Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Участниците от "Дунав Ултра" се събраха във Видин

Снимка: Дунав Ултра


Над 100 участника-колоездачи, които ще се включат в прехода Дунав Ултра: Следвай реката 2020, се събраха днес във Видин

Веломаршрутът, който ще стартира утре, 1 септември, е най-дългият туристически велосипеден маршрут в България - 732 километра по поречието на Дунав, започващи от село Куделин, община Брегово, до Дуранкулак, община Шабла. 

Всички участници ще се придвижват по маршрута с индивидуален план и за свободно избран период от време, като целта е достигане на крайната точка, каза организаторът Борис Бегъмов, който акцентира върху еволюцията на туристическата инициатива.

"Първата година един участник стигна до финалната точка, сега към нея са се устремили 100 човека, включително 72-годишен от Варна, който ще изминава всеки ден по над 100 километра, за да се вмести в 7-дневния график. Настроението е приповдигнато, виждам млади хора от различни краища на страната и на Румъния, което ме радва. Следващата година числото на участниците ще бъде по-голямо, защото ограничнихме регистрацията заради обстановката с коронавируса".

Класически и приключенски маршрут са сред новостите, които предлага тази година веломаршрутът. Траекторията му е през 107 населени места - 90 села и 17 града. Всеки участник посочва колко време предвижда да продължи прехода, а достигайки крайната точка получава персонален сертификат.

"Стремим се всяка година да правим промени във формата, за да поддържаме интереса на хората и да ги предизвикваме да участват. Даваме възможности да се премине през някои от районите по поречието, включващи черни пътища и старите римски такива между Тутракан и Силистра - т.е това е адвенчър варианта". 

"Дунав Ултра" стартира през 2014 година в резултат желанието на Бегъмов за лична промяна. Като цел организаторът си поставя маршрутът да се превърне в най- популярната дестинация за велотуризъм на Балканите. 

"Не предполагах, че ще стигнем толкова далеч, камо ли че ще продължим натам, накъдето сме се запътили. Еволюцията и възможността тази идея да се трансформира в толкова мащабен проект, който дава хоризонт на стотици партньори, ни кара да сме развълнувани и да искаме все повече".

При регистрацията си днес участниците получиха т.нар "Кутия за приключения". Всички колоездачи имаха възможност да се регистрират в три категории: индивидуално, екип от 2-ма или 4-ма колоездачи. Всеки индивидуален участник или екип може да планира и заяви продължителността на прехода - до 48 часа, до 3 дни, до 5 дни, до 7 дни и повече от 7 дни.
 
Представено беше и новото туристическо издание на "Карта-пътеводител" - печатна книжка, вдъхновена от дейността на изследователя на Дунавска България Феликс Каниц.

"Запознаваме жителите на Видин с това, което правим, какво представлява нашия проект. Участниците се запознават днес, защото им предстоят няколко дни заедно по поречието. Пътеводителят ще бъде пуснат и в печатно издание. Най-вече съдържа полезна туристическа информация за региона по поречието на Дунав".

Възрастовата граница за участие е над 18 години, но организаторите плануват и включването на по-млади участници.

"Мислим и за по-малки участници, за деца, като ще създадем формат, даващ възможности за събития на различни места от маршрута".


Специалните места, които ще посетят колоездачите, са крепостта "Баба Вида" във Видин, бирената фабрика в Лом, площад "Дико Илиев" в Оряхово, античния град Улпия Ескус в с. Гиген, чешмата "Елия" в Никопол, крепостта "Димум" в Белене, римския легионен лагер Нове в Свищов, паметникът на Филип Тотю в Две могили, фонтанът "Момчето с хидрата" в Русе, архитектурният резерват "Рибарска махала" в Тутракан, археологическия комплекс "Дуросторум-Дръстър" в Силистра и крайната точка на маршрута -  с. Дуранкулак, Черно море.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10