При засилени противоепидемични мерки ще започнат учебната година в Центъра за специална образователна подкрепа "Д-р Петър Берон" във Видин. Стремежът е да се осигурят най-добрите условия за учениците, каза директорът Анжела Йотова. 37 деца са записани в Центъра за специална образователна подкрепа в началото на новата учебна година. През топлото време ще могат да учат и навън, където има обособени кътове:
"Както всички в настоящия момент работят при специфични условия, така и ние се стараем да осигурим най-добрите условия за нашите ученици в обстановката на COVID-19. Разбира се съобразяваме се с разпоредбите на министерството и ги изпълняваме. Предлагаме различни възможности на семействата и на институциите, с които работим. Започваме присъствено като спазваме всички изисквания, свързани с опазването на здравето на нашите ученици. Това означава спазване на разпоредбите и препоръките на министерството, ограниченията в контактите, дезинфектанти, ограничителни линии... Нашите ученици имат специфика в здравословното състояние и към тях грижата трябва да е много по-внимателна. Това, с което сме облагодетелствани е, че групите, с които работим са малки. Според закона, групите в нашия център са между четири и шест ученика, когато учениците са с множество увреждания и между 8 и 12 за учениците с умерена, лека или тежка умствена изостаналост. Разполагаме с медицински кабинет, с персонал, който е подготвен. Имаме закупени дезинфектанти. Смятам, че както до сега, така и занапред няма да имаме пропуски в тази посока."
През топлото време децата от ЦСОП "Д-р Петър Берон" ще могат да водят занимания на открито, защото има обособени кътове на двора:
"Това беше една прекрасна инициатива на екипа на училището, която ние осъществихме преди две години по програма на Предприятие за управление на дейности по опазване на околната среда, с доброволните усилия на колеги, на екипа на училището. Успяхме да направим две зони за уроци на открито. Оказаха се изключително добро попадение в тези условия, защото ни дават прекрасната възможност децата да се обучават на открито докато времето позволява. Изнасяме си дори дъска. Има възможност и уредба да се пуснем. Някои терапевтични занятия могат да бъдат провеждани в двете зони за уроци на открито."
Преди началото на новата учебна от Центъра за специална образователна подкрепа във Видин могат да се похвалят с много добре оборудвани кабинети и сензорна зала.
"Всички чакаме с нетърпение да започнем първите си уроци, да направим първите терапии на нашите ученици в тези кабинети"-каза директорът Анжела Йотова.
Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията . "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..
Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство. България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..
Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..
За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...
Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..
Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...