозиционните партии. Преди свикването на Събранието се провеждат избори, определящи да има 99 представители на опозицията. 90 от тях са арестувани след края на заседанието. Създава се нова конституция - позната като Димитровската конституция. Председател на VI ВНС е Васил Коларов, лидер на Коминтерна. Краят на еднопартийната система се бележи с последното ВНС - Седмото, което се провежда през 1990 година. Въпреки че официално се открива в Търново, за да се подчертае символиката, то заседава в София. Основната цел е изработването и приемането на нова конституция. След нейното гласуване, приема функцията на обикновено народно събрание - до 2 октомври 1991, когато се саморазпуска". 

През годините Великото народно събрание е свиквано общо 7 пъти, като историята показва, че в повечето случаи това не довежда до коренна промяна в общественото и политическо развитие. Свикването на специализираната институция обикновено е свързано или с формалното утвърждаване на предварително взето политическо решение (избора на български владетел, утвърждаване на царската титла на Фердинанд) или служи за укрепването на режим, който се нуждае от признаването си и на законова основа  (Режимът на пълномощията, комунистическия режим).

Въпросът за това кой и как организира властта и я превръща в основен елемент на държавата, принадлежи към основните въпроси на конституционната теория и на конституционното право, пише в своя учебник "Конституционно право" Емилия Друмева. Извън рамките на възприетото и признато за класическо разделение на властите, съществува още един утвърден принцип, който следва своето начало от времето на френското Просвещение - разделението на властите на учредителна и учредена. Учредителна власт е властта на специален общодържавен орган, който приема и изменя основания закон(конституцията) и чрез този основен закон учредява основите на държавата по смисъла на форма на управление и устройство на държавата. Учредена власт е властта, която функционира на основата на разпоредбите на вече приетата конституция.

Заслугата за теоретичното разработване на материята за създаването на конституция и за учредителната власт принадлежи на френския юрист от епохата на Великата френска революция Абат Сийес. "Във всяка своя част, пише той, Конституцията е не създание на учредените власти, а на учредителната власт. Нито една от учредените власти не може да изменя конституцията като спазва пределите на своите компетенции и условията, при които е избрана".

Властта на властите, както я определя Сийес, намира своя израз чрез Учредително събрание и чрез фигурата на Велико Народно събрание, като по този начин народът като субект и суверен на учредителната власт си служи чрез събрание от извънредни представи, за да "учреди" или "преучреди" своето държавно устройство.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кафе-книжарница с кауза отваря врати във Враца

Сдружение „Книгини“ отваря първата в България кафе-книжарница с благотворителна кауза. Обектът се помещава в център „Книгини“ във Враца. Каузата е подкрепа на деца и младежи с онкологични и редки генетични заболявания. Сдружение "Книгини" е създадено от три изключително вдъхновяващи дами, които дават всичко от себе си, за да направят..

публикувано на 27.11.24 в 17:00

Любов и професионализъм - тайната зад 16-годишния успех на "шоколадчетата" от Лом

На шестнадесетия си рожден ден "шоколадчетата" от Лом ще превземат Видин . Този петък, 29 ноември, талантливите млади изпълнители от вокалната група с най-сладкото име, ще празнуват с концерт, озаглавен "Рок магия". За пътя на формацията към рок музиката и изобщо за изминалите 16 години разговаряме с основателя, ръководител на формацията - вокалния..

публикувано на 27.11.24 в 16:30

Българските пощи избират "Най-красиво писмо до Дядо Коледа"

"Най-красивото писмо до Дядо Коледа" ще бъде избрано за 30-а поредна година у нас. Конкурсът е организиран от "Български пощи", които отправят покана до всички деца да участват, като изпратят писмо до добрия старец от Лапландия. Основното изискване е писмата да съдържат правилно изписан адрес на подателя. За получател трябва да бъде посочено "За..

публикувано на 27.11.24 в 14:43

Завърши седмият археологически сезон в античния Алмус в Лом

Римският Алмус е основан по-рано, отколкото се смяташе досега. До този извод стигнаха археолозите, които за седма поредна година проведоха проучване на късноантичната крепост, попадаща в днешния квартал "Калетата" на град Лом . Акцентът на разкопките е поставен върху по-ранните периоди на обитаване, които предшестват самата крепост. Касае се за..

публикувано на 27.11.24 в 14:00

Ало измамниците посягат и към читалищата

За нестандартна ало измама предупреждават от Съюза на народните читалища . Непознати се обаждат до културните институции, че трябва да заплатят, за да бъдат включени задължително в електронни регистри. Мнимите чиновници искат между 80 и 100 лева за административната услуга и дори заплашват със санкции.  "Подобни опити, но и други имаше през..

публикувано на 26.11.24 в 16:25

75 дни е срокът за укрепване на западния бастион на "Баба Вида"

Аварийното укрепване на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида" във Видин е в ход. Изградена е строителна площадка, на която работят две фирми - "Актив инвест груп" ЕООД, Видин и "НСК София" ЕООД. Стойността на строително-монтажните работи е 213 726,60 лева с ДДС, каза началникът на отдел "Устройство на територията“ в..

публикувано на 26.11.24 в 14:30

ОУ "Христо Ботев" в Търнава успешно работи по програмата "Училища за пример"

ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Търнава е едно от шестте училища в Северозападна България, които успешно преминават обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Организацията има в ече три випуска, които са завършили обучението и работят успешно с учениците.  Основната цел на програмата е да се..

публикувано на 26.11.24 в 14:00