Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Участниците от "Дунав Ултра" се събраха във Видин

Снимка: Дунав Ултра


Над 100 участника-колоездачи, които ще се включат в прехода Дунав Ултра: Следвай реката 2020, се събраха днес във Видин

Веломаршрутът, който ще стартира утре, 1 септември, е най-дългият туристически велосипеден маршрут в България - 732 километра по поречието на Дунав, започващи от село Куделин, община Брегово, до Дуранкулак, община Шабла. 

Всички участници ще се придвижват по маршрута с индивидуален план и за свободно избран период от време, като целта е достигане на крайната точка, каза организаторът Борис Бегъмов, който акцентира върху еволюцията на туристическата инициатива.

"Първата година един участник стигна до финалната точка, сега към нея са се устремили 100 човека, включително 72-годишен от Варна, който ще изминава всеки ден по над 100 километра, за да се вмести в 7-дневния график. Настроението е приповдигнато, виждам млади хора от различни краища на страната и на Румъния, което ме радва. Следващата година числото на участниците ще бъде по-голямо, защото ограничнихме регистрацията заради обстановката с коронавируса".

Класически и приключенски маршрут са сред новостите, които предлага тази година веломаршрутът. Траекторията му е през 107 населени места - 90 села и 17 града. Всеки участник посочва колко време предвижда да продължи прехода, а достигайки крайната точка получава персонален сертификат.

"Стремим се всяка година да правим промени във формата, за да поддържаме интереса на хората и да ги предизвикваме да участват. Даваме възможности да се премине през някои от районите по поречието, включващи черни пътища и старите римски такива между Тутракан и Силистра - т.е това е адвенчър варианта". 

"Дунав Ултра" стартира през 2014 година в резултат желанието на Бегъмов за лична промяна. Като цел организаторът си поставя маршрутът да се превърне в най- популярната дестинация за велотуризъм на Балканите. 

"Не предполагах, че ще стигнем толкова далеч, камо ли че ще продължим натам, накъдето сме се запътили. Еволюцията и възможността тази идея да се трансформира в толкова мащабен проект, който дава хоризонт на стотици партньори, ни кара да сме развълнувани и да искаме все повече".

При регистрацията си днес участниците получиха т.нар "Кутия за приключения". Всички колоездачи имаха възможност да се регистрират в три категории: индивидуално, екип от 2-ма или 4-ма колоездачи. Всеки индивидуален участник или екип може да планира и заяви продължителността на прехода - до 48 часа, до 3 дни, до 5 дни, до 7 дни и повече от 7 дни.
 
Представено беше и новото туристическо издание на "Карта-пътеводител" - печатна книжка, вдъхновена от дейността на изследователя на Дунавска България Феликс Каниц.

"Запознаваме жителите на Видин с това, което правим, какво представлява нашия проект. Участниците се запознават днес, защото им предстоят няколко дни заедно по поречието. Пътеводителят ще бъде пуснат и в печатно издание. Най-вече съдържа полезна туристическа информация за региона по поречието на Дунав".

Възрастовата граница за участие е над 18 години, но организаторите плануват и включването на по-млади участници.

"Мислим и за по-малки участници, за деца, като ще създадем формат, даващ възможности за събития на различни места от маршрута".


Специалните места, които ще посетят колоездачите, са крепостта "Баба Вида" във Видин, бирената фабрика в Лом, площад "Дико Илиев" в Оряхово, античния град Улпия Ескус в с. Гиген, чешмата "Елия" в Никопол, крепостта "Димум" в Белене, римския легионен лагер Нове в Свищов, паметникът на Филип Тотю в Две могили, фонтанът "Момчето с хидрата" в Русе, архитектурният резерват "Рибарска махала" в Тутракан, археологическия комплекс "Дуросторум-Дръстър" в Силистра и крайната точка на маршрута -  с. Дуранкулак, Черно море.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00