Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Врачанското кътче от рая - село Лиляче

Кметът Красимир Петров: Борим се да оправим пътната инфраструктура

10
село Лиляче
Снимка: радио Видин

Този петък, в рубриката "Добро утро, кмете!", се отправяме към село Лиляче, което е само на 14 км от Враца. То е разположено в своеобразен карстов район, който е неповторим в геоморфологично отношение. През такъв терен тече и селската рекичка Лиляшка бара, която с времето е издълбала скален мост, известен като "Божия мост", който е едно от редките чудеса на природата. Преданията разказват, че "Божият мост" наистина е служил за мост, по който минавал стар римски път. За това свидетелстват останките от антична крепост в единия край на моста и каменните плочи.




Всъщност, "Божият мост" е остатък от карстова пещера, образувана сравнително близко до повърхността от подземния път на Лиляшка река. С течение на времето таванът на пещерата на места се е срутил, "отваряйки" за човешките очи "залата" под свода. Частичните останки от тавана образували над старото легло на реката уникална скална арка с дължина 125 метра.

Това чудо на природата  е предпоставка за развитие на туризма. И не само това -  Лиляче е старо средновековно селище.  Околностите на днешното село Лиляче са обитавани продължително време от траки. От тях в района са останали и няколко надгробни могили. В местността "Кадин вир" са останките от голямо тракийско светилище, което е било посветено на бог Силван - бог на горите и дивата природа. В руините на това светилище са открити десетки мраморни оброчни плочки с релефни изображения на бог Силван.


село Лиляче

Окончанието на името му е също старо, така както са стари окончанията на Галиче, Паволче, Сениче, Сухаче и др. Името Лиляче е производна дума на "лиляк", тоест люляк.

Кметът на село Лиляче Красимир Петров е за първи мандат кмет, издигнат от ВМРО. Той е родом от селото, познава проблемите и нуждите на хората от селото и си поставя реалистични  задачи, които са включени в общия четиригодишен план на област Враца:
 
"Обновихме някои забравени празници като Йордановден, който се празнува за първа година... Изградихме паметник на Васил Левски, открихме пенсионерски клуб, който отдавна го чакат нашите пенсионери, създадохме пенсионерска организация, избрахме си председател, ръководство, сега има към 40 члена, надяваме да се включат още... Сега през септември ще започнем бетониране на една улица, вече имаме и изградено видеонаблюдение в центъра на селото...

В село Лиляче в най-скоро време ще започне изграждане на минифутболно игрище с изкуствена трева, на стойност 50 000 лв. Селото има футболен отбор "Ботев - Лиляче". Кметското ръководство на село Лиляче се стреми да създаде добри условия за отдих, спорт и развлечения на младите хора в селото - обяснява кметът Красимир Петров 


"В село Лиляче има млади семейства, голяма част от тях пътуват до Враца, учат, пътуват, но не са много. Имаме 4-5 родилки тази година. Детската ни градина е пред закриване, защото сега излязоха четири деца за първи клас и нямаме необходимата бройка... Не е рентабилно, как можем да задържим младите - със спортните площадки, които правим, с подобряване на инфраструктурата... Има работа, близо до нас е циментовия завод в Бели извор,  имаме работещи в  кариерата в Лиляче, има кравеферма и в нея работят няколко човека."


1300 души живеят в село Лиляче, те имат възможност при нужда да посещават здравния пункт, където на разположение през седмицата работи семеен лекар, в селото работи и аптека. Една от задачите, които си поставя кмета е да се направи път до "Божия мост" - уникалното природно явление, което много хора искат да посетят и което наистина е хубаво да се види.
 
"Не можем да кажем, че има много туристи, защото достъпът ни дотам не е за леки автомобили, трудно се стига и се борим за това да оправим пътната инфраструктура, така ще идват повече посетители..."


откриване на ПК

Тези дни в селото бе открит новия пенсионерски клуб “Божия мост”. Той е изграден и оборудван със средства от бюджета на Община Враца, а вложените средства са около 20 000 лв. Председател на клуба е Илонка Петрова:


"Още не сме започнали да действаме както трябва, надявам се, че всичко ще заработи добре. Новото помещение се намира в читалището, много уютно местенце. Надявам се да организираме събирания, празници. Да има къде да се събират хората, да си поговорят... Селото ни е много хубаво, но народът остана без работа, понамаляха жителите, бихме искали улиците да се пооправят, ето ще има игрище за младежите."


 състав към НЧ

Основен двигател и вдъхновител на  културния и обществения живот в село Лиляче е НЧ "Просвета". Към него има библиотека, сформирани са състави за народни танци за деца, състав за модерни танци,  певческа група за народни песни, има и индивидуални изпълнителки на народни песни. В читалището се организират всички културни прояви и чествания на празници. Обявяването на пандемията и спазването на всички мерки свързани  нея, налага спиране  на дейностите на съставите - казва Людмила Дамянова, организатор в читалището:


"По време на лятната ваканция много активно работим с деца и ученици. Провеждаме интересни занимания, предимно на открито... Спортни, кулинарни състезания... Съставът ни за народни танци се представя с танци от северняшкия край, имаме и местни танци, понеже имаме влашка общност, играем балуца, абдай, калуш..."
 
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28

В "Музикална зона" на 25 април 2024 слушаме сръбската блус китаристка и певица Ана Попович

Родена в семейството на блус китарист, на петнайсет взима китарата на баща си. Много скоро той осъзнава, че дъщеря му го превъзхожда многократно с таланта си. Ана завършва реномирани учебни заведения в западната ни съседка и в Холандия. Способностите и се изявяват на сцени по цял свят. Работи с големи имена сред музикантите и сред..

публикувано на 25.04.24 в 09:00

Дора и нейният сладък свят

Днес ще ви срещнем с една дама, с която отдавна искаме да ви запознаем. Тя е затвърдена като професионалист в нашия град, и не само, защото нейното име е познато в цялата страна. Става популярна с бисквитите, които рисува и декорира. Но преди да ви разкажем историята за професионалния път на Дора Любенова , ще ви запознаем с нейното минало...

публикувано на 24.04.24 в 17:00