Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Участниците от "Дунав Ултра" се събраха във Видин

Снимка: Дунав Ултра


Над 100 участника-колоездачи, които ще се включат в прехода Дунав Ултра: Следвай реката 2020, се събраха днес във Видин

Веломаршрутът, който ще стартира утре, 1 септември, е най-дългият туристически велосипеден маршрут в България - 732 километра по поречието на Дунав, започващи от село Куделин, община Брегово, до Дуранкулак, община Шабла. 

Всички участници ще се придвижват по маршрута с индивидуален план и за свободно избран период от време, като целта е достигане на крайната точка, каза организаторът Борис Бегъмов, който акцентира върху еволюцията на туристическата инициатива.

"Първата година един участник стигна до финалната точка, сега към нея са се устремили 100 човека, включително 72-годишен от Варна, който ще изминава всеки ден по над 100 километра, за да се вмести в 7-дневния график. Настроението е приповдигнато, виждам млади хора от различни краища на страната и на Румъния, което ме радва. Следващата година числото на участниците ще бъде по-голямо, защото ограничнихме регистрацията заради обстановката с коронавируса".

Класически и приключенски маршрут са сред новостите, които предлага тази година веломаршрутът. Траекторията му е през 107 населени места - 90 села и 17 града. Всеки участник посочва колко време предвижда да продължи прехода, а достигайки крайната точка получава персонален сертификат.

"Стремим се всяка година да правим промени във формата, за да поддържаме интереса на хората и да ги предизвикваме да участват. Даваме възможности да се премине през някои от районите по поречието, включващи черни пътища и старите римски такива между Тутракан и Силистра - т.е това е адвенчър варианта". 

"Дунав Ултра" стартира през 2014 година в резултат желанието на Бегъмов за лична промяна. Като цел организаторът си поставя маршрутът да се превърне в най- популярната дестинация за велотуризъм на Балканите. 

"Не предполагах, че ще стигнем толкова далеч, камо ли че ще продължим натам, накъдето сме се запътили. Еволюцията и възможността тази идея да се трансформира в толкова мащабен проект, който дава хоризонт на стотици партньори, ни кара да сме развълнувани и да искаме все повече".

При регистрацията си днес участниците получиха т.нар "Кутия за приключения". Всички колоездачи имаха възможност да се регистрират в три категории: индивидуално, екип от 2-ма или 4-ма колоездачи. Всеки индивидуален участник или екип може да планира и заяви продължителността на прехода - до 48 часа, до 3 дни, до 5 дни, до 7 дни и повече от 7 дни.
 
Представено беше и новото туристическо издание на "Карта-пътеводител" - печатна книжка, вдъхновена от дейността на изследователя на Дунавска България Феликс Каниц.

"Запознаваме жителите на Видин с това, което правим, какво представлява нашия проект. Участниците се запознават днес, защото им предстоят няколко дни заедно по поречието. Пътеводителят ще бъде пуснат и в печатно издание. Най-вече съдържа полезна туристическа информация за региона по поречието на Дунав".

Възрастовата граница за участие е над 18 години, но организаторите плануват и включването на по-млади участници.

"Мислим и за по-малки участници, за деца, като ще създадем формат, даващ възможности за събития на различни места от маршрута".


Специалните места, които ще посетят колоездачите, са крепостта "Баба Вида" във Видин, бирената фабрика в Лом, площад "Дико Илиев" в Оряхово, античния град Улпия Ескус в с. Гиген, чешмата "Елия" в Никопол, крепостта "Димум" в Белене, римския легионен лагер Нове в Свищов, паметникът на Филип Тотю в Две могили, фонтанът "Момчето с хидрата" в Русе, архитектурният резерват "Рибарска махала" в Тутракан, археологическия комплекс "Дуросторум-Дръстър" в Силистра и крайната точка на маршрута -  с. Дуранкулак, Черно море.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 17 ноември 2024 година

Първо ще разтворим книгата „Измерения на болката“ . Това са разкази на ужасите от доста интересни автори. Елена Павлова е един от тях и срещата ни е с нея. Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите" . МОН провъзгласи първи резултати от най-мащабна си програма за ученици..

публикувано на 17.11.24 в 12:31

Времето лети толкова бързо, защо да умираш?

В Деветата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към това, щото всеки един от нас да проумее преходността на този свят, да се обърне към Вечния Бог и приемайки Го в сърцето си, да придобие вечността и блажения живот. Чрез притчата за безумния богаташ, която днес четем, ни се дава за разберем, че всичко на..

публикувано на 17.11.24 в 08:00

Да проверим дали всичко, което търсим, се крие в библиотеката

„Какво търсите?“ С този въпрос посреща всеки читател най-необикновената библиотекарка в Токио Саюри Комачи. Тя, разбира се, не е просто библиотекарка. Саюри Комачи е прочела всяка книга в библиотеката на Общинския център „Хатори“, но силата ѝ е в способността да чете в душите на хората. Прави го с лекотата и прецизността, с която изработва фигурки..

публикувано на 15.11.24 в 16:45

Отбелязваме Европейския ден на музикотерапията

В Европейския ден на музикотерапията, 15 ноември, говорим с Любомир Гешковски, музикотерапевт в Дневен център за деца и възрастни с увреждания „Зорница” във Враца. Разказва, че това е един много специален нов способ за въздействие. Води до подобряване на състояния, както и на реакции и възможности. В дневния център работи по собствена система за..

публикувано на 15.11.24 в 15:54

От страст към професия - как Мария превърна любовта към сладкарството в своя мисия

За днешната гостенка може да се каже, че за нея сладкарството е нещо повече от страст . Тя буквално израства, правейки торти от 15-годишна. Днес тя е на 32 и не може да си представи живота без правенето на сладки изделия. Първоначално го прави непрофесионално, но от три години това е нейната професия. Мария открива нейния сладкарски цех и го..

публикувано на 15.11.24 в 15:00

Живот, изпълнен с любов: Котето Мими, което получи втори шанс

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви разкажем една малко по-различна история. Една история с щастлив край. Историята е много дълга и са замесени много хора. Една среща между котето Мими със Силвана .  Силвана е израснала, заобиколена от много животинки и нейната любов към тях е неизмерима. Един ден, преди повече от 2 години, тя..

публикувано на 15.11.24 в 14:00

В Деня на четенето с призив: Нека четем всеки ден

След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г., в която се включват близо 180 000  участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето, днес тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. Организаторите..

публикувано на 15.11.24 в 13:00