Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деян Павлов -Джими демонстрира как се прави ръчна хартия във Враца

Снимка: фейсбук


Как се е появила и развила писмеността от древността до наши дни, какви са били средствата, материалите и начините за писане през хилядолетията? Отговор на тези въпроси ще даде художникът Деян Павлов -Джими. Той е гост на литературния фестивал "Враца-книжен град" и ще демонстрира ръчна изработка на хартия в "Творителница О'Писменехъ".  


В творителницата може да направите свой отпечатък на Гутенберговата преса, каза за рубриката "Професия/Хоби" Джими:


"Инициативата "Творителница О'Писменехъ", това е мястото, където по един развлекателен и в същото време и образователен начин, разказвам за възникването на писменостите в глобален аспект. Започвайки от праисторията, преминавайки през основните човешки цивилизации и всичко това под един общ знаменател, писмености, средствата, начините, материалите за писане през хилядолетията. Така логично достигайки до онзи възлов в историята на човечеството момент, когато Йохан Гутенберг  в 15 век създава системата за тиражиран книгопечат. Успоредно с него по заслуги е и китаецът Цай Лун, който в 105 година създава метода за изработване на ръчна хартия. Днес не можем да си представим живота без тези две произведения."


Как може да се усвои методът за изработка на ръчна хартия и как се появява първият лист в света? 


"Това е един любопитен факт, който е описан в китайските анали. През 105 година китаецът Цай Лун, наблюдавайки как осите изграждат своите осилища от дървесни частици, решил да имитира природата. Взел лико от различни дървесни видове, всичко това накълцал, сварил го, получило се някаква каша, която прецедил с прясна вода след това, загребвайки със сито, тези дървесни частички се услоява на тънък слой на ситото, след това този слой притиска към памучно парче плат, след като изсъхне този слой, се отделя от плата и така се получава лист хартия. Процесът е интересен и на този метод се базира производството на хартия и до днес. Първият път, когато се опитах да направя лист хартия, се получи това, което сигурно се е получило и при Цай Лун. Първите опити не бяха много успешни, но постепенно успях да направя консистенцията на течността до необходимата гъстота, подбрах си и подходящо сито и сега вече не ми е проблем да произвеждам хартия. Процеса не е толкова сложен, всеки може да го направи."


Джими за втори път ще вземе участие в литературния фестивал във Враца. Миналата година той е показал своята Гутенбергова преса. Всеки, който иска да опита да сътвори своя първи хартиен лист, е добре дошъл тази вечер от 18 : 30 пред Регионална библиотека" Михалаки Георгиев" - Враца, допълни творецът.


Целия репортаж може да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Златотърсачите се събират на Национален събор край Враца

Златотърсачите на самородно злато ще се съберат на Национален събор тази събота, 3 юли, в местността Леденика във Врачанския Балкан. Проявата е най-голямата по рода си у нас. Освен хора от цялата страна, се очакват гости и от други европейски държави. В рамките на събора са предвидени различни състезание за мъже, жени и деца, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 01.08.24 в 15:50

Парад на ретро автомобилите за осми път във Видин

За осми пореден път  Видин става притегателно място за ретро автомобили. Ретро парадът   "Vintage Vehicles Vidin 2024"  е част от културния календар на Община Видин и   всяка година привлича все повече гости, не само от Видин и областта, но и от други градове, дори от чужбина. Събитието наистина е колоритно, различно и открояващо..

публикувано на 01.08.24 в 13:05

"Олимпийски ден" организират във видинското село Гъмзово

В разгара на Олимпиадата във видинското село Гъмзово се готвят да проведат тази събота инициатива, свързана със спортните игри. Идеята идва след като Тихомир Петков, който е женен за родената в Гъмзово Вероника Димитрова, участва в щафетата, пренасяща олимпийския огън. Младото семейство живее в Ница, Франция. Именно в съседния град Грас Тихомир носи..

публикувано на 01.08.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 01 август 2024 слушаме духови оркестри – 4 част

През 70-те и 80-те години наминалото столетие, духовите оркестри на Ню Орлиънс преживяват своеобразен ренесанс, като към традиционните стилове се добавят елементи на фънк, хип-хоп и боп. През 90-те хип-хопът окончателно оформя звука на съвременните духови оркестри. Традицията процъфтява в известен смисъл, тъй като продължава да предава опита на..

публикувано на 01.08.24 в 09:00

Съгласувателни процедури бавят ремонта на видинския катедрален храм

Изключително бавно вървят ремонтно-реставрационните дейности по сградата на катедралния храм "Св. Димитър" във Видин. Причината - сложността на възстановителните работи и съгласуването с Националния институт за недвижимо културно наследство на всяка процедура, обясни експертът по управление на собствеността и финансов ревизор във Видинснска света..

публикувано на 31.07.24 в 16:30

Започва новият археологически сезон в Рациария

Новият археологически сезон започва от утре в античния град Рациария край село Арчар. В продължение на три месеца екип от над 50 души ще проучва римските императорски терми, които са най-големите на територията на България. Археолози започнаха спешни спасителни разкопки в най-големия некропол на Рациария 400 000 лева са осигурени от..

публикувано на 31.07.24 в 16:14

"Опера на върховете" за девета година в Белоградчик

В края на тази седмицата стартира деветото издание на Фестивала "Опера на върховете" на  Белоградчишките скали. Тази година фестивалът се провежда под мотото "100 години от смъртта  на Джакомо Пучини и 165 години от рождението му", затова в програмата са включени негови произведения, каза пред медиите  акад. Пламен Карталов- директор на..

публикувано на 31.07.24 в 16:00